Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Posadzę w takim razie również tą szczepkę. Co z suchymi liśćmi? Czy mogę je obciąć z kawałkiem łodygi?
I kwestia tej ze zdrowym liściem, a tylko jednym korzeniem. Posadzić to razem, czy np. spróbować ukorzenić w wodzie? Miałbym jedną w ziemi, a drugą w wodzie. Może zwiększyłbym szansę na odratowanie tej rośliny.
Diffenbachię po przesadzeniu powinienem od razu podlać?
Dużo pytań :D dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Posadź na razie tylko ostatnie, resztę do wody. Całkowicie suchy liść odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Witam po 3 miesiącach :wink: mała szczepka padła. Za to pojedyncza łodyga zaczęła wypuszczać korzenie i nowe liście. Większa część łodygi była w wodzie i mam teraz korzenie do tej wysokości. Czy istnieje ryzyko, że po posadzeniu zacznie ten odcinek gnić? Odcinek z korzeniami ma ok 10 cm.

Obrazek

Przyznam, że podobnie zrobiłem z epipremnum i mam obawy co do posadzenia roślin w ziemi. Co do epipremnum to oczywiście napiszę we właściwym temacie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

A niby dlaczego miałoby gnić? Wsadzaj (w obu przypadkach) do mieszanki ziemi i żwirku oraz do małej doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

To są po prostu pytania laika :D Myślałem, że jest to jednak część nadziemna i mogą być problemy. Czytając poradniki o ukorzenianiu najcześciej znajdywalem informacje, żeby tylko 2-3 cm łodygi trzymać w wodzie.
Mała doniczka i tak będzie miała sporą średnicę względem bryły korzeniowej. No chyba, że powinienem kupić coś w stylu palmówki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Zawsze możesz odciąć górne korzenie, jeśli dolne są mocno rozwinięte.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Fiorilla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 sie 2020, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Drodzy Difenbachiarze, S.O.S!

2 miesiące temu dostałam w prezencie wymarzoną Difenbachię - 3 grube pędy, środkowy ok. 60cm wys. Roślina kupiona w markecie i dostarczona przez kuriera, ale była bardzo solidnie zapakowana i przyjechała w idealnym stanie (przynajmniej tak wyglądała). Po pewnym czasie zaczęła stopniowo tracić dolne liście (podejrzewam, że przez spadek wilgotności) i wtedy zobaczyłam widok jak z horroru: środkowy pęd jest pęknięty przy podstawie. Pęknięcie jest na ponad połowę szerokości. Musiało nastąpić już dawno, bo tkanka jest zabliźniona. Póki co na górze nic nie marnieje, więc roślina jakoś sobie radzi, ale obawiam się, że długo tak nie pociągnie...

Pytanie zatem, co radzicie:
- czy jeśli przetnę w miejscu pęknięcia, to uda mi się ukorzenić prawie 50cm pęd?
- czy jednak powinnam pociąć już cały środkowy pęd na małe kawałki i robić rozmnożenia maluchów?
- czy może zostawić jak jest? czymś to obkleić i liczyć, że się jakoś zregeneruje?

Obrazek
Obrazek

pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.
Fiorilla | Give me more light for my succulents |
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Nie ma co panikować i nie ma potrzeby nic robić w tym momencie. Z tego co widzę, pęknięcie jest gdzieś na 1/3 średnicy łodygi, czyli 2/3 jest trwale połączone i roślina sobie doskonale z tym radzi. Być może z czasem połączenie się zrośnie. A jak nie, to i tak nie ma tragedii.

Daj jej spokojnie rosnąć.

Natomiast jeśli chodzi o gubienie liści, to jeśli żółkną pojedynczo raz na jakiś czas, to jest to zjawisko naturalne. A jeśli w większej ilości, to bym przyczyny leżą prędzej po stronie nieprawidłowych warunków uprawy i pielęgnacji, czyli zbyt ciemnego stanowiska - za daleko od okna, zbyt częstego podlewania, czy mało przepuszczalnego podłoża.

Stanowisko blisko okna.
Podlewanie dopiero wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Podłoże, mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Fiorilla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 sie 2020, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Ok, podsunęłam bliżej okna (stała pod wysokim dachowym, może faktycznie ciut za daleko, teraz stoi przy ściennym południowym - w słonecznie dni spuszczam rolety, żeby ich nie przypiekać) i będę obserwować ;:218

Dzięki!
Fiorilla | Give me more light for my succulents |
fushi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 maja 2020, o 07:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Widzę że wątek trochę ucichł jednak mam pytanie na które może ktoś akurat będzie znał odpowiedz ;). Odmłodziłam moją difenbachia po raz pierwszy, wierzchnia część pięknie się ukorzeniła dół natomiast puścił listki tak jak na zdjęciu. I teraz moje pytanie brzmi czy będzie się dało coś zrobić żeby z tych małych difenbachii które są w ziemi pozbyć się tej starej łodygi? która nijak nie pasuje do tych małych listkow?
Obrazek
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Pewnie pozostaje troszkę poczekać i potraktować wyrastające pędy jak sadzonki wierzchołkowe albo przesadzić do większej doniczki i zakryć stare łodygi ziemią. U mnie pozostawienie rośliny w takiej formie jak na zdjęciu skończyło się ,,tragedią". Roślina wyrastająca ze starej łodygi wyłamała się i wylądowała w wiadrze,
Obrazek,
zaś w dużej donicy mam teraz takie coś.
Obrazek.
Pozdrawiam Jarek
fushi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 maja 2020, o 07:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

A co się stanie ze starą łodygą gdy pokryje ją ziemia? nie zaszkodzi to roślinie? :D

Lub ewentualnie zeby potraktować tą część jako sadzonki wierzchołkowe musi być jakaś okreslona wielkość rosliny? 🙊
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Difenbachia - odmładzanie/rozmnażanie

Post »

Z łodygą zasypaną ziemią nie powinno się nic złego stać. No chyba ,że jest nadgnita już teraz. Rozmnażając difenbachię przez sadzonki pędowe też przecież ukorzeniony pęd zasypujemy ziemią. Jako sadzonka wierzchołkowa moim zdaniem roślina powinna mieć wykształcony co najmniej jeden liść właściwy.
Pozdrawiam Jarek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”