Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Re: Korniki w nasionach - jak usunąć

Post »

Mam jeszcze resztkę Polysect. Możliwe że w tym spróbuje wymoczyć w ostateczności. Niektóre już wywaliłem bo były puste w środku i pływają na powierzchni
marbc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lis 2015, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaka to choroba lub szkodnik

Post »

Na roślinach przywiezionych z Wysp Kanaryjskich (dracena smocza i jakiś sukulent) mam coś takiego jak na zdjęciach poniżej. Co to jest i jak to zwalczać? Pozdrawiam i życzę wesołych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Wełnowce. Kup Mospilan i przynajmniej zrób dwa opryski w odstępie kilku dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Blink
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 sty 2020, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

@emiemi8 czy zidentyfikowałaś może te małe robaczki? Mam takich samych lokatorów w dwóch moich mango - konkretniej jest ich sporo na ziemi, liście są niezamieszkałe. Jakaś porada co z tym zrobić? Mam je posadzone od 2 miesięcy w puszkach po kawie, jakiś tydzień temu postanowiłam je porządnie podlać i odczekałam aż nadmiar wody wyleje się przez dziurki, które zrobiłam w dnie puszek, a dzisiaj zauważyłam te robaczki, więc pewnie coś spaprałam :( to są moje pierwsze roślinki, które hoduję od pestki, mają prawie pół roku i będzie trudno mi się z nimi rozstać :(
klapouszek29
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2016, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Witajcie, potrzebuje porady mądrzejszych głów.

2 fikusy benjaminy niecałe 2 lata mają. Od niedawna na wiekszości końcówek takie plamy. Nie wiem, zy to jakiś grzyb sie przypałętał, czy za suche powietrze czy jeszcze cos innego ? Podlewam wodą letnią, odstaną, dostają odżywkę. Nie są przelane, podlewam jak gleba sporo przeschnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Może ktoś coś będzie wiedzieć ? Będę wdzięczna za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Podstawowy błąd uprawowy. W przypadku Fikusów Benjamina nie można pozwolić do znacznego przesychania podłoża! Podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne, tylko nie zalane. Podlewasz wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża delikatnie zaczyna przesychać/jaśnieć.
Druga sprawa, takie końcówki liści mogą być też efektem niedożywienia, niedoboru azotu. Czym nawozisz, dokładnie jakim nawozem (możesz zrobić zdjęcie etykiety, tam gdzie podany jest skład), jak często (w okresie jesienno-zimowym nawozimy raz w miesiącu). Kiedy roślina była przesadzana? Nie muszę dodawać, że podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku, a nie bazować na samej ziemi. Doniczka ma odpływ? Doniczka stoi na podstawce czy włożona do osłonki? Jaką masz twardość wody?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klapouszek29
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2016, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Fikusy nigdy nie miały całkiem suchej ziemi, podlewam kiedy górna warstwa przesycha (inne kwiaty nie mają problemów). Odżywka specjalna dla fikusów, 1-2 razy w miesiącu, skład 9-3-4.

Ziemia oczywiście przepuszczalna, od dołu keramzyt, doniczki z 4 otworami, nadmiar wody wylewany. Zimą zraszane 2-3 razy w tygodniu ( odkładam góre doniczki folią w czasie zraszania zeby nie przelać ) . Woda średnio twarda, ale zawsze kilka dni odstana przed podlaniem, w temperaturze pokojowej. Przesadzane były późną wiosną, bo korzenie juz wychodziły dołem z doniczek.

Wypuszczają nowe listki, ładne, zielone, zdrowe, tylko te starsze jakieś takie końcówki mają.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Błąd nr 1: W sezonie (od marca do końca września) nawozisz co każde podlewanie, dwa razy w miesiącu to za rzadko.
Błąd nr 2: Jeśli woda jest średnio twarda, to odstanie jej kilka dni nie zmiękczy jej. Musisz pomyśleć o wodzie z filtra, względnie spróbować przygotowywać albo poszukać innych sposobów na jej zmiękczanie.
Błąd nr 3: Jak napisałem, górna część podłoża nie może przesychać.
Błąd nr 4: Przepuszczalne podłoże to taka mieszanka, w której stosunek ziemi do żwirku w przypadku fikusów wynosi ok. 3:1. Drenaż to zupełnie osobna kwestia.

Czyli podsumowując, podłoże jest do wymiany, bo jest nie tylko nieprzepuszczalne, to najprawdopodobniej wskutek podlewania twardą wodą jest zasolone.
Po przesadzeniu nie nawozisz do wiosny, potem jak napisałem wyżej.
Jeśli doniczkę wkładasz do osłonki, to wywal ją i umieść na podstawce.
Do tego można dodać zbyt suche powietrze od grzejnika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klapouszek29
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2016, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Dziękuje :)
maria000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 26 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy co to za robactwo?

Post »

W mojej kuchni na oknie stoją kwiaty. Zauważyłam wokół nich jakieś dziwne
robactwo czarne, skacze trochę fruwa i ma taki pancerzyk. Nie wiem co to jest i zaczyna mi latać po kuchni . Proszę o pomoc zidentyfikować te dziadostwo bo nie wiem jak z tym wałczyć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomocy co to za robactwo?

Post »

Masz fasolę w szafce?
Sprawdź strąkowiec fasolowy.
ZieloneJablko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 sty 2020, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Witam, jestem posiadaczem adenium, które zaczyna mieć problemy (chyba). Od dłuższego czasu na liściach i łodygach jest taka biała, lepka wata. Nie mogę wykluczyć, że to z złego podlewania, ale nigdzie nie widziałem takich objawów. Wydaje mi się, że to jakieś pająki, ale nic nie zauważyłem w ziemi czy na roślinie. Czy ktoś spotkał się z takim czymś i wie jak to zwalczyć? Chyba, że jest to normalne u tych roślin?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Normalne dla tych roślin?

To są wełnowce i to w zaawansowanym stadium. Czemu tak długo czekałeś?

Kup Mospilan i zrób oprysk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”