Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Albo wij, albo krocionóg. Na pewno nie drutowiec - widać po odnóżach, no i zupełnie inna klasa masywności.
Według mnie najbliżej to ma do krocionoga krwawoplamego - jeśli ma czułki, zdjęcia są dość kiepskie do rozpoznania. Masywność, odnóża i ubarwienie pasuje.
Jeżeli to ten konkretny krocionóg, to jest szkodnikiem, choć raczej dla młodych roślin i nasion, dorosłej roślinie nie powinien zrobić krzywdy. Jeżeli to wij, to jest całkowicie nieszkodliwy, a wręcz pożyteczny - ale wija na pewno rozpoznasz, bo one mają dłuuugie czułki i długie odnóża, do tego są bardzo szybkie i płochliwe, raczej próbowałyby od razu zagrzebać się w ziemi.

Krocionóg krwawoplamy wygląda tak: https://www.dezino.pl/wp-content/upload ... oplamy.jpg
Są też podobne krocionogi - bez plamek na bokach, bo nie jestem pewna, czy je ma. Ostatnie zdjęcie sugeruje, że tak.
esia, sama oceń. A ogólnie to najlepiej po prostu zmień podłoże, nie wydaje mi się, żeby krocionóg wymagał jakichś oprysków - i spokój.
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Dziękuję, podłoże wymienione :)
adie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 maja 2019, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Male szkodniki a'la mączniki na bambusie i monsterze

Post »

Witam,
Mamy problem ze szkodnikami które były na naszym bambusie i przeniosły się niestety na monsterę. Larwy są białe i dostrzegalne z bardzo bliska natomiast owady są szare pręgowane. Co to może być? Próbowałem pryskać Agricolle ale nie działa...

Edit2:Na glebie siedzą jakby skoczogonki, białe aktywne i z czułkami, nie wiem czy to te same szkodniki co na liściach. Jeśli jednak tak to by wyjaśniało czemu sam oprysk nic nie dał.

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Skoczogonki u mnie nic wielkiego nie robią. Przywykłam, bo siedzą w zasadzie we wszystkim, co organiczne. No i one raczej nie włażą na liście, sporadycznie mogą wskoczyć, ale to raczej uciekając przed np. wodą z konewki.
To coś na liściach to nie przypadkiem wciornastki? Zerknij.

http://www.canna-pl.com/sites/default/f ... text_2.jpg

Larwa wydaje się być podobna.
A jeśli to, czym pryskałeś, to ten "eko Agricolle", to... nie zadziałał u mnie nawet na chyba najbardziej czułe szkodniki, czyli mszyce.
adie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 maja 2019, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Dzięki za odpowiedź,
Bardzo podobne do wciornastków, może nie takie duże jak na zdjęciach w internecie. Pryskałem tym eco agricolle i nawet wycierałem (!) liście tym od spodu i z góry, żeby mieć pewność ale po max 2 tygodniach wracają. Spróbuję może czymś innym. Kupiłem agricolle bo nie chciałem trzymać kwiatka 2 tygodnie z dala od dzieci ;).
statua1964
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 28 cze 2010, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Witam forumowiczów. Miałam ostatnio problem z skoczogonkami. Zniszczyły mi prawie gwiazdę betlejemską, ale udało się ją uratować. Zastosowałam sposób, który znalazłam w internecie. Żeby zalać doniczkę wodą po brzegi. Jedyne co z tego wyszło, to dowiedziałam się jak dużo tego szkodnika było w ziemi. Poza tym zbyt wilgotna ziemia zaszkodziła roślinie i nabawiłam się pleśni. W kwiaciarni dostałam pałeczki na te szkodniki. Włożyłam w pewnych odstępach czasu 3. Nic to nie dało. Robaczków było tyle samo, a roślina dalej umierała. W końcu moja znajoma poradziła mi rozkruszyć tytoń z papierosa do ziemi. Wiecie, że to pomogło. Nie mam zdjęć jak była zaatakowana przez skoczogonki, ale mam jak wdzięcznie odżyła.
Obrazek
Abudabi1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 maja 2019, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Obok na sukulencie pojawił się biały nalot, wygląda jak mąka. Kupić środek tylko na przędziorki czy coś jeszcze?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Tutaj mogą być wełnowce. Jeśli to jest lepiące to będą to one. Obejrzyj dokładnie roślinę, czy nie ma ich więcej. Kup Mospilan.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Abudabi1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 maja 2019, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Dzięki, to jednak była mąka, a nie welnowce - ostatnio coś pieklam i ubrudzilam roślinę otwierając okno :)
W każdym razie zostaje jeszcze kwestia przędziorków co bedzie najlepsze zeby je wstępić? :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Envidor, Vertimec albo Nissorun.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Abudabi1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 maja 2019, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Dzięki Norbert za szybki odzew no i oczywiście za pomoc :) Pozdrawiam.
voleever
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 mar 2019, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Dzień dobry wszystkim! :)

Od ostatnich oprysków Envidorem (za radą Norberta) minęły mniej więcej trzy miesiące. Na kilku liściach zostały stare plamki i przebarwienia po przędziorkach, jednak wszystko wydawało się w porządku, monstera wypuściła kolejny liść i bardzo urosła.

Dziś jednak przyuważyłem, że na górnej stronie liści znów pojawiły się białe nitki. Bardziej jednak martwią mnie przezroczyste plamy, które widać na skraju liści. Jeżeli spojrzeć pod światło od spodu liści, to plamy te robią się ciemnozielone. Od spodu niczego nie przyuważyłem. Co to może być? Czyżby przędziorki znów wróciły w fale upału?

Monstera mieszka w donicy przy oknie od wschodu. Stoi na blasze do pieczenia ciasta wysypanej keramzytem i zalanej wodą. Praktycznie codziennie spryskuję liście i palik kokosowy wodą destylowaną. Podlewam ją mniej więcej raz w tygodniu przegotowaną, odstaną wodą z biohumusem. Ostatnio w sobotę podlałem ją wodą z nawozem Substral do roślin zielonych w stężeniu 1/2 tego, co zaleca się na butelce (ostatnie nawożenie w podobnym stężeniu robiłem z miesiąc temu). Co może dolegać Monsterze? Może to kwestia upałów? Przypalenia liści słońcem? Czy może jednak kwestia przenawożenia?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Przenawożenia, dając nawóz połowę zalecanej dawki raz na miesiąc :?:
Monstera w okresie wzrostu potrzebuje regularnego nawożenia co każde podlewanie połową dawki, albo co drugie pełną, aż gdzieś do końca września. Chcesz ją zagłodzić?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”