Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Ocelot prawdopodobnie nie tylko oleander złapał te pasożyty ale i rośliny w jego otoczeniu. Sprawdź. Dobrym rozwiązaniem jest też co drugi, trzeci dzień rośliny spłukać bardzo silnym strumieniem wody tak aby nie zalać ziemi. Jest to żmudne ale skuteczne bo rośliny na ten czas mieszkają w łazience :wink: Trzeba dokładnie umyć otoczenie wokół nich gdzie rosły. Przędziorki nie lubią wilgoci na liściach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Nieprawda, spłukanie wodą nic nie da, może co najwyżej zmyć osobniki dorosłe, a przędziorki to też larwy i jajeczka.
Tylko chemia.
Druga sprawa, nie zgodzę się że przędziorki nie lubią wody, sprawdzone przeze mnie osobiście spryskiwane codziennie rośliny oraz trzymanie ich w podwyższonej wilgotności powietrza nie ogranicza rozwoju tych szkodników.
Poza tym nie wszystkie rośliny lubią spryskiwanie wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Nigdy w życiu na przędziorki nie stosowałam chemii i nie będę :wink: .
Oleander bardzo dobrze znosi mycie :) Ważne aby nie biegać z doniczkami z okna na inne okno bo rozniesiemy je sobie wszędzie. Parapety , otoczenie bardzo dobrze umyć gorącą wodą i kontrolować rośliny w sąsiedztwie grzejników.
Jak ktoś nie ma czasu to jak najbardziej niech zastosuje chemię.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Przykro mi, ale na przędziorki działa tylko chemia, która zwalcza wszystkie stadia rozwoju. Bo tylko tak pozbędziesz się tych szkodników. Wszelkie metody ekologiczne, typu np. woda z Ludwikiem i inne podobne wynalazki są nieskuteczne. Osobiście sprawdziłem różne metody, również oprysk wywarem z wrotycza. Tylko chemia mi je zwalczyła i to też trzeba wybrać preparaty działające właśnie na wszystkie stadia rozwoju.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sty 2018, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Help! :(
Jakiś czas temu zauważyłam na moim fiołku taki biały "nalot"... Dziś patrze a tu wszystkie moje fiołki z tego parapetu to mają, nawet na sadzonce juki się pojawiły... Jedynie aloes jest jeszcze czysty...
W innym pokoju też mam fiołki na parapecie i widzę że i na nich zaczyna się to pojawiać...
Czy ktoś potrafi to zidentyfikować?
Obrazek

-- 17 sty 2018, o 22:16 --

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

To jest mączlik szklarniowy o ile dobrze widzę.

viewtopic.php?f=17&t=88053&hilit=M%C4%85czlik
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sty 2018, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

W sklepie ze środkami ochrony roślin dowiedziałam się że to mszyca, dostałam Mosplian 20...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Nie wygląda mi to na mszyce, to raczej nie jest ich pora. Poza tym przypadkowe rozmieszczenie wskazuje na mączlika, a w sklepie rzadko kiedy się znają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Metello
100p
100p
Posty: 104
Od: 10 wrz 2014, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Ja też uważam, podobnie jak sprzedawca, że to mszyca. To białe to ich wylinki a na drugim zdjęciu są już dojrzałe osobniki (dwie sztuki na pewno widzę).
pozdrawiam Mariola
bynajmniej to nie przynajmniej!
Agnieszka7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sty 2018, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Oderwałam i pokazałam sprzedawcy dwa listki i powiedział że to mszyca. Na listkach które miałam pan powiedział że to już martwe osobniki są. I że mączlik wygląda jak motylki.
poza tym muszę się przyznać że to już jest od jakiegoś dłuższego czasu i dopiero teraz zaczęłam się martwić że to może być jakiś szkodnik.
Mandarynka1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 sty 2018, o 07:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczki w doniczce

Post »

ajania pisze:Dzisiaj w jednej mojej doniczce zauważyłam wychodzące z ziemi małe połyskliwe robaczki.Nie skaczą, nie latają.Po prostu wychodzą z ziemi na powierzchnie(najczęściej po puknięciu w doniczkę lub wzruszeniu ziemi) po czym wchodzą do ziemi.Są sprawne ale chodzą nawet biegają :D a nie skaczą.Połyskują w słońcu, w cieniu są takie bardziej brunatne. :D .Nie zauważyłam zniszczenia roślinek(wypuszczają mi achimenesy).Co to jest i jak się tego pozbyć?Proszę o pomoc.
Witam serdecznie i przepraszam za odnowienie wątku z 2011 roku ale szukam informacji dokładnie na temat tych robaczków. :roll:
Czy ktoś wie co to żyjątka i czy są szkodliwe ? ;:218 Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jimmy1991
50p
50p
Posty: 60
Od: 17 sty 2017, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczki w doniczkach

Post »

Mam dokładnie ten sam problem. Są białawe, a w słońcu prawie przezroczyste i wychodzą na powierzchnię po podlaniu lub rozgarnięciu ziemi, po czym za chwilę znikają. Wyglądem przypominają małe pajączki/ kleszcze wielkości 1 mm. Ciężko zrobić im zdjęcie gdyż są mikroskopijne.

Obrazek
Jakub.
babkazpiasku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 maja 2018, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Dzień dobry, proszę o pomoc w identyfikacji szkodników. Bardzo małe, zdjęcia w 30x powiększeniu niestety jakości wątpliwej, ale tylko takie udało mi się zrobić. Robaczki czarne, wygląda na to, że mają skrzydła i odwłok zakończony 2 szpicami. Mniejsze niż ziemiórka. Podejrzewam wciornastki, ale internet nie daje jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ te ze zdjęć nieco różnią się od moich. Te na zdjęciach martwe znalezione obok kwiatów na półce.
Załączam zdjęcia. Pozdrawiam

https://imageshack.com/a/img921/2317/wPBEkg.jpg

https://imageshack.com/a/img921/6826/ZQogAu.jpg
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”