Cytryna - cięcie, przycinanie

Rośliny doniczkowe
Cezary_S
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 wrz 2019, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Dzień Dobry Państwu.

Chciałbym się spytać, czy mogliby mi państwo poradzić, pomóc mądrymi wskazówkami w sprawie cytryny mojego dziadka. Otóż chciałby on by mogła ona rosnąć bardziej do góry niż wszerz (wzwyż niż wszerz). Szukałem na różnych forach, ale widzę, że na ogól ludzie mają problem odwrotny.

Pierwszym i jedynym moim pomysłem byłaby większa doniczka, ale więcej nie wiem co by mu poradzić.

https://imagizer.imageshack.com/v2/720x ... Xuscxs.jpg

Pozdrawiam Cezary S. :)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Musisz wybrać jedną gałązkę rosnącą dosyć prosto (z tych najgrubszych). Następnie wyciąć resztę gałązek, wbić patyk do ziemi i gdy ta gałązka nie jest specjalnie prosta to odrutować ją do tego patyczka (naprostować). Nie bój się przycinania, cytrusy to lubią.
W czasie wzrostu musisz wycinać boczne odrosty pozwalając rosnąć tylko odrutowanej gałązce i tylko wzwyż. Po osiągnięciu wymaganej wysokości pieńka możesz pozwolić na rozkrzewianie się u góry.
Loralnor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lip 2021, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cytryna skierniewicka - Jak przycinać?

Post »

Posiadam takie oto 3 cytrynki skierniewicki i z racji iż mocno rosną zastanawiam się nad cięciem ale nie mam pojęcia co gdzie i jak, chciałbym poprowadzić je w formie krzaczastej.

Które pędy powinienem przyciąć i w którym miejscu?

Zdjęcia:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Jeśli forma krzewiasta to przycinaj po prostu gałązki, które pokładają się poziomo przy ziemi
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Jeżeli cytryny nie będą się rozkrzewiać same z siebie, to przytnij górną część gałązek. Po prostu skróć je o 10 centymetrów.
Alicja41
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 wrz 2019, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Obrazek

Dzień dobry, cytryny synka, posadzone z pestek 3 lata temu rosną razem 3 szt. Jedna ma nowe odnogi a dwie to proste rośliny. Proszę o wskazówkę jak mam je podciąć żeby lepiej rosły?
Z góry dziękuje za pomoc :)

Mam jeszcze pytanie czy mogę je tak zostawić bez podcięcia. Żeby rosły 3 proste bez podcięcia góry.
maniek1111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 paź 2022, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Hej,
Doradzi ktoś jak podratowac cytrynke? Prawdopodobnie ja przelałem liście opadają i owoce.
Co przyciąć czy zostawic i odrosnie? A moze w worek?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Przede wszystkim problem leży w nieprzepuszczalnym podłożu, stąd przelanie (pomijając zbyt regularne podlewanie - w przypadku tych roślin trzeba pozwolić przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża przed kolejnym podlaniem). Żadnych roślin doniczkowych nie sadzimy do samej ziemi uniwersalnej tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza czyli żwirku albo perlitu. Więc pierwsze co trzeba zrobić to wymienić podłoże sprawdzając stan korzeni.
Dwa, Cytrusy wymagają określonych warunków uprawy. W okresie jesienno-zimowym trzeba zapewnić chłodne stanowisko - najlepiej do pierwszych przymrozków trzymać na zewnątrz (w tym roku oczywiście nie ma to już sensu), albo zapewnić doświetlanie oraz podwyższoną wilgotność powietrza, czyli nawilżacz.
Gdy nie masz możliwości żeby zapewnić temperatury nie wyższe niż około 10 - 12 stopni, to zwłaszcza w obecnym stanie dobrze zapewnić drugą opcję (lampa powinna zainicjować wypuszczenie nowych liści). Oczywiście pierwsza, zakładając że stan korzeni jest w miarę ok., może również być - wtedy na liście po prostu poczekasz do wiosny. Grunt żeby gałązki były cały czas zielone.

Zacznij od lektury tego wątku: viewtopic.php?f=19&t=116300


Z cięciem musisz poczekać dopiero do następnego sezonu wegetacji czyli do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Czym konkretnie doświetlać?

Nie korzystamy z opcji cytatu odpowiadając bezpośrednio pod postem do którego się odnosimy.
bab...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Mamy obszerny wątek poświęcony doświetlaniu, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki...

viewtopic.php?f=19&t=48848&hilit=Do%C5%9Bwietlanie

Miłej lektury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Nie znalazło nic pod cytrus, a zanim przeczytam 30 stron komentarzy to minie zima :/ a i tak nie wiem, która opcja,by pasowała do cytrusów. Pewnie szybciej będzie po prostu napisać czym się doświetla, jak już się o tym piszę i jest to sprawdzone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Cytrus to taka sama roślina, jak każda inna...

Wystarczy przeczytać chociażby kilka, kilkanaście ostatnich stron.
Ten wątek dotyczy wyłącznie cięciu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
xandy90x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lut 2023, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Witajcie ogrodnicy i ogrodniczki XD To mój pierwszy post więc witam się z Wami serdecznie. Przychodzę z zapytaniem: Mam cytrynę z pestki, dwie sztuki razem w doniczce, rosną sobie około 2 lata, ani razu nie przycinana. Zauważyłem, ze w ostatnim roku mocno poszła w górę, ale liście na dole opadają, boje się, że będzie wysoka i goła. Podpowiedzcie, czy i w jakim miejscu ją przyciąć?

Pozdrawiam!
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”