Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Tak, jak napisałem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marzenaxyz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 cze 2020, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Chciałam dziś odciąć brzydkie końce, zalać woskiem i wsadzić do nowej wody. Ale jak dotknęłam pień to jest cały miękki, tak jakby pod brązową skórą następna warstwa zaczęła gnić. Czy uda się to jeszcze uratować?
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Jest miękki na całej jego długości ? Ja kroiłam pieńki na np 15-20cm odcinki. Woskiem zalewa się górną część pieńka, czyli tą która wystaje z wody, z tym ,że trzeba uważać aby nie odwrócić tego do góry nogami ( w sensie góra pędu to góra pędu i ją zalewamy, z dołu wyrosną korzenie. Tak jak rosły liście. Nie możemy pociąć i odwrócić pieńków, że zalejemy dół a górę wsadzimy do wody bo padną na pewno ) :wink: Akurat ukorzeniałam w wodzie, i jak zaczynały podgniwać to podcinałam ze 2-3 cm aż do zdrowej tkanki i próbowałam ponownie. Do wody można też dodać odrobinę węgla aktywnego.

A jeśli zgnił Ci całkowicie, i nie ma już zdrowej tkanki, to raczej lipa.

U mnie wyglądało to tak : https://images89.fotosik.pl/395/474a8bf6082c4cfdgen.jpg
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Marzenaxyz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 cze 2020, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Cały jest miękki. Nie wiedziałam że znaczenie ma który koniec był górą a który dołem, więc na pewno to pomyliłam. Może to była przyczyną że zgniły.
Zostały mi końcówki z liśćmi. Nie chce ich już stracić. Mam w wodzie na obecną chwilę. Podpowiedźcie proszę co będzie lepsze, czy trzymać w wodzie, czy wsadzić do ziemi bez korzeni? Mam jakiś ukorzeniacz w płynie którym podlewa się roślinę.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Jeśli te wierzchołki trzymane w wodzie nie gniją, to je zostaw tylko dodaj jak pisałem wcześniej kawałek węgla drzewnego.
Możesz też podzielić pół na pół i drugą połowę dać do podłoża, mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok. 2:1. Ukorzeniaczem się nie podlewa tylko namacza same końcówki na parę minut.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marzenaxyz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 cze 2020, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Dzięki, zrobię pół na pół. Mam jakiś ukorzeniacz gdzie robi się roztwór i tym podlewa. Może lepiej kupię jakoś w proszku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Post »

Rozrób ten ukorzeniacz co masz i zrób tak jak napisałem.
Tylko musi być do sadzonek półzdrewniałych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”