Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

A ja robię tak.
1. Przez cały czas mam je na północno-zachodnim parapecie.
2. Podlewam do osłonki 1-3cm wody, zależy od wielkości rośliny i doniczki. Przed podlaniem sprawdzam palcem podłoże i obserwuję roślinę. Jak ma mało wody, to zwiesza liście (powinny być jędrne). Latem to i co 2-3 dni trzeba dać wody.
3. Raz na ok.3 tygodnie do wody dodaję 100% biochumus.
4. Jak zaczyna się sezon grzewczy na czas ciepłych grzejników odstawiam dalej od kaloryferów. Grzejemy od godziny 16-17 bo wcześniej nie ma nikogo w domu. Rano doniczki wracają na parapet, a popołudniu wędrują na komodę daleko od kaloryferów. Trochę z tym zabawy, ale warto.
Nie mam dużego doświadczenia (3 lata ), ale udaje mi się.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Chyba udało mi się wskrzesić kompletnie zalanego cyklamena ze smętnie zwisającymi już kwiatami. Po wyjęciu z doniczki woda aż kapała. Sama jestem zdziwiona, że tak gładko poszło.
Cały dzień stoi owinięty ręcznikiem papierowym, w kółko go wymieniałam. Kwiaty się podniosły, bryła korzniowa już wygląda przyzwoicie. Operacja przebiegała w chłodzie :) postoi tak jeszcze do jutra
Obrazek Obrazek Obrazek

---9 lut 2020, o 10:31---

A dzisiaj reanimek wylądował na zewnątrz, dołaczając do biedronkowej minatury, która stoi tam juz od tygodnia.
Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

W jakim sensie "na zewnątrz", chyba nie na powietrzu?

B.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Na powietrzu
Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Hm, u mnie jest -2 teraz. Jakoś nie wyobrażam sobie wystawienia cyklamena na podobny mrozik.

B.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Widziałam jakieś owady na liściach i kwiatach. Chyba przyniosłam je razem z zakupionymi c. z przeceny. Wymieniłam ziemię , opłukałam liście w zimnej wodzie z dworu, opryskałam. Teraz wszystkie liście i kwiatki oklapły. Opamięta się ?
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Powinien. Skoro umyłaś go, przesadziłaś ... Kwiatki z przecen to zwykle roślinki których nikt nie chce już kupić bo właśnie albo już żółkną, albo przekwitły albo ogólnie źle wyglądają..
Ja np lubię takie przeceniane roślinki bo da się je uratować i nie przepłaca się.

Moja mama dostała takiego cyklamena ale nie przeczytała jakie warunki mu odpowiadają.
Kwiatki przekwitły po paru dniach. Liście zwiędły i zżółkły. Obraz nędzy i rozpaczy. A powód prosty.
Postawiła go w oknie gdzie praktycznie przez cały dzień stał w słońcu, do tego nad kaloryferem który fajnie grzeje no i taplał się w wodzie.
Nie wiem skąd ta mania codziennego podlewania i przekonanie że każda roślinka musi stać w szczerym słońcu ...

Cyklamen ostatecznie wylądował na zewnątrz w celu wyrzucenia przy okazji gdy będą zbierać odpady BIO .
Zabrałam. Przesadziłam. Ustawiłam na klatce schodowej od strony północnej i gdzie jest duuuużo chłodniej.
Wypuszcza młode nowiutkie listki w dużej ilości więc jest znak że przeżył.
A mama dalej nie wierzy że to ta sama roślinka.

Także cierpliwości. Czasami roślinka traci starsze liście ale potem gdy się spamięta dochodzi do siebie i wypuszcza młode nowe listki i odwdzięcza się.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Chyba uratowałam dwa. Trzeci niestety musiałam przyciąć liście do samej cebuli , wyjęłam go z ziemi i żadnych nowych korzeni - też obcięłam. Chcę go do ziemi z powrotem dać, ale niestety nie wiem jak dbać o taką cebulkę aby nie zgniła. Szukam informacji w necie i nic nie znalazłam.
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Kochani forumowicze, jestem początkująca, dlatego ośmielam się prosić o wszelkie rady i wskazówki. Dostałam w prezencie taki.
Ustawiłam go w sypialni, ponieważ to najchłodniejsze pomieszczenie u mnie w mieszkaniu. Okno jest od strony wschodniej, ale nie ustawiłam go na parapecie, tylko na komodzie na przeciwległej ścianie - czy to dobre miejsce dla niego?
Czy podlewanie raz w tygodniu bedzie wystarczajace? Dopiero co go dostalam. Czy zastosowac jakis nawoc? Jaki najlepiej?
Za nic w świecie nie chcialabym go zmarnować. Czy przy podlewaniu wodę wlewać do osłonki, a nie do ziemi?

Zauważyłam, ze zaczyna lekk pokładać kwitnące gałązki :(

Z góry dziękuję! :)


Obrazek
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Bardzo proszę o poradę. Mój cyklamen dostałam dokładnie tydzień temu. A dzisiaj z przykrością zauwazyłam, że żółkną mu liście :( Co zrobić? Poobrywać je?

Stoi w pokoju z oknem od wschodu, na komodzie ok 3 m od okna. Staram sie zeby mial wilgotno, podlewam na podstakę. Do tej pory podlałam go 2 razy w tygodniu. Wiem, ze nie lubi mieć zbyt ciepło, dlatego ustawiłam go na komodzie, dalej od okna. Czy przenieść go na okno południowe?

Co robić, jak mu pomóc? Bardzo mocno zalezy mi na tym, zeby żył i żeby go nie zmarnować :)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

3 metry od okna? :shock: Przecież to żywa roślina, potrzebuje światła do przeprowadzenia procesu fotosyntezy... 3 metry to możesz postawić sztuczne kwiatki. Postaw na wschodnim parapecie, ewentualnie w pobliżu okna, byle nie nad grzejnikiem.
Poza tym nie podlewamy tak często. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie zalane.

Druga sprawa przesadziłaś po zakupie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

dziękuję za odpowiedź. Nie przesadzałam po zakupie - czytałam, że wtedy właśnie od razu przestanie kwitnąć i nie chcialam tego robić z tej obawy by go już na początku nie zmarnować :( Mam go dopiero tydzień. Podlałam do tej pory 2 razy do podstawki gdy widziałam, że podłoże jest przeschnięte (i wtedy wszystko wypił).
Postawiłam dalej od okna, by właśnie zwiększyć odległość od grzejnika, i by z kolei słońce nie było za ostre...
Czy żółte liście poobrywać? Powinnam teraz jeszcze kwitnącego przesadzić? Stosować jakiś nawóz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Post »

Zawsze przesadzamy niezwłocznie po zakupie, gdyż podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy, a nawet szybciej można w nim bardzo łatwo przelać. Można też zbytnio przesuszyć.
Jak zaczynają żółknąć liście znaczy się coś nie tak jest z rośliną i wtedy trzeba odpowiednio reagować. Czasami lepiej poświęcić ewentualne kwiaty niż stracić całą roślinę.
Pierwsze w takiej sytuacji to wymieniamy podłoże i najlepiej sprawdzić przy tym stan korzeni.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i rozluźniacza, czyli żwirku albo perlitu.
Z pierwszym nawożeniem dopiero miesiąc po przesadzeniu. Mineralny nawóz do roślin zielonych albo do kwitnących.

Jeśli chodzi o stanowisko, to nie możesz robić czegoś kosztem drugiego. Cyklamen preferuje chłodne, ale i jasne stanowisko w okresie jesienno-zimowym. Jeśli masz pod parapetem grzejnik, to albo znajdziesz inny parapet, albo starać się nie włączać grzejnika. Tutaj warto przed zakupem przeanalizować czy mamy warunki uprawy do danej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”