Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Rośliny doniczkowe
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Dziwna mięta

Post »

Pewności nie ma, ale tak jak Karo uważam, że to może być Plectranthus amboinicus (Coleus amboinicus) występujący pod polskimi nazwami: Mięta meksykańska (ta nazwa przypisywana jest do kilku różnych gatunków-stąd szereg nieporozumień), Oregano kubańskie lub Tymianek hiszpański. Adam Arseniuk na swoim blogu twierdzi, że poprawniejszą nazwą byłaby Plectranthus cremnus.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Co to za roslinka

Post »

Jedna z koleżanek napisała,że to Plectranthus cremnus a wg mnie to Plectranthus amboinicus - uprawiam go u siebie i bardzo podobne liście.
Pachną raczej wszystkie ale ten szczególnie mocno.
Napisz mi jeszcze jakiej wielkości ma liście bo "cremnus " ma znacznie mniejsze ?
Coleus amboinicus syn. C. aromaticus.
Nazw na tą roślinę jest sporo w zależności od kraju, gdzie jest uprawiana ale łacińska nazwa to Plectranthus Amboinicus , a inaczej to Cuban Oregano, Trzy w jednym, Hiszpański tymianek, Portorykańska Oregano itd.
A wszystko dlatego, że ma w sobie kilka zapachów , które dają się oddzielić i określić.
Uprawa nie sprawia problemów zarówno w ziemi jak i w hydroponice.
Awatar użytkownika
Josephine_83
200p
200p
Posty: 457
Od: 23 wrz 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Dziwna mięta

Post »

Dziś wygląda tak ;:oj

Obrazek
Josephine_83 ;)
Największe szczęście na świecie, leży na końskim grzbiecie
Storczyki Takie Takie Ogródkowe plany Josephine
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Post »

A moją miętkę ( a może oregano ) coś zjada :( Najpierw robią się okrągłe dziurki lub malutkie proste jakby ranki, zadrapania na listkach..a potem robi się tak ...
Obrazek

Czy spryskać roślinkę jakimś środkiem insektobójczym, skoro nie widzę na niej szkodników? I ewentualnie czym ?( mięta jest dla mnie ozdobą, nie planuję spożywać listków) Będę wdzięczna za każdą poradę :)
Pellaeon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 mar 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Chorujące oregano kubańskie (Plectranthus amboinicus) - prośba o pomoc

Post »

Witam,
Uprzejmie proszę o pomoc w odratowaniu mojego oregano kubańskiego.
Od kilku dni obserwuję na liściach coraz więcej czarnych i "przeźroczystych" plam. Jeden listek zaczął gnić na czarno i obawiam się czy podobny los nie czeka reszty rośliny.
Na razie dzieje się to głównie na dolnych liściach, choć dziś zauważyłem też plamkę na jednym z wyższych (wszystko widoczne na zdjęciach).
Dwa mają tego już dość dużo, a na kilku pozostałych zaczynają pojawiać się przebarwienia.

Obrazek
Obrazek

Niecały rok temu odratowałem je, odrodziło się i rozrosło z malutkiego pędu.
Przez jesień/zimę rosło bardzo szybko i bez problemów, w ciepłym pomieszczeniu i przy umiarkowanym nasłonecznieniu.

Jakieś półtora miesiąca temu wymieniłem mu ziemię, choć nie wiem czy problemy wiązać z tym, gdyż problemy zaczęły się dopiero teraz.
Ziemia dokładnie ta sama w której rosło bezproblemowo, uniwersalna 5,5-6,5 pH, podlewam tak jak zawsze - mniej więcej raz na tydzień, nasączając doniczkę od spodu w naczyniu z wodą.
Żadnych nawozów czy dodatków.

Nie wiem czy da się to powstrzymać, a z pewnych względów ta roślinka jest dla mnie ważna.
Będę wdzięczny za pomoc!

Pozdrawiam,
Karol
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Post »

Jest przelana, z trzech powodów:

Nieprzepuszczalne podłoże - powinna być mieszanka ziemi i rozluźniacza.
Doniczka powinna stać na podstawce, a nie wsadzona do ciasnej osłonki.
Na powierzchni widać pleśń.

Poza tym każda roślina wymaga nawożenia. Na samej wodzie będzie wegetować.

Czyli wyjmij roślinę z doniczki, sprawdź stan korzeni, przygotuj nowe podłoże. Obetnij liście z plamami i zrób oprysk Bioseptem, jeśli używasz jej w celach konsumpcyjnych. Inaczej możesz użyć chemii, jak Topsin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pellaeon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 mar 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Post »

Dziękuję za odpowiedź!

Biosept i rozluźniacz postaram się dostać gdzieś pojutrze, choć wiadomo jak wygląda sytuacja z punktami handlowymi.

Na dzień dzisiejszy mogę przesadzić do nowej luźniejszej ziemi.
Z leków/nawozów zostało mi tylko trochę pałeczek odżywczych "G".
Rozumiem że na razie od podlewania się powstrzymywać?

Osłonka chyba ciasna nie jest, doniczka trzyma się na jej obwodzie i pod spodem jest jeszcze sporo luzu plus kamyki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Post »

Nie rozumiesz, nie wkłada się doniczki do ciasnej osłonki, żeby do korzeni docierało powietrze. Dlatego doniczka powinna stać na podstawce.
Dopóki nie kupisz rozluźniacza nie przesadzaj. Przesusz trochę podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Post »

Dlaczego jest taki rozjazd w nazewnictwie tej rośliny ?
Dostałam sadzonkę i dalej nie wiem ostatecznie co mówić jak ktoś pyta co to jest :;230 bo występuje jako mięta, oregano i coś tam jeszcze.

W każdym razie fajnie się rozrasta. Chcę rozsadzić i tu pytanie - czy jak uszczknę czubek i wsadzę do wody to puści korzonki równie banalnie jak kuzynki ?

Zmoderowano - to nie jest sekcja kulinarna/N.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Post »

U mnie oregano ukorzenia się łatwo w ziemi i rośnie jak chwast. Pocięte listki dodaję np. do gulaszu.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Post »

Moje niestety się zamroziło, ;( postawiłam na przewiewie i to był ułamek sekundy jak się zrobiło wiotkie i czarne.
FiolkowySwiat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 sty 2021, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Post »

Mam oregano kubańskie od czterech lat, rozrasta się silnie, odmładzać można roślinę o każdej porze roku. Rośnie po prostu jak chwast. I nie prawdą jest, że można ją przelać. Korzenie wprost uwielbiają wodę i to w dużej ilości. Mam trzy rośliny - dwie rosną podobnie jak cibora w pojemnikach bez dziurek, zalane wodą. Trzecia największa roślina - to obcięte przy odmładzaniu pędy - wstawione do plastikowego 1 litrowego wiadereczka po kapuście,zalane wodą po sam brzeg. Pięknie ukorzenione na zachodnim parapecie rosną bez problemów. Po niedzieli zrobię zdjęcia i postaram się wstawić.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Oregano kubańskie ( Plectranthus amboinicus )

Post »

Mam nadzieję, że moje oregano przetrwa zimę i wiosną znowu będzie można namnażać. Nawet zaczęło kwitnąć.
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”