Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
klekot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 gru 2007, o 01:00
Lokalizacja: Amstelveen, Holandia

Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Skoro juz udalo mi sie znalezc tak sumpatyczne forum, na ktorym znajuje tyle pomocnych osob to pozwole sobie przedstawic kolejny problem:

Epipremnum_aureum - zakupiony ponad rok temu, wysokosc okolo 50 cm, rosnie w doniczce o wys 26cm, srednica 26cm z warstwa drenazu. Stoi w poblizu okna polnocnego. Podejrzewam ze moze mic za malo swiatla bo niewiele lisci jest jasno wybarwionych, ale nie bardzo mam go gdzie przestawic w jasniejsze miejsce.
Ponadto od pewnego czasu usychaja niektore koncowki lisci i na niektorych pojawiaja sie przebarwienia jak na zdjeciu.
Dodam ze staram sie zeby ziemia mu mie przesychala.

Obrazek

Obrazek
Do Moderatorow - nie posiadam polskiej klawiatury.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Sądzę że roślina ma raczej za mokro i stąd te plamy.
klekot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 gru 2007, o 01:00
Lokalizacja: Amstelveen, Holandia

Post »

I to jeszcze nie wszystko
Obrazek
Obrazek

ten maluszek tez zmizernial okrutnie :(

To chyba jedna wielka depresja zimowa
Do Moderatorow - nie posiadam polskiej klawiatury.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wcześniej napisałem co jest tego przyczyną za dużo wody lejesz lub za często podlewasz. :D
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Epipremnum - problemy z liśćmi

Post »

Bardzo proszę o pomoc przy moim Epipremnum 'Marble Queen'. Rosło sobie ładnie i nagle się... zbiesiło :shock: Traktuję je w taki sam sposób, jak zwykle - podlewam miękką wodą i spryskuję co jakiś czas. Nie przesadzałam go od momentu zakupu, tj. od minionego lata. Liście właściwie nie żółkną, tylko z miejsca ciemnieją. Przy czym to chore miejsce nie jest suche i kruche, lecz miękkie, jak... no... ścierka... Czasem ten proces zaczyna się od brzegu liścia, czasem od końca. Ale to się pojawiło tylko na 5 liściach, pozostałe są ładne i nienaruszone. Aktualnie roślinka nie była podlewana od tygodnia, a nadal ma wilgotne podłoże. Czy to może być objaw przelania? Czy wtedy jednak nie powinny więdnąć wszystkie listki?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Bardzo proszę o pomoc, roślinka i tak ma kilka listków na krzyż, więc bardzo mi zależy, by ładnie rosła.... Z góry dziękuję za każdą wskazówkę :)
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Nie jestem ekspertem, zawsze zdaję się na intuicję. Czy ta roślinka nie stoi w pobliżu jakiegoś kaloryfera?

Pozdrawiam :wink:
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kasiu, stoi daleko od kaloryfera, będą z 3 metry... Ale w naszym domu generalnie jest ciepło, ok. 22 st. C. Jednakże inne odmiany epipremnum ('Aureum', 'Pictum') się nie buntują, a rosną w tym samym pomieszczeniu.
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

No to ja nie pomogę. Zasugerowałam kaloryfer, ba za każdym razem gdy jest za ciepło (a może sucho :? ) od kaloryfera to moje anturium wygląda identycznie. Wystarczy wtedy przykręcić ogrzewanie.

Pozdrawia :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Kari najpierw wyjmij roślinę z doniczki i zobacz czy nie ma przypadkiem przerośniętej bryły korzeniowej(nie rośnie czasem w substracie torfowym?) a swoją drogą jeśli ziemia nie przesycha przez tydzień czasu znaczy że musisz zmniejszyć jej dawkę wody, i rozpocznij już zasilanie nawozem azotowym(a jak ze światłem? jak daleko od okna stoi bo jak będzie stała daleko straci swój wzór na liściach i zacznie wydawać czysto zielone gdyż w przypadku zbyt małej ilości światła roślina będzie się ratowała wytężoną produkcją chlorofilu). Po przesadzeniu(jeśli będzie to konieczne) zasil ją czystym biohumusem. :D
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przekopałem chyba całe forum i nie znalazłem nic o żółknących liściach Epipremnum.
Otóż od tygodnia zaczęły żółkną liście.Nie wiem dlaczego,stoi w tym samym pokoju od 3 lat,podlewam oszczędnie,2 tygodnie temu uformowałem nowe pędy,może dlatego ,bo wyczytałem,że ten kwiatek tego nie lubi.Żółkną też nowe liście,więc to nie jest ze starości kwiatka.Zraszam go co jakiś czas.Przesadzony był tez jakieś 3 lata temu.Ostatnio poczęstowałem go odrobiną nawozu ,więc może się obraził?? Przestawiłem go też żeby miał więcej światła...nie mam pojęcia co mu dolega.. ;:151


Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Mój zzółkł prawie cały, ja prawdopodobnie zalałam, no ale skoro piszesz,ze oszczędnie podlewasz, to nie wiem. Roślin nie nawozi się zimą, moze tutaj lezeć przyczyna. Moze ktoś bardziej doświadczony się wypowie.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Hmmm... ja co roku zimą zaliczam zżółknięte liście na epipremnum... A potem przychodzi wiosna, temperatura i wilgotność powietrza się stabilizują - i znów jest dobrze. Dlatego wcześniej nie przywiązywałam do tego wagi :oops:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja moje zraszam codziennie, czasami to i 2-3 razy dziennie, podlewam bardzo oszczędnie, nawożę, jak mi się przypomni, zimą też, i jeśli jakis listek żółknie, to tylko z tych mocno starszawych.
Mam ten kwiatek od niepamiętnych czasów, do niedawna prowadziłam go w formie wiszącej, a ostatnio zafundowałam kołek z włóknem kokosowym i widzę,że na nim są dorodniejsze liście.

PRYSKAĆ!!!!!!!!!!
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”