Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Choroba grzybowa systemowa, roznosi sie w roślinie przez wiązki przewodzące. Patogeny często są w ziemi. Wywal.
Jeśli sprawisz sobie następną roślinę, to podlewaj skąpo, podłoże musi być przepuszczalne, dobrze natlenowane.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

musssli pisze: Podlałam go, wyjmę go z osłonki i zobaczę, jak mi nie umrze całkiem to ewentualnie odetnę co się da i ukorzenię od nowa.
Ja bym nie czekała na nic tylko od razu go wyciągnęła z podłoża. Mój neon jeden rośnie przy oknie razem z n'joy w jednej doniczce, drugi w głębi kuchni, nie mam z nim problemu ale zauważyłam jedno, nie cierpi dużo wody. Wręcz woli być pominięty przy podlewaniu. Czasami zastanawiam się jak on przeżył, tym bardziej że wisi nad grzejnikiem.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Przyznam, że i ja podlewam swoje okazjonalnie. I to nie tylko rośliny z rodzaju epipremnum, jak równiez wszystkie obrazkowate.
Niedawno podlałam, umyłam, nabrały turgoru, nowe przyrosty sa tez widoczne.
E. 'Neon'
Obrazek
'Neon' w towarzystwie dwóch E. 'Marble Queen'
Mam je u siebie od małych sadzonek, nie grymaszą.
Obrazek

A jeszcze znalazłam fotke z zeszłego sezonu
Obrazek
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Ja mam jedno epipremnum-pijaka, które jak tylko ma ciut za sucho to żółknie mu kilka liści, a reszta nie jest zbyt często podlewana i rośnie bezproblemowo. Zauważyłam też, że lubią porządne spryskanie czy nawet prysznic i z możliwością pięcia się rosną duuuużo szybciej niż w formie wiszącej.
A najszybciej i chyba najładniej rosną w hydroponice.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Oberwałam żółte listki, wyprysznicowałam go i zawinęłam jedną gałązkę na ziemi, żeby się ukorzeniła. Wyciągnęłam go z osłonki, chociaż będe musiała coś wymyślić bo nie mam miejsca gdzie by go dać tak żeby było jasno i leżąco, a nie wisząco... Nie mam za bardzo jak wbić palika żeby się piął bo doniczka nie jest zbyt duża, a z drugiej strony roślina nie nadaje się na większą doniczkę. Na razie nic nowego jej się nie dzieje, będę obserwować...
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Ja wbijałam takie paliki jak od storczyków i po tym się pięło przez jakiś czas. A osłonki jak mam większe to w doniczkach robię więcej dziurek na dnie i stawiam doniczkę na korkach po butelkach od mineralnej.. zasze to choć trochę przestrzeni od dołu.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

U mnie w osłonce byla jakaś 3 cm warstwa keramzytu podsypana, bo osłonka jest głębsza niż doniczka. Podlewany dość rzadko, a jak już to porządniej. No nic, zobaczymy

Zrobiłam mu palik "handmade" może się ucieszy :D ;:306
Nie taki piękny jak ze sklepu, ale jest gdzie korzonki zahaczyć :D
Obrazek

Obrazek
roslinka74
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 sie 2017, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Filodendron pnący

Post »

Witam.
Mam problem z Filodendronem pnącym.Wszystkie 4 dostaly kropek na listach .Czy ktoś może mi pomóc?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim nie jest to filodendron, a epipremnum i najprawdopodobniej zostało przelane. Nic nie napisałaś o warunkach uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

roslinka74 epipremnum / scindapsus 'Njoy' i wygląda na na przelanego jak nic!
roslinka74
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 sie 2017, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Wszystkie 4 naraz? Co mogę teraz zrobic? ;:223
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Epipremnum nie lubi obfitego podlewania, wierzchnia warstwa ziemi powinna przesychać między jednym, a drugim. Najprawdopodobniej dodatkowym czynnikiem było tutaj też nieprzepuszczalne podłoże - pewnie posadziłaś do samej ziemi.
Teraz pozostaje tylko wyciągnąć z doniczek, sprawdzić korzenie, chore poodcinać, obsypać sproszkowanym węglem i posadzić do nowej mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu/żwirku.
Jeśli trzymasz doniczki w osłonkach to je wywal i postaw na podstawkach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Też polecam dodanie żwirku do ziemi i to całkiem sporo. Nawet dużo fajniej robi robotę niż agroperlit. Ja kupuję w sklepie akwarystycznym,bo mają r?żne wielkości od drobniutkiego piasku po sporawe kamyki i mają małe opakowania.
Moje epipremnum przesycha między podlewaniem, lepiej znosi przeschniecie niż przelanie .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”