Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Od razu powinieneś przesadzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ganimedes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 paź 2021, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

SCINDAPSUS PROBLEM

Post »

Witam
Przez cały sezon wiosenno letni mam problem z kwiatkiem którego chyba zwą Scindapsus. Przez cały okres wegetacji od wiosny aż do teraz nie wypuścił ani jednego listka. Doniczka jest w porządku, ma drenaż, nie przelewałem go a jednak tylko wegetuje. co pewien czas zrzuca pożółkłe liście. Dość powoli ale sukcesywnie. W miejscach zrzuconych liści z łodygi (bo jest dość długa) widać małe odrosty ale niestety jak powstały tak i trwają w tej wielkości. Na liściach pojawiają mu się dziwne plamy. Liście nie są typowo brązowe i suche ale mają właśnie te dziwne przebarwienia. Już nie wiem co mam z nim zrobić bo ze dwa lata temu rósł jak szalony. Wypuszczał piękne duże liście w okresie wiosenno letnim. Teraz zmarniał ale jestem z nim bardzo związany i chciałbym go bardzo bardzo uratować. Problem w tym że nie wiem już jak:). Dołączam kilka zdjęć liści tego kwiata. POMOCY

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: SCINDAPSUS PROBLEM

Post »

Przede wszystkim to nie jest Scindapsus, tylko Epipremnum aureum i tutaj mamy wątek poświęcony tej roślinie oraz opisane problemy w uprawie: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... Epipremnum

Ślady na liściach wskazują na albo przelanie wskutek posadzenia do nieprawidłowego podłoża - powinna być mieszanka ziemi, żwirku/perlitu oraz kory lub podłoża do storczyków. Doniczka powinna stać na podstawce. Rośliny przesadzamy co około 2 lata. Jeśli nie rośnie to może być również przerośnięta bryła korzeniowa.
Z opisu można również wywnioskować postawić na nieprawidłowe nawożenie albo w ogóle jego braku, albo zbyt ciemnym stanowiskiem - za daleko od okna.
Musisz opisać dokładniej te dwie kwestie.

Najlepiej zacząć od wyciągnięcia rośliny z doniczki i sprawdzenia stanu korzeni. Odciąć ewentualnie chore i posadzić do nowej w/w mieszanki.
Stanowisko powinno być niezbyt daleko od okna.
W okresie jesienno-zimowym nawozimy raz w miesiącu mineralnym nawozem do roślin zielonych. W okresie wegetacji co 2 tygodnie.
Ponadto trzeba odciąć wszystkie chore liście i na koniec polecam zrobić oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karo91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 paź 2021, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie i liczę na pomoc w kwestii mojego epiprmemnum które marnieje w oczach ??
Wiem że temat z ciemnymi plamami na listkach pojawiał się tu nie raz, zarówno na młodych jak i starszych kwiatach ale w moim przypadku dotyczy listków na łodygach które dopiero próbuje ukorzenic w wodzie. Poniżej zdjęcia moich odszczepek:

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Chyba nie można tu mówić o przelaniu skoro łodygi stoją w wodzie cały czas i puszczają korzenie ale jak widać na ostatnim zdjęciu łodygi też już zaczynaja robić się czarne. Dodam że sadzonki dostałam bez żadnej plamki miesiąc temu i od razu trafiły do wody. Wodę zmieniam raz na tydzień.

Co może być przyczyną?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje i porady
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Podczas ukorzeniania, takie rzeczy mogą się pojawić.
W razie czego możesz odciąć te podejrzane liście.
Jeśli chodzi o posadzenie, to swoje Epipremnum sadzę już jeśli pojedyncze korzenie mają kilka centymetrów długości. Myślę, że jeszcze z tydzień i możesz sadzić. Pamiętaj o bardzo przepuszczalnym podłożu, osobiście stosuję mieszankę ziemi, żwirku oraz podłoża do storczyków.

Mała uwaga jeśli chodzi o ukorzenianie, trzeba zapewnić ciepło, wodę wymieniać co około 2 dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karo91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 paź 2021, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Mam też świeżo wsadzony (jakieś 2 miesiące temu) takie samo epipremnum i też ostatnio dostaje coraz więcej takich plam a przy wsadzaniu nie miało wcale...
Poniżej foty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podłoże to zwykła ziemia uniwersalna z domieszką perlitu + keramzyt jako drenaż na spód doniczki + osłonka. Podlewam raz w tygodniu odstaną wodą, raz w miesiącu z nawozem.

Dodam tylko że chyba mam jakieś paskudztwo na innych kwiatach bo difenbachia i calthea padły jakiś czas temu, teraz monstera dziurawa i monkey mask całe w plamach ale jasno-brazowo-srebrnych, wczoraj zobaczyłam że alokazja też zaczyna takie mieć ;:145
Wszystkie kwiaty były spryskane raz preparatem grzybiczym ale nic to nie pomogło..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Odpowiedź jest prosta.
Leczenie nic nie daje, jeśli nie wyeliminujesz przyczyn powstania problemu.

Przede wszystkim osłonki do wywalenia. Jak korzenie mają oddychać, a podłoże szybko przesychać jak doniczkę wsadzisz do ciasnej osłonki? :shock: Doniczka ma stać tylko i wyłącznie na podstawce. Dzisiaj można dostać w handlu estetyczne doniczki ceramiczne. Plastikowe odradzam, one w ogóle nie oddychają. Mi też udało się przelać w takiej doniczce epipremnum. Dlatego tylko ceramika.

Po drugie, podłoże dla epifitów powinno być jak najbardziej przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi, perlitu, żwirku i dobrze dodać podłoża do storczyków.

Po trzecie, roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia. Podłoże przesycha w różnym okresie czasu w zależności od warunków uprawy, temperatury, wilgotności powietrza czy nasłonecznienia. Epipremnum podlewasz wtedy kiedy przeschnie porządnie wierzchnia warstwa podłoża.

Po czwarte, w jakiej odległości stoją od okna? Zwłaszcza o tej porze Epipremnum powinno stać blisko okna. Moje stoją na parapecie.

Inaczej mówiąc, przede wszystkim zostały przelane.

Pozostaje jeszcze kwestia użycia dobrego preparatu przeciwgrzybicznego, bodajże najlepszy jest Topsin i tego polecam użyć. Niemniej wpierw musisz wyeliminować błędy uprawowe i pielęgnacyjne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Justila
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 paź 2021, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Witajcie wszyscy.
Moje pytanie dotyczy epipremnum amplissimum. Dostałam liść całkiem zielony, ukorzeniony. Co zrobić, żeby na następnych listkach pojawiły się srebrne smugi? Czy są dwie odmiany: zielona i srebrzysta?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Tak, jest forma zielona oraz srebrna 'Silver stripe'. Jeśli dostałaś liścia całkowicie zielonego to będzie ten pierwszy - bez srebrnych smug.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Justila
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 paź 2021, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Dzięki, nie będę stawać na głowie, żeby osiągnąć coś niemożliwego :-) Po prostu poszukam sadzonki właściwej odmiany.
Awatar użytkownika
Justila
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 paź 2021, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

I jeszcze jedno pytanie, czy ta "srebrzystość" zależy od naświetlenia, albo składników nawozu, czy ona po prostu jest?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Takie jest.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Justila
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 paź 2021, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję. To dużo upraszcza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”