Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Keramzyt jak najbardziej sprawdza sie jako dodatek do podłoża. Dodaję go do różnych roślin, praktycznie do wszystkich oprócz sukulentów, choć do nich czasmi też. Perlit również, ale przy nim trzeba uważać z oddychaniem, najlepiej pracować w masce.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Raflezja, dlaczego przy perlicie potrzebna jest maska? Bo mocno pyli jak się go dosypuje do podłoża? Pytam bo mam astmę. Nigdy nie używałam maski, nie chcę czegoś ważnego przegapić.
Tmadzik - na Twoim miejscu pobrałabym na wszelki wypadek sadzonki. Tak robiłam z moimi cennymi roślinami.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Perlit się pyli.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Kolej na mnie.

Mam kilka scindapsusów - jeden zaczął żółknąć. Jeden z moich lemonów/neonów czy jak im tam.
Doniczkę ma niedużą - sama roślina też nie jest wielkich rozmiarów, miała kilkanaście liści zanim zaczęła umierać.
Podlewam jak podłoże przeschnie. Stała wcześniej na parapecie, ale osłonięta innymi roślinkami od miejsca gdzie się okno otwiera, a od dołu mam taką półeczkę która podnosi doniczki na jakieś 15cm, żeby nie były bezpośrednio przy kaloryferze.

Gdzieś wyczytałam że przelany i za dużo światła, więc odsunęłam odrobinę, pół metra dalej na półkę (tam też rośnie inny mój neon w pełnym zdrowiu), ograniczyłam podlewanie, ale dalej liść za liściem żółciutki i klapnięty a później brązowy ;/
Dodam jeszcze że doniczki mam dobrze zdrenowane.
Jedyne co to w mieszkaniu mam bardzo sucho, więc wcześniej podlewałam stosunkowo często (raz na 3-4 dni bo wysychały szybko bardzo), ale nie pryskałam psikaczem po liściach.
Zdjęcia mogę dopiero w poniedziałek wrzucić
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Problem może leżeć zarówno w zbyt suchym powietrzu, ale spryskiwanie liści wtedy i tak niewiele daje, bo podnosi wilgotność powietrza jedynie na krótki okres czasu.
Drugi problem to za duża doniczka w stosunku do wielkości korzeni i/albo nieprawidłowe zbyt zbite podłoże (sama ziemia bez rozluźniacza). Z góry napiszę, że sam drenaż tutaj nie wystarczy. W takiej sytuacji podłoże z wierzchu może być suche, a w głębi nawet mokre. Pozostaje wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Dobrze, wyciągnę i obejrzę.

Ziemia jest zmieszana z perlitem, zapomniałam napisać. Doniczka właśnie nie jest zbyt duża, bo i sadzonka jest mała, powiedziałabym że jest dość proporcjonalna...
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Osobiście też bym wyciągnęła, bo parę razy się nacięłam i myślałam, że wszystko jest ok a w środku tragedyja.
Jeśli problemem nie jest podłoże, to trzeba będzie szukać przyczyny w czynnikach zewnętrznych. Aczkolwiek epipremnum jest dość wytrzymałe jeśli nie pali go słońce.
aha ja zrobiłam więcej dziurek w doniczce, wsypałam keramzyt na dno a do doniczki ziemie z perlitem, a ostatnio troche drobnych kamyczków.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Musssli, w moim epipremnum też liście poleciały, dolne liście. Nie dużo, ale zdarzyło się to pierwszy raz. Do tej pory rósł bezproblemowo. Teraz diagnozuję przyczynę.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Moje liście też dolne i też tylko w neonie.
W poniedziałek wrzucę zdjęcia bo teraz nie mam jak :) może przeżyje do poniedziałku...


- 17 mar 2018, o 19:10---

Znalazłam zdjęcie sprzed jakiegoś czasu, zanim zaczął zdychać. Od tej pory puścił dwa listki, ale no pozbył się ze 3 czy 4.
Wrzucam fotkę w jakich warunkach rośnie, wydaje mi się, że doniczka nie jest za duża, zdrenowana porządnie i z perlitem...

Obrazek
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Ten mały. Widzę że od kilku dni się trzyma i nie zrzucił nic nowego.
Korzonki:
Obrazek
Wygląd:

Obrazek



Za to drugiego dopadło, choć nie "przyznawał się" wcześniej, ten z kolei ma malutko korzonków... Przesuszyłam?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

A próbowałaś z hydroponiką? One świetnie sobie w niej radzą i korzenie puszczają jak szalone.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

A wiesz że rozważałam to przy scindapsusach? Tylko jakoś ostatecznie nie ogarnęłam jej nigdy i nie zebrałam się do tego żeby kupić rzeczy do niej potrzebne :)
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Pytam bo ja próbowałam ukorzenić epipremnum i w kreamzycie puściło korzenie jak oszalałe i listki. W moim wątku są dwa zdjęcia jak w krótkim czasie zaczęło rosnąć i ile liści puściło. Ja mam w doniczce storczykowej z dziurkami i w osłonce. Wody tak 1/3 - 1,4 doniczki i tyle. Polecam zarówno do ukorzeniania jak i do prowadzenia. Tylko bardzo dokładnie umyj korzenie z ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”