Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  
Autor Wiadomość
Gosiaczek
 Tytuł: Wallota spinosa.(Cyrtanthus elatus )Identyfikacja i dyskusje
PostNapisane: 31 sie 2007, o 12:52 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
poszukałam trochę na forum i znalazłam kwiat który ma moja koleżanka i do której dostałam wydawało mi sie ze ten kwiat tylko bardzo młodziutki. Teraz z nią nie mam kontaktu i nie mogę sie zapytać czy to ten kwiatek mi dała. Ale jak obejrzałam Wasze zdjęcia to raczej moja nie będzie kliwia, bo ma inne liście! I w ogóle nie wiem czy jej nie zaszkodziłam bo nie mogłam jej znaleźć miejsca i wogole nie rosła. i w końcu wylądowała na balkonie dość gorącym.
Uważam ze trzymała sie na nim dzielnie ale dziś zauważyłam ze coś zaatakowało jej liście!
Wogóle wzięłam ja z balkonu bo już noce zimne!
Zobaczcie sami czy to kliwia a jak nie to co to może być???
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I moja lilie tez coś takiego samego zaatakowało:

Obrazek
Obrazek

Gosiaczek
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 13:04 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
i jeszcze mam takie małe okazy które przez lato tez stały na balkonie i trochę w końcu urosły. Ale moja mama dostała je od koleżanki u której stały na dworze i pięknie kwitły cały czas a nasze ledwo co liście wypuściły i łaskawie rosną. moja mama sie ich już pozbyła a ja jeszcze żyje nadzieja ze coś z nich będzie ale idzie zima!!! i za bardzo nie mam gdzie ich trzymać!
Moze będziecie wiedzieć co to za roślinki:
Obrazek Obrazek

Pawel-sz-n
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 14:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
A ta roślina już kwitła? Jeżeli ma białe kiaty i mięsiste liście jest to krasnokwiat białokwiatowy (Haemanthus albiflos). Lecz nie jestem pewny gdyż "łodyga" ma kolor czerwony, a "łodyga" tej rośliny jest zielona...

Gosiaczek
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 15:29 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Nie kwitła ja ja mam od października tamtego roku. I przez cała zimę stała w miejscu i w końcu tak jak pisałam wyładowała na balkonie i tam przez lato trochę liście urosły. Nie wiem czy ona tak powoli rośnie czy coś z nią nie tak robie a o kwiatach to myślę ze mogę na razie pomarzyć widząc jak ona sie rozwija bardzo powoli.

Mirabilis
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 16:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja raczej stawiam na hipeastrum. tym bardziej że te czerwone plamy to jedna z dość często pojawiających się chorób na tej roślinie (czerwona zgorzelowa plamistość)

Tu masz o samej roślinie i o chorobie - jak z nią walczyć.
http://www.chzgoda.pl/?q=hipeastrum_mieszancowe

Reposit-09
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 16:11 
Konto usunięte na prośbę.

0 szt.
Gosiaczku, a co jest w ziemi? Korzonki czy cebula?

Gosiaczek
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 16:21 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
We wszystkich jest cebula!
Widzę że to ciężki orzech do zgryzienia no cóż zostawię je jeszcze ale muszę je wynieść do zupełnie innego pokoju wiec pewnie sie zbuntują i znów staną w miejscu. :cry:
Nawet moja lilia sie obraziła i nie chce zakwitnąć chociaż do niej zawsze rękę miałam. Chyba nie spodobało sie jej nowe mieszkanko!

Reposit-09
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 16:31 

0 szt.
No to kliwia odpada ;) Ale hipeastrum - jak najbardziej.

ewciaks
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 18:01 
---
podłaczam się do tematu! Kari ;:2 a Kliwia nie ma cebuli??? Obrazek
Obrazek
czy to moje niezidentyfikowane to ona??i co robić aby miała kwiatki!!?? chyba, że to moje to jakiś odmieniec!!! :evil:

Reposit-09
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 18:47 

0 szt.
Kliwia na pewno nie ma cebuli, w każdym razie nie moja, heh... I ta, którą opisują w mojej książce też nie ;)
Ewciu, Twoja roślinka ma parę cech charakterystycznych dla kliwii, jak np. podłużne rowki na liściach oraz taka sucha brązowa skórka w miejscu, gdzie kończą się korzonki. Tyle tylko, że po paru latach (pisałaś chyba, źe masz je 5 lat) nowo-wyrastające liście powinny już utworzyć taki jakby "splot schodkowy" w centrum rośliny, a tego u Ciebie nie widzę... Tak jakby tę Twoją roślinkę lekko... eeee... pokręciło :shock:
Jeśli jednak jest to kliwia, to musisz pamiętać, że bez przebycia fazy spoczynku nie zawiąże kwiatów :)
A skąd masz te roślinki, Ewciu?

ewciaks
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 18:56 
---
Dziekuję zaodpowiedź :D faza spoczynku to oczywście znikome podlewanie i tem. około 15 stopni??jestem laik stąd te pytania...wrr... mieszkam w bloku, więc zimą z temperaturką problem :twisted:

Reposit-09
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 19:11 

0 szt.
Tak, Ewciu, znikome podlewanie i chłodzik - tak można to ująć w skrócie.
Spoczynek zimowy kliwii trwa od września do marca, trzeba wtedy ograniczyć podlewanie i umieścić roślinkę w jasnym i słabo ogrzewanym pomieszczeniu - gdzieś czytałam, że idealna jest temp. 10 stopni C. W czasie spoczynku roślinki nie powinno się nawozić i minimalnie podlewać - tak, by bryła korzeniowe zupełnie nie przeschła. Kiedy pośród liści ukaże się pęd kwiatostanowy, to wznawia się podlewanie i nawożenie, a kliwię przenosi w cieplejsze i jak najjaśniejsze (ale nie nasłonecznione) miejsce, by kwiaty się ładnie wybarwiły. To właściwie nic trudnego, tylko trzeba pamiętać o paru szczegółach i dysponować tym "jasnym i chłodnym" pomieszczeniem :)
I jeszcze jedno mi się przypomniało - kliwię powinno się przesadzać co dwa lata, pewnie najlepiej po kwitnieniu.
Pozdrawiam!

PS. Kliwię najłatwiej rozmnażać przez pędy boczne - czy tak właśnie uzyskałaś swoje roślinki, Ewciu?

Gosiaczek
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sie 2007, o 19:36 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
kliwia nie to trudno ale fajnie by było mieć ja w domu! Ale z tego co widzę najlepiej kupić już kwitnącą bo dla mało cierpliwych to ona nie jest! A do nich sie chyba zaliczam! chociaż jak zapomnę o mojej lilii to pewnie zakwitnie a teraz sie pewnie stresuje ha ha :lol: jak do niej codziennie zaglądam!

Ale te kwiatuszki też zostawię bo mnie zaciekawiły co z nich będzie ale jak do następnego lata nie zakwitną to ciężko nimi będzie! :lol:

Gosiaczek
 Tytuł:
PostNapisane: 1 wrz 2007, o 17:07 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Mam jeszcze pytanko to choroba czerwona zgorzelowa plamistość która dopadła moje roślinki przenosi sie na inne okazy. Bo usunęłam zainfekowane liście a cebulki wyglądają na zdrowe! Ale nie wiem czy lepiej odseparować od innych roślin czy mogą stać razem.

I kwiatki na w dwóch ostatnich zdjeciach kwitły tej koleżance na czerwono! tyle sie dowiedziałam jeszcze od mamy1

nusia
 Tytuł:
PostNapisane: 1 wrz 2007, o 20:33 
1000p
1000p

1 szt.
Witam!
Te cebulki -to Cyrtanthus elatus czyli Wallota spinosa.
To nie jest kliwia bo kliwia nie ma cebulek.
wallota to roślina wiecznie zielona,lubi jasne stanowiska.Kwitnie na czerwono póżnym latem.Zimą lubi mieć obniżona temperaturę i sporadyczne podlewanie.liscie ma sztywne, ciemnozielone, lekko świecące.Charakterystyczną cechą jej jest brunatna barwa na ok. 1 cm nad cebulką.Zima nie zasuszamy jej.Po kwitnieniu pozwalamy jej odpocząc stawiając w chłodniejsze miejsce i zadko podlewamy.
Pozdrawiam wszystkich :)

Jovanka
 Tytuł:
PostNapisane: 1 wrz 2007, o 21:41 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

0 szt.
JASNEEEE!!!
to

VALLOTA SPECIOSA , choć obecnie częściej spotykana po zmianach w klasyfikacji
jako Cyrtanthus elatus

W tej chwili kwitnie u mnie ;:87 -przeeeeeeepięknie!!!!! jutro pokażę fotki .Postaram się
uzupełnić o informację nt.uprawy ,stanowiska itp.itd....Zademonstruję całą roślinę.

Dla mnie...w kategorii :warta grzechu ;:95

pozdrawiam J ;:76 VANKA

Gosiaczek
 Tytuł:
PostNapisane: 1 wrz 2007, o 21:56 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Jak warta grzechu to ja zatrzymam i poczekam aż zakwitnie! Bardzo proszę informacje o tym kwiatku! Dwie rośliny są bardzo młode tez mam im pozwolić odpocząć??? Czy lepiej aby bardziej sie rozrosły jeśli to jest możliwe w zimę??
I czy może w jednej doniczce być po kilka cebul, podobno to nie przeszkadza tym roślinkom???

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 148 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Tropez i 84 gości