Kakaowiec (Theobroma Cacao) - uprawa

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
locoogi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 24 mar 2012, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kakaowiec (Theobroma Cacao) - uprawa

Post »

Witam w końcu mam swoje oczekiwane drzewko kakaowca teraz trza o niego zadbać żeby pięknie rósł szkoda że nie z nasiona tylko kupione drzewko ale nasion nigdzie nie idzie dostać niestety.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a30 ... a4140.html


Obrazek
kwiatuch
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Świetny zakup! ;:oj
Swojego kakaowca mam już okrągły rok. Chętnie podzielę się swoim doświadczeniem jeżeli będziesz mieć jakieś problemy. :wink:
Awatar użytkownika
locoogi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 24 mar 2012, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Możesz napisać jak często podlewać i czy potrzebuje jakiś specjalnych potrzeb hodowlanych czy ją nawozić i jak ją utrzymałeś w zimę
kwiatuch
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Podlewam co 3-4 dni. W zimie trzeba codziennie spryskiwać liście przegotowaną, odstaną wodą i trzymać z daleka od kaloryfera. Co do nawozu, to wystarczy do roślin zielonych z mikroelementami, oczywiście stosować tak jak zostało napisane na ulotce. :wink:
Awatar użytkownika
locoogi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 24 mar 2012, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Dzięki za dobrą podpowiedź jak go dziennie spryskuję to zauważyłem że wypuszcza nowe listki już dwa małe są i teraz idzie 3 ale ledwo co go widać :)

---18 maja 2013, o 18:14---

Coś mi się dzieje z moim pupilem liście mu się robią jaśniejsze a nowe listki szybko robią się brązowe i odpadają :( może wie ktoś co się dzieje :(
Awatar użytkownika
Dominik z Gdyni
100p
100p
Posty: 114
Od: 3 lut 2013, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Locoogi, przyczyn może być kilka. Opisz dokładnie stanowisko i warunki uprawy.
Cierpliwość jest cnotą ogrodników. Jadalne rośliny tropikalne oraz egzotyczne rośliny ogrodowe to moja pasja.
Awatar użytkownika
Gethar
200p
200p
Posty: 219
Od: 10 lis 2012, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Dodasz zdjęcie? jestem ciekawy jak teraz po roku wygląda:)
Awatar użytkownika
locoogi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 24 mar 2012, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Kakaowiec do południa ma słonko roślinę nie zraszam była zraszana zimą przestałem ją zraszać jak zaczęły się problem z liśćmi woda zawsze była przegotowana i odstana z jeden albo dwa dni nowe listki szybko brązowieją i odpadają a tak wygląda kakaowiec w zimę mi lepiej rósł niż wiosną :(
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
locoogi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 24 mar 2012, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Ale boli mnie to że tak marnieje bo nowe listki nie umieją się utrzymać a jak wszystkie opadną to podejrzewam że roślina umrze a dość sporo się naszukałem tej rośliny :(
Awatar użytkownika
Dominik z Gdyni
100p
100p
Posty: 114
Od: 3 lut 2013, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Roślinie nic wielkiego nie dolega choć widać odrobinę działanie słońca na delikatnych liściach. W sumie taki ubytek końcówek liści po roku to wielki sukces - jeśli można mówić tutaj o ubytku w sytuacji gdy masz więcej liści niż rok temu. Wszystkie liście które teraz widzisz i tak z czasem odpadną a na ich miejsce w nowotworzonej części rośliny pojawią się kolejne. O tej porze roku dobrze jest prawie zupełnie cieniować rośliny bo słońce może je dużo ostrzej potraktować.
Cierpliwość jest cnotą ogrodników. Jadalne rośliny tropikalne oraz egzotyczne rośliny ogrodowe to moja pasja.
Awatar użytkownika
Gethar
200p
200p
Posty: 219
Od: 10 lis 2012, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

To jakiś bardzo daleki krewny :) bo są z tej samej rodziny, ale rodzaj i gatunek jest inny:)
Z tego co słyszałem to górski po 2-3 latach może zakwitnąć:) (jeśli trafimy na dwu-zarodkowe nasionko:) Wiem że oleandrowi zakwitł też kakaowiec właściwy, wiec kto wie może się doczekamy owoców:D
Awatar użytkownika
locoogi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 24 mar 2012, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

Też mnie bardzo mocno ciekawi jak będzie cała roślina wyglądać muszę go mieć choć już miejsca nie mam hehe ale na taki okaz zawsze coś się wykombinuje :)
Awatar użytkownika
Dominik z Gdyni
100p
100p
Posty: 114
Od: 3 lut 2013, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Kakaowiec - Theobroma Cacao

Post »

loocogi, z tym miejscem dla nowych roślin to widzę że kolega ma "tropikalnego bakcyla", nie wiem skąd się on bierze, ale mnie trzyma jakoś od piątego roku życia, a teraz mam grubo ponad 30 :)

Jeśli lubisz tego typu rośliny polecam Ci spróbować też uprawy theobroma grandiflorum.

Odnośnie szybkiego kwitnięcia kakaowców i innych roślin warto wspomnieć że wprawdzie jest to zjawisko incydentalne to jednak zdarza się dużo częściej niż główna wygrana w lotto :)
Trafiłem już między innymi na herbatę i nerkowca które zakwitły w pierwszym roku uprawy.
Przy kakaowcu właściwym tej wielkości jak na Waszych zdjęciach, w standardowych warunkach domowych wejście w okres kwitnienia zajmie roślinom od 3-5 lat. Jest to i tak dosyć szybko w porównaniu z niektórymi innymi roślinami tropikalnymi.
Cierpliwość jest cnotą ogrodników. Jadalne rośliny tropikalne oraz egzotyczne rośliny ogrodowe to moja pasja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”