Begonia Tamaya

Rośliny doniczkowe
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Begonia Tamaya

Post »

A czy może ktoś ma tą begonię o kwiatach białych ? Bo większośc ma różową ? Czy jest tak samo prosta w uprawie jak różowa ?
Bożena
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia Tamaya

Post »

Też sie przyłączę do pytań o wyprowadzanie begonii na drzewko. Ponoć dopóki tamaya nie wygląda jak drzewko nie można jej nazywać tamayą - tak ostatnio gdzieś czytałam. :D
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Begonia Tamaya

Post »

Moja begonia na południowym parapecie dosłownie bieleje. Zawsze wpycham ją w kąt żeby na nią nie świeciło i tak jej dobrze.
Jesienią przeważnie zrzuca stare liście i dorasta milioner odrostów. Teraz puściła bardzo długo pęd i gruby, który przycinam A on się wściekłe rozkrzewia.
Myślę, że to drzewko właśnie tak można zrobić- przycinać długi badyl żeby rosła mu czuprynka. Taki Badyl nie zdarza się zawsze, u mnie przeważnie są pokręcone, zaginam je na kratkę jak pnącze.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia Tamaya

Post »

Ja mam przeczucie, że ona jest szczepiona po prostu, ale nie mam pewności. A jeśli szczepiona, to na czym? ;:173
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Begonia Tamaya

Post »

limonkaa pisze:A czy może ktoś ma tą begonię o kwiatach białych ? Bo większośc ma różową ? Czy jest tak samo prosta w uprawie jak różowa ?
Ja mam białą albopicte :) nie różni się uprawą od 'Tamaya'.



Obrazek

Obrazek


---30 sty 2019, o 16:03---

Begonię 'Tamaya' się nie szczepi , przynajmniej nigdzie nie słyszałam ani nie czytałam o tym . Ta begonia szybko i ładnie rośnie. Po przycięciu puszcza kolejne gałązki i można ją wtedy formować.
Tu zdjęcie z lata , nie mogę znaleźć innego -moja próba prowadzenia jej na drzewko. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Begonia Tamaya

Post »

Moja begonia teraz nie wygląda obecnie zbyt reprezentacyjnie, ale ją pokażę :
Obrazek
Z tych dwóch miejsc gdzie są badyle wyrastały długaśne pędy. Obydwa ucięłam i wsadziłam do ukorzenienia.

Obrazek
No może nie są to fantastyczne sadzonki tylko badyle przetrzymane za długo w wodzie , ale myślę, że po trafieniu do ziemi mogą odżyć jak ich "mamusia" ( ją też dostałam w postaci łysych badyli, a teraz jak rozkwitnie i nabierze mocy to jest olśniewająca).
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Begonia Tamaya

Post »

Podpowiedzcie proszę, co zrobić z moimi tamaya. Porosły długie badyle 70-100cm, przy ziemi są rozgałęzione, na czubkach maja kępy liści. Te czubki obcięłabym i ukorzeniła, ale czy pocięte łodygi bez liści warto spróbować ukorzenić czy zostawić z nadzieją, że rozgałęzią sie i puszczą nowe liście?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia Tamaya

Post »

Emilia pisze:czy pocięte łodygi bez liści warto spróbować ukorzenić
Jak najbardziej. Potnij tak, żeby miały jedno/dwa oczka, jak Ci pasuje, i podskrob delikatnie łodygę w okolicy oczka. Jeśli masz ukorzeniacz to posp delikatnie rany.
Ukorzeniaj w ziemi 'na leżąco' pod folią, w cieple, po ok miesiącu/może trochę dłużej/ cos już z ziemi powinno się wykluwać.
Miałam dobre podłoże np do wysiewu/compo sana super lekkie/ z dużym dodatkiem perlitu. Pędy przed ukorzenianiem moczyłam w roztworze Topsinu.

Ja ukorzeniałam tym sposobem też długi pęd z kilkoma oczkami i odcinałam w ziemi nie wyjmując całości. Jak już porządnie wyrosły nad ziemię to wyjmowałam i przesadzałam.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Begonia Tamaya

Post »

Dziękuję. Właśnie dziś kupiłam podłoże do wysiewu i ukorzeniania compo sana :D
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia Tamaya

Post »

Czy begonia tamaya i begonia wings my albopicta to to samo?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia Tamaya

Post »

To samo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia Tamaya

Post »

Dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”