Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Mimo wszystko jest śliczna! Taka kształtna,ma zadatki na uformowanie zgrabnego drzewka :D
Jeśli nie masz możliwości wystawienia jej na powietrze ,o czym pisze wyżej kaczmar005,
co byłoby najlepszym dla niej wyjściem to koniecznie podnieś wilgotność powietrza w jakich przyszlo jej żyć.
Tzn . codziennie zraszaj ją - poza czasem padania na nią słońca - bo przypalą się jej liście
i ustaw na większej tacy wypełnionej zawsze mokrym keramzytem .
Doniczkę ustaw na odwróconym do góry dnem podstawku ,chodzi o to by doniczka nie dotykala wody i by ziemia wiecznie nie podsiąkała.
Parująca woda wytworzy specyficzny mikroklimat,który cytrusom bardzo służy.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
tuvok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 lip 2014, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

dziękuję za cenne porady!
Raz ją wystawiłem na słońce na tydzień ale opadła połowa liści mimo podlewania, przestraszyłem się i schowałem z powrotem.
Czyli uważacie ze problem może być w wilgotności powietrza?
Cały czas się zastanawiam czy jej nie przelewam czy nie przesuszam i czy nie za mało nawozu,
ps. woda nigdy nie stoi w podstawce.
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Jeśli chcesz ją wystawić na pełne słońce to musisz ją zaaklimatyzować, stopniowo przyzwyczajaj ją do słońca, zaczynając od cienia.
Podlewaj ją obficie,do przelania wody do podstawki, a po 15 min wylej nadmiar wody a będzie ok :)
Awatar użytkownika
maly3310
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2014, o 23:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowogard

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Witajcie.
Przed wczoraj zakupiłem 2 drzewka jedno Mandarynki Kalamondin a drugie ananasa.
Przeczytałem kilka tematów i nasuwają mi się pewne pytania, ponieważ jest to moje 2 drzewko, pierwsze była cytryna - szczepułki przywiezione w Chorwacji ale niestety mi uschła w momencie włączenia grzejników w okresie zimowym.
Przechodząc do tematu.
- Wiem, że roślinkę trzeba przenieść na okres zimowania w chłodniejsze pomieszczenie, ale od kiedy do kiedy taki okres jest?
- Czy mogę np wynieść ją do piwnicy gdzie nie ma okien, mieszkam w bloku i cięzżko będzie znaleźć takie pomieszczenie?
- Jak często w okresie zimowania podlewać ją?
- Czy temp musi być w okresie zimowania od 10-15 stopni czy może być wyższa?
- Czy w czasie zimy nawozić ją czymś jeśli tak to co polecacie najlepiej?
Poniżej załączam zdjęcia mojej Kalamondi. Za wszelką pomoc i przydatne odesłania do stron związanych z tematem dziękuję serdecznie
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Witaj. :)

W kwestii pielęgnacji poczytaj na początek ten wątek: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=9016 :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
maly3310
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2014, o 23:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowogard

Plamki na listku Kalamodynki

Post »

Witam.
Dziś zaobserwowałem na mojej Kalamodynce jakieś dziwne plamki wydaje mi się, że jest to jakiś insekt ale nie wiem co to jest i jak to usunąć, drzewko posiadam od kilku dni w swoim posiadaniu. Za wszelką pomoc dziękuję. Poniżej zdjęcie listka jak wygląda z jednej i drugiej strony.

Obrazek Obrazek

---Napisane: 25 wrz 2014, o 10:31 ---

Odpowiedź znalazłem ale nie na wszystkie pytania w podanym temacie przez Ciebie.
Czy mógłby ktoś dać jeszcze jakieś konkretne informacje odnośnie hodowania Mandarynki, Jaką najlepiej zachować wilgotność? Czy ma być w granicach 40% czy więcej? Czy np jeśli mieszkam w bloku to mogę ją doświetlać sztucznie jeśli tak to jaką najlepiej zastosować barwę promiennika? Ile wody dawać np mojemu drzewku w tym okresie?
sokolinho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lut 2015, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Witam
Moja kalamondyna gubi liście i ma biały nalot na pędach, na niektórych liściach widoczne są białe przebarwienia. Czy ktoś może wie co jej dolega i czym może być to spowodowane?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Wrzuć zdjęcia, łatwiej będzie o identyfikację problemu. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sokolinho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lut 2015, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

To są wełnowce. W sklepie ogrodniczym dostaniesz odpowiedni preparat, żeby je zwalczyć. Pamiętaj, żeby oprysk zrobić dokładnie i powtórzyć go z dwa razy w odstępie kilku dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sokolinho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lut 2015, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna - umiera?

Post »

Moja też umiera, przesadziłam ją do innej ziemi i oto efekty, nie wiem co to może być, liście najpierw brązowieją,
a potem odpadają. proszę o pomoc.
Przed przesadzeniem:
Obrazek
i po:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


---28 lut 2015, o 21:24 ---

Dzięki za rade, sprawdziłem że na wełnowce jest dobre przemywanie woda z mydłem i pomogło.

---28 lut 2015, o 20:30---

Teraz mam problem z druga kalamondyną, ciągle gubi liście ale nie ma żadnego osadu. Tylko liście jakby tak ciemniały:
Obrazek Obrazek
kejtrin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Witajcie
Mam dokładnie taki sam problem jak tuvok. Tylko moja Kalamondyna całe lato stała na tarasie. Ma ładny pokrój i zawiązała sporo owoców, ale część starszych liści zmieniła kolor na żółty, a reszta jest jasnozielona. Wszystkie liście są sprężyste i nie opadają, ale ten kolor okropnie mi się nie podoba.
Być może była odrobinę zalana w lipcu, gdy sporo padało. Ale od tamtej pory nie widzę poprawy, choć już uważałam na ilość wody. Nawoziłam kilka razy nawozem do cytrusów.
kejtrin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Dorzucam zdjęcia. Macie jakieś pomysły? Martwię się, żeby się drzewko nie zmarnowało.

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”