Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Oglądnij dokładnie- to , że opadają zaraz po wzroście to może być jakiś szkodnik...
A najprędzej ziemiórki- nie latają czarne muszki?
Z moją sundavillą tak było-listki wyszły i opadały..i po czasie zobaczyłam muszki/Basudin/
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Bugenwilla

Post »

Danio pisze:A moja częściowo przemarzła /ten pierwszy przymrozek w październiku/. Na gałązkach przemarzniętych liście zaschły, a z żywych opadają jak co roku. Doradźcie czy przyciąć ją teraz, czy dać jej spokój i czekać do wiosny kiedy zacznie wypuszczać nowe pędy?
Teraz odżyła i właśnie tak wygląda Obrazek

Czy mam przyciąć nowo wypuszczone pędy? Wszystkie suche i uszkodzone przycięłam. A tak nawiasem mówiąc to wydaje mi się, że mimo tego przemrożenia wygląda lepiej niż przed rokiem :lol:
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

ahhh moja chyba też przemarzła i oczywiście teraz nowe listi opadają też....

ale wiesz co Danio? i tak wygląda gorzej niż Twoja pozdr!

Obrazek
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Dzięki za dobre słowo. Mam nadzieję, że przyjdzie słoneczne lato i nasze roślinki pokażą, co potrafią :lol:
Awatar użytkownika
calla70
50p
50p
Posty: 92
Od: 2 lut 2007, o 19:23
Lokalizacja: Lubliniec

Post »

Też ją uprawiam i myślę że opadanie liści w jej przypadku jest normalne przy zmianie stanowiska Jak wynoszę ją na wiosnę z domu na taras zawsze zgubi liście a za jakiś czas pojawiają się nowe. Próbowałam kilkakrotnie ukorzenić odcięte pędy ale niestety nie udało mi się, czy wie ktoś może jak ją rozmnożyć :?:
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Bouginvillea

Post »

Prosze o poradę jak ten kwiatek się pielęg nuje i jaki to jest kwiatek ogrodowy czy domowy ponieważ dzisiej kupiłm tak bardzo mi się podobał :D jest taki śilczny
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ta roślinka może rosnąć zarówno w domu w miejscu dobrze oświetlonym, ciepłym i o dużej wilgotności powietrza jak i na dworze w miejscu lekko osłoniętym. Jest wrażliwa na chłód dlatego późnym latem należy zabrać ja do domu. Okres spoczynku trwa od października do marca. Wymaga wówczas dobrego oświetlenia i temp ok 8-10 stopni. Latem należy obficie podlewać, zimą oszczędnie lecz uważając by nie przesuszyć bryły korzeniowej ponieważ mogą opaść liście. Dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi doniczkowej wymieszanej z torfem włóknistym. Tyle wiem z swoich źródeł. :D :D :D
Awatar użytkownika
Ewa_888
---
Posty: 239
Od: 11 maja 2007, o 11:17
Lokalizacja: podkarpackie

Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Czy ktoś z forumowiczów ma bugenwille?
Jest piękna , ale zupełnie nie wiem jak się nią zajmować. Czy możliwe jest rozmanażanie?
Pozdrawiam Ewa
Pozdrawiam Ewa

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem. /Gabriel Garcia Marquez/
Mój ogródek.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Mam bugenwillę trzeci rok - nie jest kłopotliwa w uprawie i moja już kwitnie od dwu tygodni.
W razie potrzeby pytaj ,może będę umiała powiedzieć coś więcej. :D

W mieszkaniu najlepsze dla bugenwilli stanowisko to - tuż przy południowym oknie.
Wymaga jednak częstego wietrzenia i spryskiwania.
Jednak latem bugenwilla najlepiej rośnie na balkonie albo zadołowana wraz z doniczką w ogrodzie na słonecznej rabacie gdzie wynosimy ją w maju , początkowo osłaniając ją przed ostrym słońcem .
Wymaga obfitego podlewania przez całe lato i nawożenia co 7 dni nawozem do roślin kwitnących od kwietnia do sierpnia - nie dłużej, ponieważ pędy muszą mieć czas by mogły zdrewnieć przed zimą.
W końcu października przenosimy do domu a od listopada do lutego zapewniamy jej okres spoczynku, w temperaturze około 10 st. C np.w jasnej piwnicy . Podlewamy ją raz w tygodniu niewielką ilością wody. Może zgubić w tym czasie liście.
Jeśli będzie przetrzymywana w ciepłym pomieszczeniu nie zakwitnie w nastepnym roku.
Pod koniec lutego skracamy pędy o 1/3 długości, co spowoduje,że bugenwilla rozkrzewi się i zawiąże dużo pąków. Ustawiamy w ciepłym miejscu, tuż przy oknie i zaczynamy obfite podlewanie.
Gdy zaczynają wyrastać liście, wymieniamy podłoże. Ziemia powinna być lekka, żyzna.
Przesadzamy ostrożnie do tej samej donicy - w dużej roślina mniej obficie kwitnie.
Przez następne 3 tygodnie nienawozimy rośliny.
W maju wynosimy do ogrodu lub na balkon stopniowo przystosowując ja do słońca.
Bugenwille rozmnażamy poprzez ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek pobranych w styczniu-marcu.
Powinny mieć długość ok.10cm,zanużamy w ukorzeniaczu i sadzimy w wilgotnym podłożu. Nakrywamy folią i sadzonki często zraszamy.
W temperaturze 25-30 st. C ukorzenią się w ciągu 4-6 tygodni,wtedy przesadzamy je do doniczek, a wypuszczające młode pędy przycinamy, by się rozkrzewiły.Zakwitną po około 2-3 latach.
Poprzez cięcie możemy nadawać roślinie odpowiedni kaształt lub prowadzić ją jako pnącze lub drzewko.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Ewa_888
---
Posty: 239
Od: 11 maja 2007, o 11:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Droga KaRo dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Nosze się z zamirem zakupu ponieważ ta roslinka mnie zaczarowała. Tym bardziej że jej przykwiatki czy jak to się tam nazywa mają przepiękne kolory. Ponieważ w tej chwili jestem na etapie przygotowywania balkonu do używalności więc moje zainteresowania poszły w tym kierunku. Muszę jednak dodac że niestety w naszym rejonie nie spotkałam się w sklepach ogrodniczych z tą roślinką i jedynym źródłem pewnie bedzie allegro. No ale tak mnie wzięło że chyba zakupię. Jeszcze raz dzięki KaRo i pozdrawiam.
Pozdrawiam Ewa

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem. /Gabriel Garcia Marquez/
Mój ogródek.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Na obrzeżach Łodzi jest firma ogrodnicza w której spotkałam 2 kolory bugenwilli - znam tę firmę,robiłam tam zakupy w ich sklepie internetowym i osobiście też.Jeśli jesteś zainteresowana podam Ci ich adres i napisz najpierw do nich z pytaniami m.innymi o cenę i stan sadzonek a dopiero później zdecyduj się czy będziesz zamawiać.
Pozdrawiam :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Ewa_888
---
Posty: 239
Od: 11 maja 2007, o 11:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Chętnie - oczywiście tylko strone sklepu internetowego. Niestety z Krosna jest kawał drogi żeby pojechać i zakupić, ale jeżeli prowadzą sprzedaż wysyłkową to jak najbardziej. Ewa
Pozdrawiam Ewa

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem. /Gabriel Garcia Marquez/
Mój ogródek.
Awatar użytkownika
Ewa_888
---
Posty: 239
Od: 11 maja 2007, o 11:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Witam - właśnie zakupiłam na allegro bugenwillę o przykwiatkach barwy pomarańczowo- różowej. Ciekawe jaka będzie. Pozdrawiam
Pozdrawiam Ewa

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem. /Gabriel Garcia Marquez/
Mój ogródek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”