Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, kwitnienia

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Mam pytanie do osób, które ukorzeniały bugenwillę: czy należy prócz kwiatków(przykwiatków) też usunąć wszystkie listki z gałązek? Ja usunęłam tylko te starsze liście a młode(malutkie) zostawiłam, czy może też je powinnam oberwać?
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Nina - ja jak ukorzeniam bugenville to usuwam tylko parę dolnych liści , na tym odcinku, co pójdzie do ziemi. Mnie lepiej ukorzeniają się zielone sadzonki niż zdrewniałe.

mariolad - jeśli bugenvillę zamierzasz prowadzić na drzewko, to pozostałe gałązki możesz poobcinać, ale nie wcześniej niż na początku kwietnia, jak dzień będzie dłuższy i więcej światła, żeby dała sobie radę.

marlenka - najgroźniejsze dla bugenvilli jest przelanie jej mięsistych korzeni, zwłaszcza zimą, jak jest goła. Lekko przesuszona opuści się, ale jak zgniją korzenie, to już koniec.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Anka159 dzięki za odpowiedź, nie wszystkie listki usunęłam. Do ukorzeniania wzięłam raczej półzdrewniałe i zielone gałązki-ciekawe czy mi się uda.
basias
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2014, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Mam bugenwille od trzech lat. Pierwsze dwie purpurowe zakupiłam na allegro - wspaniale urosły i pięknie kwitły. Zimowałam je w chłodnym pomieszczeniu i w kolejnym sezonie również obficie kwitły. Wzbogaciłam swoją kolekcje o kolor miodowy, fioletowy, pomarańczowy i czerwony. Przezimowały w ciepłym i słonecznym pokoju przy samym kaloryferze i wbrew informacjom, że trzymane w takich warunkach nie zakwitną - zimą nie zrzuciły liści i nawet kwitły chociaż bledszym kolorem, przez cały sezon były obsypane kwiatami. Przed rokiem w lutym wracając z Egiptu przywiozłam sporą ilość na wpół zdrewniałych pędów od różnych kolorów bugenwilli. Prawie wszystkie pięknie ukorzeniły się i pod koniec lata osiągnęły sporą wielkość i niektóre z nich zakwitły. Od końca października trzymam je również w ciepłym pomieszczeniu, nie zrzuciły liści i niektóre z nich kwitną. Chciałabym pokazać moje okazy, może ktoś doradzi mi w jaki sposób wstawiać zdjęcia. Wyczytałam, że bez logowania można tylko wstawić jedno, spróbuję . Basia
Obrazek


---28 lut 2016, o 19:13---

To jest fioletowa, która miała dwa lata, gdy robiłam te zdjęcia. W tle widać małą różową i czerwoną, które ukorzeniłam w lutym.
Obrazek



---28 lut 2016, o 19:19---


Obrazek

---28 lut 2016, o 19:26---

A tak zimują:
Obrazek

Kolejne, które zimują w ciepłym pokoju:
Obrazek


-- 28 lut 2016, o 20:17 --

I kolejne zdjęcie:
Obrazek
mariolad
200p
200p
Posty: 213
Od: 10 mar 2013, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Aniu
Dziękuję za odpowiedz ;:196
Mam jeszcze jedno pytanie,zimuję ją w ciemnej piwnicy,czy mam ją przenieść do ciepłego i widnego pomieszczenia?
Mariola
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

basias - wspaniałe okazy i pięknie Ci kwitną ;:oj Jestem pełna podziwu.
Czym nawozisz swoje bugenville, że tak obficie Ci kwitną?
Latem stoją w oranżerii?
Ja do tej pory tez zimowałam wszystkie w mieszkaniu, ale już się nie mieszczą i musiałam część przenieść do garażu. Przetrwały wszystkie. W domu zimowałam 6 i jedna też mi kwitnie praktycznie całą zimę.

Obrazek

mariolad - Te bugenville które zimowały w garażu wniosłam już do mieszkania i opuszczają się. W garażu zostały tylko największe.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

basias w ciągu ilu tygodni ukorzeniły Ci się gałązki, które przywiozłaś w lutym?, i w jakiej temperaturze? Tydzień temu wróciłam z Malty i zaczęłam ukorzeniać gałązki, ale nie wiem czy mi się uda, bo nie mam tzw."ciepłej mnożarki"-postawiłam na parapecie od strony południowej, pod parapetem jest kaloryfer, ale nie cały dzień grzeje. Oczywiście ziemia wilgotna, nakryta przezroczystą doniczką (zamiast folii), ale częściej chyba muszę ją zdejmować (mimo otworów u góry) zauważyłam szarawy nalot na niektórych gałązkach. Obawiam się znów porażki, bo w roku ubiegłym nic mi się nie udało ukorzenić zimą, a latem aż... jedną (cieszę się, że przetrwała zimę i zaczyna coś puszczać, nawet nie wiem jaki to kolor-jako jedyna zgubiła przywiązaną niteczkę z kolorem).
basias
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2014, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Ukorzeniały się około 4 tygodni. Na czubkach też pojawił się szary nalot, więc zrobiłam w worku foliowym otworki. Stały na parapecie nad kaloryferem od strony północnej. Termometr umieszczony przy nich wskazywał około 24 stopni C, ale bywało też, że temperatura była niższa. Te sadzonki, które nie ukorzeniły się, jeszcze raz obsypałam ukorzeniaczem typu B i na nowo były umieszczone w perlicie. W ten sposób ukorzeniły się prawie wszystkie. Od marca nawożę raz w tygodniu nawozem na zawiązywanie pąków (zamówiłam go ze strony fuchsiahybrida.pl) NPK 10-30-20, a od maja na przemian nawozem do surfinii co drugi dzień ale w mniejszych dawkach niż na opakowaniu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Nie mogę napatrzeć się na te kolorki ;:oj


Mnie o wiele łatwiej udaje się ukorzenić zielone szczepki bugenvilli. Teraz w ciągu 2 tygodni ukorzeniła mi się fioletowa, może dlatego, ze to najłatwiejszy w uprawie gatunek.
Pozdrawiam.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

basias dzięki za odpowiedź. U mnie niestety temp. ok.22-jak grzeje kaloryfer, jak coś mi się przyjmie to dam znać. Śliczne te Twoje bugenwille (moja zazdrość jest jak najbardziej zdrowa).
Wśród moich też jest fioletowa-zobaczymy, czy jest taka prosta do ukorzenienia.

Czy bugenwille można podlewać nawozem do pelargonii, czy lepiej uniwersalnym do kwitnących?
alicja46
200p
200p
Posty: 437
Od: 31 sty 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Mojej zachciało się teraz kwitnąć.

Obrazek

Obrazek
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Piękna, a czym ją zasilasz?
alicja46
200p
200p
Posty: 437
Od: 31 sty 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bugenwilla - uprawa, pielęgnacja, prezentacje kwitnień

Post »

Pewnie nie uwierzysz ale od dawna niczym. Kupiłam ją kilkanaście lat temu, postawiłam na oknie w pracy i tak już została. Od kilku lat nie przesadzana, zaniedbywana, podlewana rzadko. Okno południowe - zima, lato nad grzejnikiem. Gdy idę na urlop to bidula z braku wody aż traci liście ( nikt w pokoju nie lubi kwiatów, koleżanki mają mi za złe, że tyle zielska naznosiłam a pani sprzątająca podlewa raz na miesiąc ;:131 ). A ona jakby na przekór wszystkim chce żyć. Jakiś tydzień temu wetknęłam jej kilka pałeczek nawozowych i to do zielonych bo takie miałam pod ręką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”