Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Plumeria - choroby i szkodniki
PostNapisane: 13 paź 2016, o 14:57 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Te kropeczki mogą być śladem obecności przędziorków. Z reguły żerują na spodniej części liści, ale spotkałem się też z paroma przypadkami żerowania na wierzchniej części. Przed opryskiem preparatem grzybobójczym, przetrzyj dokładnie powierzchnie liści mokrym wacikiem. Jeśli białe kropki (jajeczka) znów się pojawią, dokonaj oprysku w/w preparatem na przędziorki.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

karolowa29
PostNapisane: 27 lis 2016, o 13:24 
100p
100p

---
Witam, to znów ja. Moje plumerie opryskałam preparatem na przędziorki, później poprawiłam po kilku dniach. Nie ma żadnych pajęczynek, żadnego stworzenia co by się ruszało, jajeczek pod lupą też nie widzę, ale jednak problem dalej jest. Liście się skręcają, są plamy ciemnobrązowe, potem odpadają. Popryskałam również preparatem na grzyb dwukrotnie z odstępem kilku dni, ponieważ stwierdziłam, że może to rdza liści lub jakiś grzyb, tak jak radziliście. Zaczęły wyrastać młode liście ale jaskrawo zielone (słabsze po opryskach?) a nie tak jak wcześniej ciemno zielone. Dalej widzę zwijanie liści i na obrzeżach liścia plamy brązowe. Plumerie podlewam co piątek mniejszą ilością wody niż w okresie letnim. W zeszłym roku też tak robiłam i nic się nie działo. Te plumerie całe lato spędziły na balkonie. Może brakuje im słońca, może dam je na klatkę schodową na zimowanie, tam mam około 18 stopni, nie wiem czy to nie za ciepło jak na zimowanie. Jak je uleczyć. może odciąć łodygę i problem zniknie, przynajmniej mi się rozkrzewią o ile choroba nie tkwi w środku rośliny. Chciałabym za kilka lat cieszyć się kwiatami, a jak te nie wyzdrowieją, to znów czeka mnie wysiew i dłuższe o 2 lata oczekiwanie na kwiaty.
Pomóżcie proszę
Obrazek

jejjej23
PostNapisane: 18 mar 2017, o 07:27 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Witajcie,
Na wciornastka pojawił się nowy preparat. Nazywa się Conserve. Jest dość skuteczny. Należy zastosować minimum 3 razy w odstępach pięciodniowych. Przy przędziorku dobrze sprawdzi się dobroczyek szklarniowy, należy jednak pamiętać że przy walce biologią powinna być wysoka temperatura, powyżej 22 stopni najlepiej. zawsze warto mieć też lepy żółte na mączlika i niebieskie na wciornastka.

jejjej23
 Tytuł: Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie
PostNapisane: 27 mar 2017, o 21:41 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Witam wszystkich,
Ella_Govinda, jak chora plumeria ma bakterią to nie musisz jej trzymać oddzielnie. Tylko wciorniastek jest w stanie przenosić wirusy z rośliny na roślinę, biała muszka czy przędziorek tego nie zrobią więc nie masz się co bać-chyba że w pobliżu jest wciorniastek.
Aniaann, te uszkodzenia na liściach to typowy wciorniastek. Jeśli masz takiego żółtego jak na tym zdjęciu to jest to Wciorniastek Kalifornijski, bardzo popularny. Możesz go jak najbardziej opryskać, proponuje też niebieskie lepy zawsze szybko Cię zaalarmuję że już jest i też skutecznie potrafią wyłapać.
Poniżej kilka zdjęć wciorniastka i nowe kwiatki:)
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aniaann
PostNapisane: 29 mar 2017, o 17:21 
50p
50p

---
jejej23 bardzo dziękuję za pomoc. U mnie są takie cienkie czarne przecinki, nie takie jak na Twoim zdjęciu. Spryskałam jakąs ogólną trutką , między innymi także na wciornastki, mam nadzieję że zadziała :). Nie wiesz skąd takie brązowe plamki na liściach, czy to grzyb?. To fota innej plumerii .

Obrazek

yakuz35
PostNapisane: 29 mar 2017, o 21:03 
50p
50p

---
Mi wywaliło coś podobnego na fikusie. Podejrzewałem czarną plamistość.
Sugeruję spryskać Previcurem.

Link do pdf'a z opisem odmian plumerii
https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepubs/pdf/OF-31.pdf
(dzięki Aniaann)

Ella_Govinda
PostNapisane: 30 mar 2017, o 10:03 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
A czy moglibyście proszę pomóc z diagnozą tej plumerii? Moja znajoma martwi się, że to jakiś pasożyt.
Obrazek
http://www.fotosik.pl/zdjecie/7c8a4ce1c52b1ff0

yakuz35
PostNapisane: 30 mar 2017, o 12:16 
50p
50p

---
Moje typy:
- jakieś chemikalia (insektycydy)
- przędziorki...
- rdza - najpierw zasuszona a potem przelana wodą
- poparzenie korzeni jakimś nawozem.
Poproś o więcej informacji, zdjęć roślinki, ziemi. Jakie zabiegi były wykonywane.

Z mojej obserwacji: plumy bardzo dobrze znoszą brak wody.
Moje rosną w bardzo, bardzo luźnej mieszance. Podlewane są co 2 tygodnie. Rosną jak głupie...

Ella_Govinda
PostNapisane: 31 mar 2017, o 08:40 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
yakuz35 napisał(a):
Jakie zabiegi były wykonywane.

Znajoma odpowiedziała:
"był podawany preparat magnezowo wapniowy, zielony jęczmień oraz bardzo skoncentrowany nawóz bio humus-Eko użyźniacz, a teraz jest pryskana wyciągiem z grejpfruta"
Jej mąż zagarnął plumerie i eksperymentuje...

Tak w ogóle to są plumerie odcięte z drzewek (listopad), które ładnie się ukorzeniły i generalnie ładnie rosną. Podłoże: ziemia do kaktusów z lawą wulkaniczną.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/a02429e6b54c34a9

Aniaann
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 17:59 
50p
50p

---
A u mnie teraz oprócz wciornastków to jakieś białe muszki latają i kręcą się koło plumerii, to chyba mączlik. Nie nadążam pryskać, już nie mam siły, nie mogę na to patrzeć jak mi te robale niszczą rośliny. :(

yakuz35
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 18:45 
50p
50p

---
Ella_Govinda

Chyba nie ma już co diagnozować?

Ella_Govinda
PostNapisane: 8 kwi 2017, o 20:39 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Czyli te eksperymenty? A czy któreś z nich są trafione?

yakuz35
PostNapisane: 10 kwi 2017, o 21:49 
50p
50p

---
Jeżeli mąż chciał stworzyć takie pokręcone liście to jak najbardziej eksperymenty można uważać za trafione.

Ella_Govinda
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 08:36 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
No dobra :) Przekażę info, podobno żonie udało się zagarnąć plumerie i teraz dochodzą do siebie...
Ale myślałam, że może ten magnez to był dobry pomysł.
A kiedyś tam wspominałeś, żeby podlewać lekko kwaśną wodą - czy masz na to jakiś sposób? Tzn. ja podlewam wodą przefiltrowaną i przegotowaną, ale może mam dodać kilka kropel soku z cytryny dla lekkiego zakwaszenia?

Aniaann - trzymam kciuki za walkę z robalami. Może pałeczki Provado Care pomogą? Jak widziałam wciornastki na liściach to ściągałam je patyczkiem (do uszu) nasączonym płynem do naczyń. Potem wsadziłam pałeczki do doniczki i akurat poszły zimować, teraz widzę, że ładnie rosną i na razie żadnych robali.
A co to za białe muszki latają? Zidentyfikowałaś je?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 88 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości