Plumeria - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Spróbuj na razie zacząć nawozić, ew. możesz zamiennie z nawozem podawać preparat na chlorozę. Jeśli kolejne liście będą dalej zielone, będziesz miał wtedy wyjaśnienie problemu.
Trzymając roślinę na słońcu, trzeba zapewnić jej odpowiednie nawodnienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Horbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 wrz 2013, o 03:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

A mógłbyś polecić mi jakis preparat na chloroze? Czy wystarczy żeby miał sporo azotu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Normalnie kupujesz preparat na chlorozę, producent nie jest tutaj istotny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Horbi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 wrz 2013, o 03:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Ok kupiłem dzisiaj florovit na chloroze. Poczekam aż przeschnie jej trochę ziemia, bo tak jak pisałem ostatnio przez deszcz miała za mokro i będę informował jak zareagowała. Jeszcze raz dzięki za pomoc :D
Sharon_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 mar 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Cześć wszystkim, jestem tu nowa :) przywiozlam plumerie z wakacji z Madery, zasadzilam i bardzo szybko puściła korzenie i listki - to było we wrześniu 2017. Potem zaczęły te listki czernieć i opadać, na chwilę obecną próbuje wypuszczać nowe listki ale też czernieją , jeden liść zżółkł, dwa duże mają takie kremowe kropki jak krostki... Co to jest?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Mnie się wydaje,że roślina ma wełnowca,sprawdź czy te "kropki" to nie szkodnik.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Te białe kropki to pewnie zaschnięte grudki soku. Wełnowce zostawiają po sobie słodką rosę i liściu były by widoczne świecące kropki. Czemu na pierwszej fotce łodyga na dole jest taka czarna ? Czy jest żywa?
Sharon_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 mar 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Łodyga jest żywa ciemnozielona, na zdjęciu aparat źle oddał barwę. Kropki są jak zaschnieta kreda, mogę je zdrapac ale one są jakby w głębi liścia i pozostaje taka kropka, tyle co z wierzchu da się zdrapac . Wczoraj podlalam pierwszy raz odżywka. Ten żółty liść to może chloroza??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Wg mnie ten żółty liść to nie jest objaw chlorozy, gdyż pozostałe również byłyby żółte, ale proces żółknięcia wygląda trochę inaczej, od środka blaszki liściowej. W tym wypadku to albo normalny proces starzenia liści (plumeria z czasem traci dolne liście), albo objaw że coś niedobrego dzieje się z korzeniami. Spróbuj delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i zobaczyć czy nie są pogniłe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sharon_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 mar 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Możliwe że liść jest już stary i opada. Pytanie dlaczego młode listki zamiast rosnąć, to czernieją? Dzisiaj sprawdzę korzenie i dam znać co i jak . A te kropki to normalne? Nie ma żadnych mokrych kropelek soku...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Nowe przyrosty mogą czernieć wskutek przelania podłoża i być może uszkodzenia korzeni. Może też być za niska temperatura w otoczeniu rośliny. W okresie jesienno-zimowym plumerię powinno się podlewać oszczędnie w przeciwieństwie do okresu wzrostu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sharon_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 mar 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Udało mi się trochę wyciągnąć z doniczki i widziałam białe korzonki i parę czarnych... Chyba ma za mokro. Nie wiedziałam wcześniej o tym okresie spoczynku i cała zimę ja podlewalam normalnie. W pokoju jest srednio 22 ?. A plumeria lubi być przesuszana czy ciągle mieć wilgotno? Jak podlewacie swoje?
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Na okres zimy i nawet już w październiku ja swoją plumerię odstawiam na parapet na korytarzu, gdzie jest max 16 stopni i nie podlewam. Musi mieć jasne miejsce. Wtedy wszystkie liście opadają i zostaje sam pień. Nie podlewa się jej w okresie spoczynku w chłodnym miejscu by nie zgniły korzenie. Idzie wiosna,więc radzę wyciągnąć plumerię z donicy, pozbyć się zgniłych korzeni i przesadzić do świeżej ziemi. Obserwować, czy pień przy ziemi nie miękknie, bo to oznaczałby, że roślina gnije.
norbert76 to specjalista. On z pewnością doradzi fachowo.
Marzena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”