Rozmnażanie,przesadzanie paproci

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Rozmnażanie,przesadzanie paproci

Post »

Mam w domu dwie paprotki i obydwie dość często-gęsto puszczają "wąsy" (nie wiem jak to się fachowo nazywa). Mam takie pytanie: jak rozmnożyć paprotki za ich pomocą? Wsadzić część wąsa do ziemi czy wody, albo może urwać go i wtedy do wody? Tak się rozmnaża np. truskawka, z tego co widziałem :P

A może lepiej w ogóle inaczej spróbować ją rozmnożyć?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja te wąsy - korzenie powietrzne wycinam wszystkie bo osłabiają paproć a rozmnaża sie poprzez rozsadzanie sadzonek jakie paproć wypuszcza wkoło głównej rośliny lub z zarodników na liściach jeśli masz odmianę je wytwarzającą. :D
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Raczej nie mam, czyli te moje zabawy z wąsami nic nie dadzą? :D
Awatar użytkownika
MaJ@
100p
100p
Posty: 149
Od: 24 sty 2008, o 16:19
Lokalizacja: Tarnów

Post »

Przemo a jak ja utne te wąsy to nic się nie stanie moim paprociom
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Żeby rozmnożyć paproć z zarodników to trzeba mieć prawdziwie anielską cierpliwość :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Niestety nie, jak będziesz przesadzał paproć w nową doniczkę możesz rozsadzić sobie młode roślinki jeśli Twoja paproć takie wytworzyła po bokach rośliny głównej. :D
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Potwierdzam to, co napisał Przemo. Ja również zawsze rozmnażam swoją paprotkę przez odłączanie młodych roślinek, które wyrastają przy starej. Robię to zwykle na wiosnę, przy okazji przesadzania.

Nie wiem, czy dałoby się coś wyhodować z tych "wąsów", zawsze je wycinam, bo mi się nie podobają ;:198
Pozdrawiam :-)
Kasia
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Ziel-ona pisze:Żeby rozmnożyć paproć z zarodników to trzeba mieć prawdziwie anielską cierpliwość :D
Zarodniki = wąsy? Jeśli tak to wjeżdżasz mi na ambicję :P
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mi udało się rozmnożyć z wąsów. A właściwie same się rozmnożyły. Rosły na kwietniku paproć na górze, begonia na dole. Wąsów nie obcinam. Same się ukorzeniły. zwróciłam uwagę jak były małe roślinki.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

a myślisz że szybciej się ukorzenią w ziemi czy w wodzie?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Mirabilis miałaś chyba jakieś dziwne zdarzenie z paprociami nigdy nie słyszałem ani nie widziałem czegoś takiego by z tych wąsów - korzeni powietrznych udało sie rozmnożyć paproć to wbrew naturze paproci te korzenie dotleniają roślinę oraz zapewniają jej większa dawkę dwutlenku węgla(wspomagają rozwój systemu korzeniowego) ale swoim intensywnym wzrostem osłabiają jednocześnie wzrost liści. Paproci do prawidłowego rozwoju wystarczy taka ilość tlenu i dwutlenku węgla jaki pobierają przez liście dlatego ja wszystkie te wąsy wycinam a za to paproć ma więcej i dłuższych liści. :D
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wąsy były "zakorzenione" w begonii. By ją umyć, musiałam je poobcinać. Wtedy odkryłam 3 listki paproci między liśćmi begonii w miejscu, gdzie były wąsy. Też dla mnie było to zaskoczenie, tym bardziej że kiedyś specjalnie próbowałam eksperymentować z wąsami i nie wyszło.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jakieś wynaturzenie u Ciebie miało miejsce ale skoro sie udało gratuluję. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”