Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

A nie zalałeś ziemi w doniczce, bo bluszcz nie lubi nadmiaru wilgoci?
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Znaczy jak go zawsze podlewałem tak samo jak miał mokro to nie a jak sucho to podlewałem.Tyle lat zawsze był tak podlewany i nic się nie działo
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jeżeli nie doszło przy okazji prysznica do zbytniego zawilgocenia podłoża to powiem Ci, ze rośliny pnące nie lubią w okresie spoczynku 'ruszania' z miejsca i takich zabiegów. Roślina ma 'ustawione' liście pod odpowiednim kątem do promieni światła, aby wychwycić go jak najwięcej, a zabieg powoduje ich inne ustawienie.Zanim roślina znów sobie sama, to ureguluje trochę czasu minie,a w zimie światła ogólnie jest mniej i to bardzo szybko odbija się na' gospodarce' rośliny.Takie prysznice znacznie łatwiej roślina znosi późną wiosną i latem.Zanim do tego doszłam tez kiedyś zniszczyłam dużego rojcissusa.Na szczęście w porę zauważyłam, że zaczął marnieć po zabiegu (było to w czasie porządków przed świętami BN) i zrobiłam nowe sadzonki, jednak tamten okaz padł.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Dzięki Selli ale był inny okaz który nie był ruszony też już miał sporo lat i padł a potem tamte po prysznicu a może to jakaś choroba.?
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Przeniosłam :wink:
Myśle,że to choroba grzybowa. Czemu wcześniej nie zadziałałeś jakąś chemią widząc ,że Ci marnieje.
Ale i tak podziwiam wszystkich którym udaje się przetrzymac w domu bluszcze przez zimę. :D
Ja zawsze je uśmiercam niestety i co roku wiosna kupuje do nasadzeń kolorystycznych do mis i donic w ogrodzie. Potem zima znowu ... krach i tak co roku. :(
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

No ale uciąłem kilka odrostów może teraz będzie ja nigdy nie miałem problemu z zimowaniem bluszczu.A to były już takie piękne okazy.heh :(
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
nrrntr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 mar 2009, o 20:56

Zmienić glebę kwaśną na zasadową

Post »

Kupiłem ziemię z włóknem kokosowym. Ma ona kwaśny odczyn (5,5-6,5), a chciałbym przesadzić bluszcza, który lubi odczyn zasadowy. Czy da się ten błąd naprawić wapniem? Ile czasu zajęłaby ziemi zmiana odczynu? Jaki nawóz zawapniający byście polecili? Obecnie mam tylko organiczno-mineralny BIOHUMUS, ale on nie zawiera wapnia.

EDIT: dodam, że kupiłem tę ziemię, bo nigdzie nie mogłem dostać zasadowej, a na opakowaniu tej jest przynajmniej napisane "uniwersalna".
nrrntr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 mar 2009, o 20:56

Świeżo przesadzony bluszcz - więcej czy mniej światła?

Post »

Właśnie przesadziłem bluszcza i nie wiem, czy powinien on teraz zażywać więcej czy mniej światła, a już długo szukam z google i nic o tym nie znajduję...
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

O ile wiem ziemia z włóknem kokosowym jest droższa niż mieszanki bez tej domieszki. Nie opłaca ci się zmieniać odczynu tej ziemi, zostaw ją sobie dla innych roślin, a jeśli potrzebujesz ziemi uniwersalnej dla jednej rośliny, to kup mały woreczek zwykłej ziemi do kwiatów i nie kombinuj :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
nrrntr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 mar 2009, o 20:56

Post »

A czym w ogóle zmienić odczyn gleby? Jaki znacie nawóz przeznaczony do tego celu?

I jeszcze jedno, słyszałem gdzieś, że nawozów fosforowych nie wolno łączyć z nawozami zawierającymi wapń. Czy BIOHUMUS mógłbym używać na przemian z jakimś preparatem wapniowym (możecie podać nazwę jakiegoś, bo jak na razie nie wiem nawet, o co w ogóle pytać w kwiaciarni)
Lukasz80
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 18 sty 2009, o 00:49
Lokalizacja: Rybnicki Okręg Węglowy

Post »

Mam pytanie odnośnie bluszczu.

Jakiś czas temu dciąłem gałązkę bluszczu i włożyłem do wody. Puścił korzeniei zasadziłem do doniczki.
Teraz zrobiłem drugi raz to samo.


I mam teraz pomysł, aby do tej doniczki, gdzie ten pierwszy bluszcz już sobie powoli rośnie, włożyć ten drugi, który nadal mam w wodzie. Dzięki temu miałbym go gęstszy, bo de facto byłyby dwa. Są jakieś przeciwwskazania do tego?
Awatar użytkownika
ewelina8005
1000p
1000p
Posty: 2280
Od: 24 lip 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łopuszno/Kielce

Post »

Witam.moze ktos mi pomoze ,mam bluszcza i choruje od jakiegos czasu,w sumie liscie nie opadaja ale nie rosnie i ma jakies takie przykurczone przebarwione,podlewałam odżywka ,zmieniłam miejsce ,i nic,zaczął wyppuszczac nowe listki ale one usychaja,moze go przesadzic?bo stoi w tej ziemi co byl kupiony juz pare miesiecy,jest tez zraszany ale efektów nie ma.
Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Daj mu nową większą doniczkę i nową ziemię, przecież ona ma straszną tą ziemię - jak ma rosnąć. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”