Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Jaka jest nazwa tego bluszczu i przyczyna zasychania liści?
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1654
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

Jam ma pytanie w temacie bluszczu tylko nie domowego a ogrodowego. Mam posadzony bluszcz, który docelowo ma piąć się po kratkach altanki. Sadzonki ładnie się rozkrzewiły dostały sporych przyrostów, jednak jak zauważyłem w tej chwili końcówki jakby pozasychały a wraz z nimi listki na końcu pędów. Czy to normalne zjawisko czy objaw jakiejś choroby? Pozostała część rośliny wygląda bardzo dobrze moim zdaniem. Zasychanie nastąpiło jak wspomniałem tylko na końcówkach pędów.


Pozdrawiam - Jarek
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Na pytania Andrzeja nie potrafię odpowiedzieć :oops:

Bluszcz ogrodowy potrzebuje sporo wody. Moze go w jakims okresie przesuszyłeś Jarku?
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1654
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

Izo rośnie w dużych donicach bez dna zamontowanych w altanie. Ma stale mokro bo sprawdzam. Poza tym donicę są tak umiejscowione, że opady deszczu nawadniają bluszcz. Może po prostu nadejście okresu zimowego spowodowało zahamowanie wzrostu na końcówkach pędów. Z tego co się orientuję bluszcz wybija ładnie ciągle nowymi pędami. U mnie z małych sadzonek zakupionych w tamtym roku w Biedronce zrobiły się już dorodne bluszcze. Teraz tylko aby ładnie pięły się do góry po kratkach zasłaniając wnętrze altanki.
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jeśli wybijają nowe, zdrowe pędy, to nie masz się czym martwić! Przecież były przymrozki, to końcówki, które są najwrażliwsze, mogły zmarznąć. Myslę, że naprawdę nie masz powodu do zmartwienia :D
Awatar użytkownika
basiakam
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 112
Od: 17 sie 2006, o 18:48
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Prawdziwą zimą to normalne ,ale pobiegłam teraz do ogrodu sprawdzić ,wszystko zielone.Nie wiem.
Basia
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1654
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

Tak też myślę. Pozostała część rośliny jest zdrowa i zielona. Zobaczymy jak przezimują.
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
Ksenna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 5 sty 2007, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielecczyzna

Post »

Andrzej sądząc po postach powinieneś wiedzeć, że przy tak skompej informacji z zakresu pielęgnacji kwiatka nie sposób coś konkretnego powiedzieć. Wydaje mi się, że nie jest to choroba a błędy w uprawie. Więc napisz konkretniej.
Pozdrawiam Ksenia
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Problemy z bluszczem

Post »

Erazm pisze:Jaka jest nazwa tego bluszczu i przyczyna zasychania liści?
Obrazek Obrazek Obrazek
Ten bluszcz to Hedera helix-bluszcz pospolity, schnąć może dlatego że ten gatunek lubi zimować w chłodniejszym klimacie ok. 15 stopni, po drugie nie lubi przesuszania bryły korzeniowej i powinien stać w miarę oświetlonym miejscu a u Ciebie na szafie chyba nie ma specjalnie za dużo światła poza tym u góry powietrze jest zawsze cieplejsze no i może ma za mało światła i wody, daj fotki ziemi i wygląd rośliny po zdjęciu jej z szafy i postawieniu gdzieś na ławie lub podłodze z rozciągniętymi pnączami to określę coś więcej. :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Bluszcz żona postawiła w kuchni, częściowo bokiem do okna na półce na wysokości 2m.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

No to trochę za wysoko i ma z pewnością za mało światła bo widać pędy mają za rzadko liście tzn wyciągają się do światła i w zimie za ciepło szczególnie w kuchni gdzie się gotuje i jest ciepło no i widać po ziemi że podlewasz nie odstałą wodą bo tworzą się białe wykwity wapnia na powierzchni ziemi. Do chłodnego północnego lub zachodniego pokoju i więcej światła i częste podlewanie bluszcze lubią wilgotną ziemię, a poza tym każde oderwanie jakiegoś kawałka rośliny np. celem ukorzenienia nowej sadzonki powoduje utratę jej żywotności i zasychanie i zrzucanie liści. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A nie urwałeś lub ktoś jakiegoś czubka pędu tego bluszczu?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nic mi na ten temat nie jest wiadomo. Raczej nie.
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”