Hibiscus - ketmia - BAZA

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Hibiscus - ketmia - BAZA

Post »

Hibiscus - ketmia, róża chińska

Pochodzenie. H.rose-sinensis, jak wskazuje nazwa, pochodzi z połłudniowych Chin. Rodzaj Hibiscus obejmuje nie tylko rośliny, które u nas można uprawiać w domach, ale także małe krzewy ozdobne z których H.syriacus z powodzeniem można uprawiać w ogrodach.

Opis. Róża chińska jest zawsze zielonym krzewem o ząbkowanych, owalnych, ostro zakończonych liściach . Rosnące dziko rośliny w rejonach tropikalnych mogą osiągnąć wysokość do 5 m. Ponieważ róża chińska ma naturalną tendencję do tworzenia pnia głównego, dla nadania formy drzewkowatej (piennej) trzeba usunąć pędy boczne do pożądanej wysokości. Gałązki wierzchołkowe przycinamy, nadając roślinie odpowiedni kształt. Już całkiem młode rośliny wchodzą w okres kwitnienia wydając ogromne, lejkowate kwiaty o szeroko otwartych kielichach i wystających pręcikach. Okres kwitnienia trwa od wczesnego lata do jesieni. W praktyce bywa czasem inaczej. Z wyjątkiem okresu spoczynku, trwającego od listopada do stycznia, odpowiednio pielęgnowane małe krzewy wydają kwiat za kwiatem z każdego kąta liściowego. Kwiat żyje zaledwie 1-2 dni, lecz każdego dnia otwierają się nowe pąki.

Miejsce uprawy. H.rosa-sinensis najlepiej czuje się w miejscu ciepłym i dobrze oświetlonym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym. Z reguły róże chińskie trzymane w pomieszczeniach kwitną mniej obficie, ale za to dłużej niż wystawiane do ogrodu lub na balkon, ponieważ dla roślin wnoszonych z powrotem jesienią do mieszkania zmiana warunków jest zbyt gwałtowna i to odbija się ujemnie na kwitnieniu. Najbardziej odpowiednia temperatura zimą to 12-15°C. W niższej temperaturze rośliny często bywają atakowane przez szkodniki, natomiast w wyższej liście żółkną, a roślina nadmiernie się wyciąga. W obu przypadkach ma to wpływ na kwitnienie.

Podlewanie. Z uwagi na to iż Hibiscus ma rozległy system korzeniowy, silnie rośnie i prawie nieprzerwanie kwitnie, potrzebuje regularnego, obfitego podlewania latem. Nie należy dopuszczać do przesychania ziemi, ponieważ wówczas pąki mogą opaść. Od września ograniczamy podlewanie przygotowując hibiskusa do spoczynku zimowego. Od czasu do czasu dobrze jest spryskać roślinę.

Nawożenie. Hibiscus wymaga obfitego nawożenia i trzeba dostarczać roślinie pożywkę co tydzień, od początku okresu wzrostu aż do połowy sierpnia. Potem nawozi się rzadziej, ale aż do okresu spoczynku.

Przesadzanie. Przesadzamy gdy tylko roślina wypuszcza nowe pędy. Młode rośliny przesadza się co roku, starsze rzadziej. Używamy kompostowej ziemi doniczkowej z dodatkiem próchnicy.

Cięcie. Kupując młodą roślinę, należy zwrócić uwagę na to, czy ma ona więcej niż jeden pęd. Jeżeli nie, to lepsze rozgałęzienie hibiskusa można uzyskać przez skrócenie górnych pędów. Starsze rośliny powinny być mocno przycinane w lutym. Zbyt długie pędy należy skrócić dla nadania roślinie odpowiedniego kształtu.

Rozmnażanie. Roślina ta łatwo się rozmnaża przez sadzonki wierzchołkowe. Należy je ukorzeniać w ziemi w temperaturze 24-26°C i w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Najodpowiedniejszym terminem rozmnażania przez sadzonkowanie jest maj - czerwiec.

Choroby i szkodniki. Stosunkowo często zdarza się opadanie pąków kwiatowych, może to być spowodowane przesuszeniem ziemi, niedostatecznym nawożeniem, zmianą temperatury bądź miejsca uprawy. Zwijanie się liści wskazuje na to że powietrze jest zbyt suche. Hibiskus jest atakowany przez przędziorki i szkodniki z rodziny czerwcowatych, które często pojawiają się na roślinach żyjących w niekorzystnych warunkach.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia Stewart R. Hinsley


Problemy,dyskusje,linki
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”