Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
fonfel
50p
50p
Posty: 71
Od: 3 maja 2015, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu, kolejny usuwam... Mod.

Proporcja 1:1, podstawka opróżniana po podlaniu, parapet okna północnego. Ładnie i bujnie rośnie, ale ten przemoczony pieniek mi się nie podoba.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

No to masz odpowiedź. Północny parapet nie nadaje się do uprawy sukulentów, a zwłaszcza gruboszy.
Słońce, słońce i jeszcze raz słońce. Południowy parapet przede wszystkim, ew wschód albo zachód.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
fonfel
50p
50p
Posty: 71
Od: 3 maja 2015, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Może jest to jeden z czynników chociaż hoduję go w tym miejscu od lat i kiedyś nie miał aż tak ciemnego pnia. Na razie nie dysponuję inną miejscówką i to jedyne co mogę mu zaoferować, może w przyszłości się to zmieni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

To nie jeden z czynników, ale najważniejszy z czynników!
Nie rozumiesz, że roślina może rosnąć i może "rosnąć". Twój grubosz po prostu wegetuje. Wybujały wzrost to nie oznacza, że dobrze rośnie, wręcz przeciwnie jest powyciągany i bardzo daleko do gruboszy uprawianych w prawidłowych warunkach. Grubosze uprawiane w słońcu mają minimalne roczne przyrosty, a odległości miedzy liśćmi są małe.
Stąd też wilgotny pień, który prędzej czy później zacznie gnić i roślina zacznie zdychać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ZBYy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2019, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Witam, jestem nowy na forum dlatego parę słów na początek. Jestem amatorem ogrodnictwa, w domu czyli właśnie uprawiam grubosze.
Na forum trafiłem właśnie za sprawą grubosza. Kupiłem ostanio takiego brzydala, zanim go nabyłem ktoś wsadził go do czarnej ziemi, przesadziłem go do ziemi do sukulentow i kaktosów +piasek grubsze frakcji w proporcji 3:1, nie mam doświadczenia w cięciu a wiem że on tego wymaga, stąd moja prośba o pomoc,chciałbym żeby wygladał zdrowo i miał odsłonięty pień z tym że obecnie jest 6 i myślę nad rozdzieleniem ich do innych doniczek.
Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Złe podłoże. Powinno być odwrotnie, czyli ziemi do żwirku 1:1 - 1:2. Powinieneś przesadzić, gdyż obecne podłoże jest zbyt żyzne.
Druga sprawa, jeśli chcesz mieć zwarty pokrój musisz w sezonie zapewnić słoneczne stanowisko, może być nawet na zewnątrz po uprzedniej aklimatyzacji. Dodatkowo zimowanie w niskiej temperaturze.
Jeśli chodzi o rozdzielenie to nie ma problemów, osobno powinny lepiej rosnąć, gdyż nie będą się wzajemnie zagłuszać.
Po przesadzeniu i rozsadzeniu odczekaj z dwa, trzy tygodnie i poprzycinaj wierzchołki pędów o dwie trzecie ich długości. Zbędne małe gałązki możesz poodcinać tuż przy pniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ZBYy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2019, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Dzięki za pomoc. Oczywiście proporcje ziemi do piasku 3:1 ale przed chwilą rozsadziłem go na 4 doniczki i dokonałem poprawy mieszanki ziemi w okolice 2:1. Mam nadzieję, że wszystkie się przyjmą bo osobno wyglądają zdecydowanie lepiej, nawet zaczęły mi się podobać i dostrzegłem w nich zalążek bonsai :D Zgodnie z instrukcją za dwa lub 3 tyg jak nie padną mi te cuda zacznę je ciąć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Nie 2:1!
Ziemi do żwirku ma być najwyżej 1:1, a najlepiej 1:2 - jedna część ziemi do 2 części żwirku...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Julii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 cze 2013, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Dzień dobry,
Dostałam pięknego grubosza. Wymaga przycięcia. Przechyla się bidak na jedną stronę. Mam wrażenie, że zaraz wyskoczy na podłogę z doniczki. na razie oparłam go na kijkach bambusowych i odwróciłam stroną z przechyleniem od okna.
Proszę pięknie o pomoc w ustaleniu, które gałązki odciąć tak, żeby zachować dzikość (nie pragnę bonsai) i odciążyć roślinę. I w ogóle od czego zacząć. I czy teraz, czy dopiero na wiosnę? ;:167
Z pewnością chciałabym odsłonić dół głównego pnia odcinając wszystko to co na dole dookoła odbiło. Jednak obawiam się, że to będzie bardzo radykalne cięcie. Odbijające u dołu gałązki są grube. Długopis na zdjęciach ma pokazać skalę (problemu :D ).

Roślina jest wyraźnie przechylona na jedną stronę. Czy mogę ją odciągać, czy jej to nie zaszkodzi? Uciełabym gałązkę z górnej części rośliny, wyrastającą z pnia głównego, ale teraz na zdjęciach jest taki gąszcz, że trudno będzie prosić o wskazanie konkretnej.

Czym ucinać? Jak zabezpieczyć miejsca po ucięciu gałązek u dołu a jak tą odciętą u góry? Może wdać się grzyb/choroba?

Będę bardzo wdzięczna za wskazówki jak nie zniszczyć tego skarbu.
Julia

Grubosz z 4 stron:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka przykładów odbijających u dołu pnia gałązek i długopis. :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Na początek podłoże wydaje się być zbyt żyzne, warto zmienić na mieszankę ziemi i żwirku w proporcji około 1:1. Jakie ma stanowisko? Jaka wystawa?
Jeśli chodzi o cięcie to na razie koronę przyciąłbym delikatnie poszczególne gałązki. Natomiast odrosty z dołu pnia można odciąć i odsłonić pień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Odcinaj po parę liści na gałązkach i podziwiaj efekt po każdym ciachnięciu. Ja kiedyś przycięłam radykalnie, szybko poszło, ale rezultaty nie były dobre. Tu jednak trzeba dobrego namysłu :)

B.
ZBYy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lip 2019, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Na poprzedniej stronie prosiłem o radę co zrobic z zaniedbanym gruboszem. Minęło już trochę czasu od tamtego momentu i rozdzielona przeze mnie roślina się zadomowiła w nowych doniczkach więc mogę już pokazać :) nawet kilkanaście sadzonek udało się wyhodować co mnie bardzo cieszy.
Dla przypomnienia.

Obrazek

I efekt po zabiegu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Na wiosnę planuje przyciąć jeszcze trochę te starsze gałązki jak już młodych liści będzie więcej.

I przy okazji zakupów ogrodniczych nabyłem takie maluszki hobbity :) w domu się okazało że zarażone były wełnowcem, ale chyba uporałem się z problemem bo od kilku tygodni nie widać żeby powracał.

Obrazek
Julii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 cze 2013, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Tak, wiem o ziemi, ale skoro rośnie w tej od tak dawna to przed cięciem nie będę przesadzać. Zrobię to później.
Nie wiem jak wcześniej stał. Teraz jest na parapecie z wystawą na wschód. Może też stać na podłodze przy oknach balkonowych z wystawą na południe. Ogólnie ma dużo światła dziennego.
Ucięłam końcówkę gałązki pod koroną. Bardzo ciążyła a i tak była częścią wielorozgałęzionej odnogi z pnia głównego. Czy ten kikut nie jest za długi?

Obrazek

Uciełam też gałązki na dole pnia i podwiązałam przechylone gałęzie i pień. Roślinę ustawię przechyleniem tyłem do okna licząc na to, że za sama będzie się prostować "idąc do światła".
Proszę o uwagi.

Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”