Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Masta a ja bym go nie przycinała, ładny jest, jedynie na lato wywaliłabym na dwór na słoneczko po uprzednim cieniowaniu - nabierze mocy i zmężnieje. Moje 2 tygodnie temu dopiero zgarnęłam z ogrodu. Teraz stoją na nieogrzewanej klatce schodowej, ostatnie podlewanie delikatne w listopadzie przy plusach na dworze i do wiosny susza.
Donyame cudny wielkolud ;:215 tylko nie zalej ;:333
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Grubosze potrzebują słonecznego stanowiska, inaczej będą tak wyglądać jak Twój. Trzeba też zapewnić właściwe przepuszczalne podłoże: mieszankę ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. Przed kolejnym podlaniem podłoże musi całkowicie przeschnąć. W okresie jesienno-zimowym podlewamy sporadycznie. Radził bym też wywalić te kamienie, żeby podłoże mogło lepiej oddychać, co ma znaczenie przy dużych pojemnikach.
Z przycięciem poczekaj dopiero na wiosnę. Teraz najwyżej możesz go przesadzić jeśli rośnie np. w zwykłej ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

To, że ktoś przeciął w listopadzie nie oznacza, że zrobił i postąpił dobrze... Żeby wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować rośliny, trzeba wiedzieć jaki mają cykl wegetacyjny. Przy uprawie roślin trzeba mieć cierpliwość, pośpiech nie jest wskazany.
Okres jesienno-zimowy dla sukulentów jest okresem spoczynku. W tym czasie z powodu zmniejszenia ilości światła, a przede wszystkim słońca wstrzymują wegetację. Przycina się wtedy, kiedy roślina na nowo na wiosnę podejmuje wzrost. Dlatego odradzam tego typu zabiegi.
Przypomnij się z gruboszem na wiosnę.
Jeśli chodzi o stanowisko, to na wiosnę po zimnych ogrodnikach wystaw na zewnątrz aż do jesieni. Inaczej, jeśli nie masz słonecznego stanowiska w pomieszczeniu cięcie nic nie da, bo raz może się słabo krzewić, dwa pędy będą się wyciągać i po niedługim czasie będzie wyglądać podobnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agape009
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 kwie 2017, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

W kwietniu dostałam "w spadku" od koleżanki grubosza i zwróciłam się do Was o pomoc a dziś pięknie dziękuję ;:cm tak wygląda teraz - myślicie żeby go na wiosnę przesadzić do większej donicy? (ps. zrobiłam dwie porządne sadzonki z niego po kilka pędów, które puściłam dalej w świat:)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Porozsadzał bym na wiosnę na dwie, a nawet na trzy doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agape009
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 kwie 2017, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Jeden pęd kusi mnie w drzewko bonsai uformować. 8-)
Karo4ever
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 kwie 2017, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Dzień dobry, byłabym wdzięczna za wskazanie na zdjęciach miejsc, w których powinnam przyciąć swoje drzewko. Wracam z tematem, niestety za pierwszym razem go nie przycielam, a teraz trochę się zmienił.

Obrazek


Obrazek

Proszę o pomoc:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Takie zabiegi wykonujemy wiosną, teraz roślina przechodzi okres spoczynku.
Patrząc jednak na zdjęcia, dużo przycinania tutaj nie widzę, gdyż roślina sama ładnie się krzewi. Jedno co bym zrobił, to pousuwał wszystkie gałązki poniżej pierwszego rozwidlenia patrząc od dołu.
Co do reszty, to jedni by Ci napisali żebyś jak najmniej przycinała, bo masz ładnie ukształtowany egzemplarz. Natomiast jest to dobry materiał wyjściowy, żeby uformować w drzewko w stylu "ala bonsai". Wtedy bym odsłonił i wyeksponował konary, usuwając z nich najmniejsze gałązki najbliżej głównego pnia. Natomiast od wiosny przez całe lato co jakiś czas uszczykiwał nowe przyrosty zostawiając na gałązkach po trzy, cztery par liści.
Którą opcję wybierzesz od wiosny, każda będzie dobra.
Czy grubosz ma przez cały rok słoneczne stanowisko? Ważne, żeby zapewnić mu dużo słońca, na wiosnę po przymrozkach polecam wystawić na zewnątrz i stopniowo aklimatyzować do słońca. Natomiast w okresie jesienno-zimowym zapewnić chłodniejsze stanowisko, żeby spowolnić wzrost, inaczej w temperaturze pokojowej roślina będzie tworzyć nowe wyciągnięte przyrosty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gnat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 7 wrz 2017, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Zapomniałam o mojej crassuli i tak sobie biedny stał na zewnątrz, aż zmarzł kilka dni temu. Wszystkie liście wyraźnie uszkodzone, gałązki smętnie zwisają, ale pień dalej twardy. Da się jakoś odratować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Czas pokaże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Gnat!
Musisz odciąć te przemrożone części, bo zgnilizna pójdzie dalej.
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Witam serdecznie!
Od kilku lat mam w domu takie o to drzewko i się zastanawiam czy powinnam je trochę poprzycinać, przerzedzić czy odsłonić główne pieńki. Drzewko parę lat temu chorowało i straciło sporą ilość liści dlatego jest takie przerzedzone w środku. Jestem ciekawa Waszych opinii i porad. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - cięcie,formowanie,ratowanie

Post »

Na wiosnę wrzuć zdjęcia, wtedy się robi takie zabiegi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”