Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dokładnie po 10 dniach moje siewki tak wyglądają: :wit
Obrazek Obrazek
Obrazek

Na dzień dzisiejszy:
Arabicum: 2/3, chociaż jedno nasionko już się otworzyło.
Pink: 2/2
Black: I tu niestety ogromny zawód, bo liczyłam, że wyjdzie więcej. Jedno nasionko nie otworzyło się wcale, jedno wykiełkowało, jedno musi się wyprostować, a jedno nie wytworzyło listków. :(
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przy tej wielkości doniczek i takim podłożu, szczególnie tego w pierwszej doniczce, to wschody są wyjątkowo dobre, jednak na dłuższą metę, takie podłoże i tak duże doniczki dla tak małych roślin - siewek, nie wróży to nic dobrego.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Na pożegnanie marca, a na przywitanie kwietnia, cała wiązanka kwiatuszków z "prośbą", niech już na stałe zawita słoneczna, ciepła pogoda i umożliwi "eksmisję" Adenium na zewnętrzny parapet:

Obrazek

Obrazek

Po przesadzeniu, na jednym Adenium pokazują się pierwsze oznaki, że nowe podłoże zostało zaakceptowane przez roślinę:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- cierpliwie czekam na odzew od pozostałych przesadzonych Adenium, liczę, że również będzie pozytywny (chociaż różnie może być).
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Hej,
wyczytałem w którymś wątku, że kupno nasion Adenium nie ma za bardzo sensu ponieważ nie przenoszą się cechy rośliny matecznej.
Tu pytanie z mojej strony - skąd macie swoje odmiany? Wysiew nasion z różnych odmian ma sens?
Marcin23228
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 gru 2018, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Roślinki przetrwały zimę. Trzymałem je w pokoju i do tej pory jak i przez cala zimę doświetlam po8 h dziennie lampą. nie mam możliwości trzymać ich w w domu gdzie będą miały słonce wiec muszę dać je na pole do szklarni. Czy temperatura w nocy niewiele powyżej zera będzie im przeszkadzać? trzymając w pokoju nie rozwijają się tylko sobie tak wegetują prawie nie rosnac, a ze zaniedbałem je nieco kiedy były male, listki maja bardzo male przez co stoją w miejscu.[/quote]

Pisz staranniej i poprawnie po polsku/mod.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

yakuz35 pisze:/ ... /wyczytałem w którymś wątku, że kupno nasion Adenium nie ma za bardzo sensu ponieważ nie przenoszą się cechy rośliny matecznej.
W którym wątku jest taki wpis ? Czy kwiaty będą takie jak ma roślina mateczna, zależy przede wszystkim od uczciwości sprzedającego nasiona. jeżeli są z tzw. "pierwszej ręki", istnieje spore prawdopodobieństwo, że będą kwiaty takie jak na roślinie matecznej, natomiast jeżeli kupujemy nasiona z drugiej, trzeciej ręki, to już może być tak, jak z grą w lotka. W handlu nie wszystko opiera się na uczciwości, ale zakładamy, że tak powinno być.
yakuz35 pisze:Tu pytanie z mojej strony - skąd macie swoje odmiany?

Wszystkie moje Adenium o pojedynczych kwiatach, są z mojego wysiewu nasion w 2010 i 2012 roku i jestem zadowolony z kolorystyki kwiatów jakimi kwitną, tak wyhodowane rośliny.
yakuz35 pisze:Wysiew nasion z różnych odmian ma sens?
Bardzo dziwne zapytanie, decyzja zależy do przyszłego opiekuna Adenium.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Ja swoje kupiłam przez Internet. Po dwa w małych torebeczkach. Producent obiecywał różne odmiany. Najpierw kiełkowałam je na wacikach. Rosły jak rzeżucha. Teraz je przelałam i zbieram z nich uschnięte liście . Stoją w gorącym i parnym pomieszczeniu. Dodatkowo powiem, że od dwunastej do osiemnastej operuje słońce .
Kinia34
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Zdjęcie czego ma dotyczyć kaktusów czy adenium?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Zmoderowano fragment z odnośnikiem do innego forum
Akwelan_2009 pisze:Bardzo dziwne zapytanie, decyzja zależy do przyszłego opiekuna Adenium.
Cały czas pisałem w kontekście przenoszenia cech.

Gdyby cechy roślin matecznych przenosiły się poprzez nasiona sadownicy nie szczepili by odmian szlachetnych tylko siali nasiona...

Mając na uwadze powyższe chciałbym wiedzieć czy kupione przez Was nasiona faktycznie mają kwiaty takie jak chcieliście.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Zmoderowano fragment z odnośnikiem do innego forum

Z Forumowiczem "Jerzyk", utrzymywałem bardzo miły i merytoryczny kontakt i na Jego prośbę udostępniłem Mu "namiary" na to Forum, na którym teraz wymieniamy się zdaniami, niestety nie mam obecnie kontakty z Tym Forumowiczem, nie odpowiada na moją korespondencję. Obaj kupowaliśmy i wysiewaliśmy nasiona Adenium w 2010 roku (bardzo dużo uzyskałem podpowiedzi odnośnie uprawy, formowania Adenium od Tego Forumowicza). Osobiście liczyłem, że z nasion wyrosną rośliny, które będą kwitły takimi kwiatami jak w ofercie. Wysiewając nasiona Adenium, fascynował mnie ogólny pokrój rośliny, Forumowicza "Jerzyka" również, przede wszystkim wzrost - kształtowanie caudexu, kwiaty były ważne, ale nie najważniejsze. Liczyłem się z tym, że przez większość czasu wegetacji, będę cieszył się wyglądem rośliny, a kwiaty to tylko kilku, kilkunastodniowy dodatek do rośliny.
yakuz35 pisze:Cały czas pisałem w kontekście przenoszenia cech.

Podtrzymuję swoje zdanie, które napisałem w poprzednim moim wpisie. Kwiaty, którymi zakwitły, zakwitną Adenium wyrosłe z nasion wcześniej, jak i teraz zakupionych, nie mogą być miarodajną odpowiedzią na zadane przez Pana pytanie z tych względów, które przytoczyłem.
yakuz35 pisze:Gdyby cechy roślin matecznych przenosiły się poprzez nasiona sadownicy nie szczepili by odmian szlachetnych tylko siali nasiona...

Bardzo mi przykro, na sadownictwie nie znam się, nie podejmuję dyskusji w tym temacie.

Jeżeli chodzi o otrzymywanie odmian szlachetnych - za które uważamy Adenium o pełnych kwiatach, to w naszym przypadku są do zdobycia jedynie przez zakup sadzonek w Tajlandii, Indiach, Brazylii, również jak odmiany szlachetne w sadownictwie, jako szczepione "szlachetne" zrazy na podkładkach - "zwykłych" Adenium.
Do dzisiaj nie słyszałem, żeby komuś w naszym kraju, udało się uzyskać Adenium kwitnące pełnymi kwiatami z nasion, a takie nasiona są w ofertach sprzedaży.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

yakuz35 pisze:Mając na uwadze powyższe chciałbym wiedzieć czy kupione przez Was nasiona faktycznie mają kwiaty takie jak chcieliście.
W przypadku tego Adenium obesum, podkreślam tylko tego Adenium obesum, które wyrosło z nasionka zakupionego w 2010 r, kwiaty w 100% odpowiadają wielkością, kolorystyką i innym parametrom, które przedstawił Sprzedawca w swojej ofercie. Pąk kwiatowy, nie jest jeszcze w pełni rozkwitnięty, ale już widzę, że kwiaty będą takie jak w poprzednich sezonach. Mój wpis odnosi się tylko i wyłącznie do tego Adenium obesum, które wyrosło z zakupionego nasiona u tego konkretnie Sprzedawcy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- po upływie kilkudziesięciu minut, kwiat już inaczej wygląda:

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”