Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Jakub89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lis 2018, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witajcie. Jestem tutaj nowy ale od 3 lat interesuje się adenium. Zwykle nie miałem problemów z hodowlą natomiast teraz nie wyglądają najlepiej. Poniżej 4miesieczne siewki. Widzę że coś im dolega i mam wrażenie że jest to jakaś choroba grzybiczna. Czy ktoś ma pomysł na oprysk bądź czy mogę np. Użyć nadmanganianu potasu ?(kallium)
Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

To już są sadzonki Adenium. Musisz napisać w jakich warunkach pod względem dostępu do światła w jakiej temperaturze, jak podlewasz swoje rośliny, to dopiero może ktoś podpowie co ewentualnie robić. Nadmanganianu potasu KMnO4, nie radzę używać, to jest środek o właściwościach utleniających, zamiast pomóc, można tym sadzonkom bardziej zaszkodzić. Osobiście nie widzę na tych sadzonkach objawów choroby grzybowej, raczej skłaniam się, że jest popełniany jakiś błąd w opiece. Kaudexy sadzonki mają napite, "błyszczące", bez jakichkolwiek plam, absolutnie nie widać, że są atakowane przez choroby grzybowe.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Jakub89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lis 2018, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Liście żółkną i pojawiają się czarne plamy - kaudeksy twarde. Temperatura około 20 stopni. Okno południowo zachodnie. Jest niestety taka pora roku, że światła nie mają zbyt wiele. Przędziorka też raczej nie widać.
Poniżej bardziej poglądowe zdjęcie
Obrazek
Marcin23228
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 gru 2018, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam wszystkich

1 sierpnia posadziłem 30 nasion adenium z allegro które wykiełkowały po około tygodniu. Posadziłem je w mieszance pasku i włókna kokosowego. Po około 2 miesiącach co 2 tygodnie nawoziłem nawozem do sukulentów według instrukcji na nawozie. Roślinki miały światło lecz cały czas były w tym samym podłożu co kiełkowały. Dopiero miesiąc temu przesadziłem je do od osobnych doniczek, bo marniały mimo podlewania. W sumie pogoda dopisywała w tym roku wiec podlewałem je raz w tygodniu spryskując ziemie wokół nich. W obawie przed przelaniem czasem dłużej nie podlewałem tak do 2 tygodni żeby sprawdzić czy kaudex marszczy się od przelania czy przesuszenia. Przed przesadzaniem podlałem mocno jeszcze w starym podłożu. Przesadziłem je do ziemi: 2 części(perlit, piasek, keramzyt, tłuczona cegła,) i jedna cześć ziemi do kwiatów. Po paru dniach od posadzenia zacząłem doświetlać po 5 h dziennie żarówka 28 wat z allegro. Od miesiąca dopiero raz podlałem bo mają się dobrze, jednak patrząc na Wasze okazy które maja pół roku to różnica jest straszna. Co robię nie tak? Czy da sie je jeszcze jakoś uratować?
oto moje "okazy":
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zmoderowano - pisz staranniej/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Przede wszystkim zacznij od lektury wątku do którego przeniosłem Twój post.
Po drugie taka żarówka jest dla co najwyżej paru roślin...
Po trzecie doświetlanie po 5h bez dostępu dziennego światła to za krótko. Najlepiej jakbyś wystawił na południowy parapet i doświetlał około 7 - 8 h dziennie, a czas włączenia około 2 godziny przed zachodem słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Marcin23228, z mojego doświadczenia wynika, że tak wyglądają siewki za bardzo przesuszane. A do tego, jeżeli przez dwa miesiące rosły bez nawozu w kokosie ze żwirkiem, to dodatkowo były głodne, w takim podłożu nie miały co jeść, są po prostu wychudzone. Siewki traktuję trochę inaczej, niż dorosłe rośliny, podlewam częściej, nie dopuszczam, aby się pomarszczyły.
Ten miesiąc od przesadzenia (szczególnie teraz zimą) to za krótki okres, aby się wzmocniły. Na wiosnę ruszą.
Ponieważ masz ich dużo, to popraktykuj z kilkoma i podlewaj trochę więcej, zorientujesz się wtedy, jaka ilość wody jest dla nich odpowiednia. Według mnie, spryskiwanie to nie jest najlepsza metoda podlewania, ja robię to małą koneweczką 200ml z bardzo wąskim "dziubkiem", wtedy widzę, ile wody dostała każda z roślin i mam pewność, że wszystkie korzenie mają do niej dostęp. Przy spryskiwaniu wilgotna jest tylko wierzchnia warstwa podłoża, na dole, tam gdzie są korzenie, może być zupełnie sucho.
I zdawaj relację na bieżąco, jak rosną roślinki :) .
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Zauważyłam na swojej sadzone ,że zaczyna się mocniej rozwijać .Mam nadzieję,że wiosną będzie to bardziej widać.
Obrazek
Kinia34
Marcin23228
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 gru 2018, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Dzięki za rady. Póki co listki przestały obsychać i nabrały koloru ciemnozielonego, kaudex się nie marszczy, korzenie się ładnie złapały. Zacząłem im więcej świecić bo póki co nie mam ich jak ustawić na słonce bo pokój mam od północnej strony, a po drugie cały czas chmury. Ziemia myślę, że zdaje egzamin bo po podlaniu na 2-3 dzień dzień była suchutka. Jedynie co to dół łodygi nie chce grubnąć. jak u koleżanki wyżej np której hodowla ma też około pół roku. Warto teraz im zapodać odżywki? Podlewać częściej niż raz na 2-3 tygodnie? Czy czekać na wiosnę?
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dokładnie po 10 dniach moje siewki tak wyglądają: :wit
Obrazek Obrazek
Obrazek

Na dzień dzisiejszy:
Arabicum: 2/3, chociaż jedno nasionko już się otworzyło.
Pink: 2/2
Black: I tu niestety ogromny zawód, bo liczyłam, że wyjdzie więcej. Jedno nasionko nie otworzyło się wcale, jedno wykiełkowało, jedno musi się wyprostować, a jedno nie wytworzyło listków. :(
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przy tej wielkości doniczek i takim podłożu, szczególnie tego w pierwszej doniczce, to wschody są wyjątkowo dobre, jednak na dłuższą metę, takie podłoże i tak duże doniczki dla tak małych roślin - siewek, nie wróży to nic dobrego.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Na pożegnanie marca, a na przywitanie kwietnia, cała wiązanka kwiatuszków z "prośbą", niech już na stałe zawita słoneczna, ciepła pogoda i umożliwi "eksmisję" Adenium na zewnętrzny parapet:

Obrazek

Obrazek

Po przesadzeniu, na jednym Adenium pokazują się pierwsze oznaki, że nowe podłoże zostało zaakceptowane przez roślinę:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- cierpliwie czekam na odzew od pozostałych przesadzonych Adenium, liczę, że również będzie pozytywny (chociaż różnie może być).
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Hej,
wyczytałem w którymś wątku, że kupno nasion Adenium nie ma za bardzo sensu ponieważ nie przenoszą się cechy rośliny matecznej.
Tu pytanie z mojej strony - skąd macie swoje odmiany? Wysiew nasion z różnych odmian ma sens?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”