Maranta- problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Maranta, żółknięcie i zamieranie liści

Post »

A nawozisz swoją roślinkę, rośliny o liściach ozdobnych wypuszczając nowe liście pochłaniają spore ilości azotu, nienawożone rośliny odznaczają się właśnie tym, że nowe liście są ładne a stare zostają utylizowane przez roślinę z powodu niedoboru azotu (zatrzymana synteza chlorofilu).
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta, żółknięcie i zamieranie liści

Post »

Moja maranta super rosła przez pierwszy rok, a pędy osiągnęły prawie metr długości, oczywiście również kwitła. W końcu pod wpływem ciężaru, wpierw mi się złamał jeden pęd, a potem drugi. Niedługo wcześniej, też zaczęła tracić starsze liście, choć może nie w takim tempie, jak u Ciebie. Podczas przesadzania odkryłem, że roślina jest wrażliwa na przelanie, bo straciła wtedy większość korzeni. Więc poobcinałem końcówki i na nowo je po ukorzeniałem, niestety nie udało mi się już odzyskać takiego wzrostu rośliny, jak na początku, nawet przy okresowym nawożeniu. Ale może faktycznie to jest przyczyną, że za rzadko nawożę, z drugiej strony mam np. calathee, czy stromanthe i bez nawożenia rosną bezproblemowo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nocoz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 6 gru 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam, mam pytanie. Na marancie mam plamki od twardej wody. Zagapiłem się kiedyś i zraszałem nieprzegotowaną i nieodstaną. Problem polega na tym, że nijak nie mogę ich usunąć, ścierką morką już próbowałem to robić naprawdę mocno przecierając i po wyschnięciu jest dokładnie tak samo. Jak się ich pozbyć nie uszkadzając jednocześnie rośliny ? Dzięki z góry za pomoc.

Pozdrawiam, nocoz. :roll:
"Znalazłem się w zoo pełnym gadów. Ktoś lał im wódę.."
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach od twardej wody.

Post »

Nic się nie da zrobić. Liście Maranty, a domyślam się, że masz 'leuconeura erythroneura', nie są idealnie gładkie, więc plamy od takiej twardej wody już zostaną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nocoz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 6 gru 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plamy na liściach od twardej wody.

Post »

Kurcze, to strasznie dowaliłem, bo obniża to piękno tej rośliny bardzo. W ogóle dzieje się z nią coś niepokojącego...Niby wszystko ma, wilgotność itd, a niektóre listki robią się strasznie giętkie i lekko się zwijają :( Maranty to wcale nie takie łatwe roślinki jednak.
"Znalazłem się w zoo pełnym gadów. Ktoś lał im wódę.."
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach od twardej wody.

Post »

Mam ten sam problem, zimą najwidoczniej mają wrażliwsze korzenie na przelanie. Jak Ci się zwijają liście, a ziemia jest wilgotna, to uszkodzone zostały korzenie. Musisz po prostu zrobić sadzonki. Odcinasz wierzchołki z trzema, czterema liśćmi i wsadzasz do wody. Po dwóch, trzech tygodniach powinny się ukorzenić. Inaczej nie uratujesz rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Maranta - plamy na liściach od twardej wody.

Post »

Ależ nie poddawaj się i spróbuj przemyć liście piwem. Może wszystko nie zejdzie, ale większość na pewno tak.
Jeśli chodzi o sadzonkowanie, co zasugerował Norbert, to jest dobry pomysł.
nocoz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 6 gru 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maranta - plamy na liściach od twardej wody.

Post »

Spróbuje tym piwskiem i dam znać czy to coś dało.
"Znalazłem się w zoo pełnym gadów. Ktoś lał im wódę.."
pawelbn89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sty 2008, o 12:16
Lokalizacja: Lublin

Maranta - żółte plamy na liściach

Post »

Witam. Od jakiegoś czasu moja maranta ma specyficzne plamy na liściach. Kiedyś jak miałem większy okaz, to wyciąłem te chore liście i był spokój. Ostatnio zrobiłem sadzonkę i przez długi czas była zdrowa. Nie dawno zauważyłem i na małej sadzonce te plamy. Co to może być? Nigdy nie była przelana. Stoi na północnym oknie i co kilka dni jest zraszana aby wilgoć miała.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta - żółte plamy na liściach

Post »

A nie ma szkodników, sprawdź szczególnie pod liśćmi. Jaką wodą podlewasz, prosto z kranu, odstaną?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pawelbn89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sty 2008, o 12:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Maranta - żółte plamy na liściach

Post »

Szkodników nie ma. Podlewam odstaną wodą.
Awatar użytkownika
chinanit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1866
Od: 6 lip 2013, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Maranta - żółte plamy na liściach

Post »

Chyba jednak ma zbyt suche powietrze. Jeśli pod parapetem jest grzejnik, to zraszanie raz na kilka dni nie wystarczy.
Marantowane wymagają wyższej wilgotności powietrza i ciepła.
pawelbn89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sty 2008, o 12:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Maranta - żółte plamy na liściach

Post »

Latem zraszałem i przestawiłem na północne okno. Może to choroba grzybowa? Bo liście nie zasychają, tylko dziwne plamy dostają:/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”