Maranta- problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Maranta- problemy z liśćmi

Post »

Witam mam taki problem z marantą zasychają jej brzegi listków choć ją spryskuje dosc często
bardzo proszę o pomoc co jej może dolegać
o to zdjęcia Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maranta

Post »

Samo zraszanie niewiele daje jeśli w ciągu całego dnia powietrze masz suche w pomieszczeniu z marantą, pokaż widok na doniczkę i opisz warunki jakie zapewniasz w tym dokładny opis podlewania, wody jakiej używasz, nawozów, przesadzania, podłoża/ziemi, stanowiska. :wink:
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Maranta

Post »

Czarodzieju
powiem tak ziemia normalna jak do wszystkich kwiatów
woda raczej przegotowana i taką zraszam
wisiała w pokoju teraz przestawiłam pod balkon
jest to mała jeszcze roślinka od nie dawna posadzona do ziemi
Obrazekjeszcze jej nie nawoziłam
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Maranta

Post »

Można powiedzieć że maranty "już takie są" jeżeli chodzi o wysychające końcówki liści. Jak pisze Czarodziej to najprawdopodobniej przez suche powietrze.
Mój sposób - ponieważ bardzo je lubię - ustawienie ich w jak najliczniejszej grupie roślin. Tak, że wszystkie rośliny tworzą wspólny wilgotny mikroklimat. Roślina także nie powinna być w pełnym słońcu. Ewentualnie oddalona o ok. 1 m od okna. Inną możliwością jest ciągłe zraszanie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maranta

Post »

koniczynka ta doniczka ma odpływ wody w dnie? Maranta najbardziej lubi podłoże dla azalii, daj jej przy najbliższym podlewaniu siarczan magnezu, płaska łyżeczka od herbaty na 2,5 l wody. :wink:
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Maranta

Post »

Czarodziej_ pisze:koniczynka ta doniczka ma odpływ wody w dnie? Maranta najbardziej lubi podłoże dla azalii, daj jej przy najbliższym podlewaniu siarczan magnezu, płaska łyżeczka od herbaty na 2,5 l wody. :wink:
doniczka ma dziurkę a ten specyfik to gdzie mam kupic ? i za ile ?

-- Wt 13 mar 2012 08:32 --
karpek pisze:Można powiedzieć że maranty "już takie są" jeżeli chodzi o wysychające końcówki liści. Jak pisze Czarodziej to najprawdopodobniej przez suche powietrze.
Mój sposób - ponieważ bardzo je lubię - ustawienie ich w jak najliczniejszej grupie roślin. Tak, że wszystkie rośliny tworzą wspólny wilgotny mikroklimat. Roślina także nie powinna być w pełnym słońcu. Ewentualnie oddalona o ok. 1 m od okna. Inną możliwością jest ciągłe zraszanie.
codziennie ją zraszam a stoi wśród kwiatów pod balkonem to u mnie zielony kącik .
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maranta

Post »

Ustaw wkoło doniczki z marantą pojemniczki wypełnione po brzegi keramzytem który musi być stale zalany wodą, lepsze to niż zraszanie choć z tego nie rezygnuj. Co do siarczanu magnezu w każdym centrum ogrodniczym powinnaś kupić. :wink:
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Witam serdecznie,


Zakupiłem w okolicy kwietnia marante. Co kilka, kilkanaście dni pojawiały się nowe liście, były również kwiaty, wyglądało że czuje się "jak u siebie w domu".

Od jakiegoś czasu niestety żółkną a później zasychają pojedyncze liście (1 co kilka dni).

Obrazek

Roślina ma wilgotne podłoże, stoi 1,5m od zachodniego okna, nie zauważyłem żadnego robactwa na liściach. Była również przesadzona, korzenie nie były nadgniłe.

Proszę o pomoc, bo za miesiąc będzie całkiem łysa :)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Maranta, żółknięcie i zamieranie liści

Post »

Sprawdź korzenie, być może jest przelana.
Ja swoją podlewam dopiero, aż przeschnie podłoże.
Jeśli masz doniczkę plastikową, to pamiętaj, że wilgotność jest inna na dnie doniczki a inna na powierzchni ziemi, w której roślina rośnie.
Teraz jest chłodniej i w okresie przejściowym pomiędzy ciepłym latem a sezonem grzewczym trzeba uważać z wodą.
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Maranta, żółknięcie i zamieranie liści

Post »

Przelana nie jest jak już nadmieniłem wcześniej. Podlewam też dopiero kiedy ziemia z wierzchu przeschnie. Doniczka ceramiczna.
Problemy z liściami zaczęły się w sierpniu kiedy było jeszcze gorąco. :?


Może grzyb ? Na wierzchu jest troszkę białego kożucha ale w innych doniczkach również występuje i tam nic złego się nie dzieje z roślinami. Poza tym przesadzałem ją do świeżej gleby a to również nie zatrzymało więdnięcia i dlaczego usycha liść po liściu a nie wszystkie na raz ...
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Maranta, żółknięcie i zamieranie liści

Post »

Diagnostykę chorej rośliny zawsze zaczynam od sprawdzenie korzeni. To, że podłoże z wierzchu jest suche, nie musi takim być na dnie. Skoro nie chcesz sprawdzić, to trudno.

Po sprawdzeniu korzeni możesz zwiększyć wilgotność wokół rośliny, ale nie spryskiwaniem. Postaw na tacy z keramzytem i zalej wodą, na tym postaw marantę. Istnieje taka możliwość, że liście żółkną ze starości, jednak raczej nie w takim tempie jak piszesz.
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Maranta, żółknięcie i zamieranie liści

Post »

raflezja pisze:Diagnostykę chorej rośliny zawsze zaczynam od sprawdzenie korzeni. To, że podłoże z wierzchu jest suche, nie musi takim być na dnie. Skoro nie chcesz sprawdzić, to trudno.
W pierwszym poście napisałem, że ją przesadziłem i nie zauważyłem , żeby korzenie gniły.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta, żółknięcie i zamieranie liści

Post »

A czy wypuszcza normalnie nowe liście? Powiedz jeszcze czy liście zaczęła tracić jeszcze przed przesadzeniem, czy już po?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”