Awokado - uprawa z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Justyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 lut 2008, o 21:42
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Pestki były dwie. Ale tylko jedna doczekała liści. Drugie zgniło po wypuszczeniu korzenia (zajrzałam do pestki bo nic nie wychodziło z ziemi). No cóż czasem tak bywa. Hoduj i czekaj a wyrośnie na 100% :). Nie pamiętam kiedy zasadziłam moje pestki do ziemi na pewno z miesiąc temu trudno powiedzieć bo czas tak szybko leci. Powodzenia. Nie można sie poddawać tylko działać! jak nie ta pestka to następna :)
Justyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 lut 2008, o 21:42
Lokalizacja: WARSZAWA

Post »

Jincs czy postępowałeś z pestką zgodnie z wytycznymi?
Awatar użytkownika
jincs
50p
50p
Posty: 76
Od: 25 sty 2008, o 23:25
Lokalizacja: Chocicza

Post »

czytałem i zastosowałem porady z forum, ale chyba się nie uda. tak bywa. będę dalej próbował :D :D :D




http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=10566[/img]
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Patrząc na rozmiary towjego avocado, pewnie nie wynosisz go na balkon? Warto to robić, potrzeba mu pełnego słońca? :roll: (moje jest jeszcze nieduże - zdjęcia tutaj - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=16 ).
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Przemo pisze:
Jeśli nasiono jest wielozarodkowe tak jak napisałem po około 7-8 latach przy prawidłowej pielęgnacji zakwita, musisz wtedy pędzelkiem przenieść pyłek by zapylić kwiaty i będą owoce. :D
Jak rozróżnić, jakie nasiono się ma? Ja wsadziłam swoją pestę do ziemi, i całkoicie ją ziemią zakryłam - źle? odkopać i wystawić ten miękki czubek?
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Tak, pestka powinna być zakopana tylko na 2/3 długości. Szpiczasty koniec powinien wystawać.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wow...piękne okazy tu macie :)
Ja kiedyś miałam manię wsadzania wszelkich pestek do ziemi ;) Często do jednej doniczki, więc finał był taki, że potem nie wiedziałam co mi właściwie kiełkuje ;)
Miałam też awokado, urosło na wysokość ok. 30 cm, ale najpierw do jego pięknych soczystych listeczków dobrał się mój kot :? a potem ocalałe listki zaczęły brązowieć i opadać. W końcu został mi sam badylek... Zniechęcona wyrzuciłam go... A może niepotrzebnie...
Ale z tego co pamiętam pestkę awokado wsadziłam po prostu do ziemi, całą, nic nie wystawało, a i tak pięknie urosła ;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

kocurek pisze:
Przemo pisze:
Jeśli nasiono jest wielozarodkowe tak jak napisałem po około 7-8 latach przy prawidłowej pielęgnacji zakwita, musisz wtedy pędzelkiem przenieść pyłek by zapylić kwiaty i będą owoce. :D
Jak rozróżnić, jakie nasiono się ma? Ja wsadziłam swoją pestę do ziemi, i całkoicie ją ziemią zakryłam - źle? odkopać i wystawić ten miękki czubek?
Nie poznasz do momentu skiełkowania a odpowiedź o wsadzeniu masz wyżej. :D
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przymierzam się do kolejnego przesadzenia, gdyż przy poprzednim (styczeń ?) okazało się, że ma dużo korzeni, ale wszystkie kłębią się na samym spodzie.
Czyli jeżeli ma sucho na dnie, to mimo wilgotnej gleby na górze i tak będzie przysychać.
Myślę, że awokado jest wrażliwe na nadmierną wilgoć, ale wówczas, gdy jest zimno i ciemno (jesień, zima).
Wtedy pojawiają się wielkie brązowe plamy.

Istnieje wiele odmian awokado, nie wszystkie chętnie owocują (poza tym są rozdzielnopłciowe).
U nas mogłyby stać na dworze, ale pozostaje kwestia przyzwyczajenia rośliny do słońca.
Awokado osiągają rozmiary sporych jabłoni.
Sam się waham i na razie stoi przy wielkiej szybie.
Jak widać ziemię porósł mech.

Oprócz wilgotnej ziemi, wilgotne jest też powietrze: wilgotność ok. 70 - 80 % od wieczora do południa.
Gdy grzeje słońce tylko ok. 30 %

http://images24.fotosik.pl/230/f0186ec794756dd3.jpg
Od stycznia urosło wszystko co jest powyżej dolnych czterech liści.
Górne liście niedawno wyrosły i nie są w pełni rozwinięte.
Ogólnie jestem zadowolony z przyrostów.
Chciałbym tylko, żeby się więcej rozgałęził.
Do zdjęcia go obróciłem. Normalnie stoi tą stroną do szyby (zachód).

Tutaj awokado rosnące w Paryżu.
Ma 8 lat, 4 m wysokości.
http://img153.imageshack.us/img153/3779/1000315wl4.jpg


No i przesadzone.
Jest to awokado z pestki, wysiane rok temu.
Przesadziłem je wczesną zimą, ale ostatnio korzenie znowu wychodziły przez doniczkę i musiałem je często podlewać (2-3 razy dziennie w małych ilościach).
Sporo przyrasta, ale gdy jest za gorąco liście trochę się zwijają.
Do tej pory stało obok gardenii (widać w dolnym zdjęciu na górze, w rogu)

Po wyjęciu z doniczki :
Obrazek

A tutaj awokado, nowa doniczka w środku i stara :
Mech (porost ?) zostawiłem:
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Przesadziłeś i ok ale po wyglądzie systemu korzeniowego patrząc mogła spokojnie do wiosny jeszcze rosnąć w starej doniczce, system nie jest jeszcze mocno przerośnięty. :D
Awatar użytkownika
jasminee1
100p
100p
Posty: 116
Od: 6 lip 2008, o 11:49
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Witajcie!

Zainspirowana Waszymi wynikami posadziłam awokado. Zaczeło kiełkować po ok. 40 dniach codziennego podlewania, a wystrzeliło w ciągu jednego dnia na 3 cm! teraz ma dwa tygodnie.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Z pewnością teraz troszkę wystopuje z wzrostem i pójdzie w liście a potem znów do góry i regularnie będzie rosło w górę i w liście. :D
Awatar użytkownika
jasminee1
100p
100p
Posty: 116
Od: 6 lip 2008, o 11:49
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Heh, ja mojej zrobiłam zawody :-) Wsadziłam dwie pestki. Wykiełkowała jedna.
Przemo, czekam na te liście z utęsknieniem, wolę krzaczaste niż patyczaste rośliny :-)

Teraz się nastawiam na mango :-)
jasminee1 :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”