Awokado - uprawa z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
larry1976
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 17 mar 2014, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Witam

Nie wiedziałem, tak wyczytałem, że tak się sadzi teraz zauważyłem 1 korzonek, to co dać do doniczki od razu?
Regulamin forum proszę poznać
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ja bym dała.
Swoje pestki moczyłam bezpośrednio w wodzie bardzo długo, chyba z kilka tygodni, wymieniając przy tym wodę parę razy (i tak mi sporo pestek zaczęło szybko brzydko wyglądać), ale po czasie zauważyłam, że niepotrzebnie - i tak w niczym to nie pomogło.
Dla testu wsadziłam do doniczki dwie pestki moczone, (jedna rozcięta, druga nie) i jedną suchą, świeżo wyciągniętą, tylko umytą i oczyszczoną z miąższu. Minęły jakieś dwa miesiące, prawie już spisałam moje awokado na straty, kiedy mimo braku podlewania i zarośnięcia chwastami (doniczka stała na zewnątrz) nagle "coś" się wychyliło z 2 pestek na 3 - jedno namoczone wyrosło (to rozcięte), drugie to było suche, nierozcinane i nietykane po wyciągnięciu z owocu. Drugie dłuugo moczone ani myślało ruszyć :wink: Loteria.
Mimo okropnej suszy, podczas której wiele roślin odmówiło posłuszeństwa, braku jakiejkolwiek opieki podczas mojego wyjazdu - te dwa maluchy urosły sprawnie i mają teraz jakieś 10-15 cm. Nie wyglądają, jakby chciało im się odchodzić z tego świata. Przezabawnie za to wyglądało, jak zaczynały rosnąć - najpierw wyrosła już zdrewniała "gałązka", a dopiero potem liście - najpierw żółte, potem się przebarwiły na zielono. :lol: Nie ruszam ich już z dworu aż do ryzyka przymrozków, wtedy też dostaną osobne doniczki.
Wniosek jest taki, że z awokado chyba naprawdę nie trzeba się niepotrzebnie pieścić - wsadź do ziemi i daj czas, powinno być ok.
xLukasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 wrz 2018, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Roślina z pestki - awokado, aż 6 łodyg z 1 pestki!

Post »

Cześć.
Wpadłem tutaj aby się pochwalić i przy okazji zapytać czy ktoś z Was, kto sadził pestki awokado miał taki przypadek jak ja.
Ewentualnie jakieś rady?

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Roślina z pestki - awokado, aż 6 łodyg z 1 pestki!

Post »

Robi wrażenie. Ja mam takie coś w cytrynach i powiem szczerze że jest lekki problem jak trzeba potem rozerwac korzenie jedne od drugich.

Na wątku kt?rymś o awokado lub egzotykach ktoś już pokazywał takie wielozarodkowe,ale po 2 g?ra chyba. Aż tylu jeszcze nie widziałam. Dawaj znać jak rosną :)
xLukasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 wrz 2018, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Roślina z pestki - awokado, aż 6 łodyg z 1 pestki!

Post »

Awokado hoduję od dawna z różnym skutkiem, ale do tej pory miałem max 2 łodygi. Jestem pod wrażeniem tego przypadku i z chęcią pokażę Ci kolejne zdjęcia! :)
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Mam 2 awokado po 85cm, do 1m może jeszcze dobiją :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Świetne! I tylko listek jeden na dole coś tam przyż?łcony,a reszta jak ta lala.. jak wy to robicie?
xLukasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 wrz 2018, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Pokaźny krzaczek!
To kiedy pierwszy owoc? ;:138

Ile czasu je hodujesz?
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Awokado sadziłem już z 4 lata temu. Aktualnie mam 1 awokado 2 letnie, to na zdjęciu sadziłem w grudniu/styczniu. :) Dałem tylko po 3 pałeczki nawozowe jeden raz i tak sobie urosły. :)
xLukasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 wrz 2018, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Roślina z pestki - awokado, aż 6 łodyg z 1 pestki!

Post »

xLukasz pisze:Cześć.
Wpadłem tutaj aby się pochwalić i przy okazji zapytać czy ktoś z Was, kto sadził pestki awokado miał taki przypadek jak ja.
Ewentualnie jakieś rady?

Obrazek
Mały update. :)




Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Świetne.
Aż kusi żeby z nich coś stworzyć. Nie myślałeś żeby np je posplatać w jakiś ciekawy kształt jak pozwolą łodygi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Odradzam, akurat splatanie nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w miarę wzrostu część łodyg może obumrzeć. Przykład szeflery w postaci warkocza. Długo nie żyją, zwykle przeżywa jeden dwa pędy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Kwestia szczęscia i upodobania.
Ja tam uważam,że takie splecione wyglądają obłędnie i warto zaeksperymentować.
Jakby nie było to awokado nawet robią na bonsai (jest nawet pewien wątek temu poświęcony) i prezentuje się super jak zdrewnieje.
Ale to już kwestia upodobań. No i giętkości łodyżki,bo też lubią strzelić w pewnym momencie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”