Awokado - uprawa z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

I takie rozwiązanie wytrzyma nawet ponad 20 stopniowy mróz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Trzeba by się przekonać, nikt chyba nie próbował w PL zimować w jakikolwiek sposób awokado, więc może się udać ale to mówie jak ktoś ma więcej niż 1 sadznkę co najmniej półroczną.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ktoś gdzieś pisał na jednym wątku że ma awokado w ogródku i że żyje normalnie tylko na zimę opada z liści, potem wiosną odżywa.
Eksperyment zawsze można zrobić tylko roślinki szkoda jak się okaże że jednak nie. Te zimy też są różne, czasem są takie jakby ich nie było wcale, ale jak sieknie mróz i zmrozi wszystko w kamień?
Szkoda by było skoro awokado się dobrze trzyma w domu i ma piękne liście.



A wracając do tematu pestek.
Wczoraj moja mama dopadła gdzieś ciekawy owoc awokado. Miał ktoś taki?
Smak był podły, ale za to owoc i pestka były ciekawostką. Już wrzuciłam do wody.

Obrazek
Obrazek

Niestety pestka odeszła od skórki, a w dodatku trochę ją naruszyłam przy krojeniu. Mam nadzieję, że taka lekko uszkodzona mi zakiełkuje i tak. Dla samego fakty inności owocu by fajnie było :)
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Widziałem takie ale zawsze biorę te bardziej okrągłe. Mi też zdarzyło się czasem naruszyć pestkę i zawszę kiełkowała.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Awokado z pestki,uprawa,wymagania

Post »

Ja swoje awokado też z pestki wyhowałam. Najpierw jednak moczyło się kilka tygodni w szklance z wodą na wykałaczkach i niestety nic. Ktoś mi poradził bym wsadziła pestkę normalnie do ziemi i poszło szybko. Awokado ma już 40 cm wysokości a już druga pestka otwiera się w innej doniczce.
Marzena
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ja mam z 10 sztuk awokado, 4 z nich mają prawie 2 lata.
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Witam,
Czy pisząc brązowieje macie na myśli brązowe plamy? Dzisiaj zauważyłam takowe plamy na największych liściach. Czy jest szansa wychodować awokado teraz jesienią/zimą czy najlepiej poczekać do wiosny?
Pozdrawiam
Monika
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ja wsadziłam pestkę około 4 tygodnie temu, pękła kilka dni temu i już coś się wydostaje z pestki. To już moje drugie awokado. Ja się nie przejmuje czy lato czy zima. Zawsze próbuję. Jak się nie uda to trudno. Pestki z awokado dość często goszczą u mnie w domu, więc można próbować za każdym razem.
Marzena
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ja kilka posadziłem 2 lata temu w grudniu :D, i kilka w kwietniu w tym roku. Oboje rosną bardzo dobrze ale w zime trzeba na nie uważać żeby nie miały za mokro, najlepiej jak się palcem zruszy ziemie i na głębokości około 3 cm ziemia też będzie sucha. Lepiej podsuszyć awokado niż żeby pływało. ;) No i jeszcze muszą mieć dużo słońca,bo w tamtym roku stały na ziemi pod ścianą i szły strasznie w góre z braku słońca i po jakimś czasie niewytrzymały i się połamały.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

U mnie awokado stoi na parapecie i ma cały czas słońce, jeśli zaświeci a i tak nagle wystrzeliło z 5cm do góry w ciągu ponad tygodnia.
Marzena
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Aha! A czy najpierw pęknie czy wpierw wypuści korzenie? Jedno już pękło ale dalej nie widzę żadnych korzeni. przy dwóch woda zmętniała i chyba gniją. Żadne nie wygląda zbyt atrakcyjnie ale czekam dalej i mam nadzieję, że coś z tego będzie.

Odnośnie brązowych plam, czy ktoś coś wie na ten temat?


---12 lis 2017, o 23:34--- 

Jaką odżywkę powinno dawać się awokado? Czy w ziemie też?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Mona_bzzz w tym wątku: viewtopic.php?f=19&t=14301&hilit=awokado masz napisane, że brązowe plamy to najczęściej powód podlewania zbyt twardą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Wodę trzeba zmieniać jak tylko widzisz, że coś jest nie tak. Jak jes mętna tym bardziej. Ja mam pestkę z awokado w ziemi i pękła już ponad tydzień temu i wiem, że najpierw puściła korzenie do ziemi a dziś już przyświecajac latarką zauważyłam, że co z pestki się pomału wydostaje.
Marzena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”