Awokado - uprawa z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Aha! A czy najpierw pęknie czy wpierw wypuści korzenie? Jedno już pękło ale dalej nie widzę żadnych korzeni. przy dwóch woda zmętniała i chyba gniją. Żadne nie wygląda zbyt atrakcyjnie ale czekam dalej i mam nadzieję, że coś z tego będzie.

Odnośnie brązowych plam, czy ktoś coś wie na ten temat?


---12 lis 2017, o 23:34--- 

Jaką odżywkę powinno dawać się awokado? Czy w ziemie też?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Mona_bzzz w tym wątku: viewtopic.php?f=19&t=14301&hilit=awokado masz napisane, że brązowe plamy to najczęściej powód podlewania zbyt twardą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Wodę trzeba zmieniać jak tylko widzisz, że coś jest nie tak. Jak jes mętna tym bardziej. Ja mam pestkę z awokado w ziemi i pękła już ponad tydzień temu i wiem, że najpierw puściła korzenie do ziemi a dziś już przyświecajac latarką zauważyłam, że co z pestki się pomału wydostaje.
Marzena
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

mona_bzzz
a jak ma wypuścić korzenie bez pęknięcia pestki? :lol:
Najpierw pęka zewnętrzna warstwa, pestka się dość długo z tym może zbierać,ale potem już rusza z górki :)
U mnie pestka tego podłużnego awokado długo leżała bez życia, aż nagle chrupnęła i chyba z niej coś będzie ;:138

Obrazek

Jeśli woda mętnieje to ja zmieniam. Czasem to aż potrafi się zrobić galareta, nie ma co trzymać pestki w takiej wodzie, bo to nie wróży sukcesu tylko bardziej smród.


A jeśli chodzi o sezon na hodowanie roślin z pestek to chyba zima jest do tego najlepsza. Owoców egzotycznych wtedy pod dostatkiem, są najbardziej dojrzałe, tanie, można łatwo wychwycić dobrą pestkę.
Zimą sobie wyrastają spokojnie i powoli, a na wiosnę odżywają. Gorzej , że potem znów jest zima ;) U mnie roślinki z tamtego roku gorzej ją znoszą. Moje awokado wyhodowane w tamtym roku z pestki też zbrązowiało na liściach i ogólnie widzę,że sezon kaloryferowy mu nie pasuje.
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Wymieniam wodę, obserwuję. Pękły i dalej nic. No cóż czekam!
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Na pierwszym zdjęciu awokado, które ma 6 miesięcy. Pestka była moczona na wykałaczkach 2 miesiące i nic się nie działo. Ktoś poradził mi bym wsadziła po prostu do doniczki i tak zrobiłam. Pestka pękła i już mam duży okaz.
Na drugim zdjęciu wsadzona do ziemi ponad miesiąc temu pestka. Tak wsadziłam obok jakiegoś kwiatka bo nie liczyłam już drugi raz na awokado. A tu pękła około 2 tygodni temu a dziś patrzę i już pęd się wyłonił z pękniętej pestki.
Obrazek

Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Dla takiego awokado taka doniczka będzie już za mała, korzenie na pewno już dołem wychodzą.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

N o tak jeśli chodzi o to pierwsze zdjęcie, zdaję sobie z tego sprawę, że doniczka jest za mała, ale przesadzę je na wiosnę dopiero. Teraz niech sobie jeszcze rośnie. Ma szczęście bo dziś złapało kilka promieni słońca, bo u mnie dziś długo świeciło, prawie nie było chmurek.
Marzena
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

:wit
Czy jeśli z jednej pestki wyrasta kilka roślinek, to można je rozdzielić? Jeśli tak, to jak to zrobić? Na razie wszystkie roślinki są między połówkami pestki, a korzenie (całkiem sporo) chyba są wspólne...
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Nie radziłbym oddzielać bo może być i tak że cała roślina pójdzie na marne. Miałem tak 1 raz a wysadziłem chyba z 30 nasion w ostatnich 2 latach. Obecnie mam 10 sztuk ale wszystkie pojedyncze.
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Mnie się kojarzy, że ktoś pisał, że jeśli nasionko wyda więcej niż 1 roślinkę to jest większa szansa na owoce w późniejszym czasie.
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Dzięki :D Moja pestka wypuściła już dwie łodyżki na ok. 15 cm i jeszcze są 4 takie na 2-3 cm. Jak to wszystko urośnie to nie będzie drzewko, tylko krzak :shock:
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

@Goshia nie wydaje mi się żeby to było prawdą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”