Fiołki afrykańskie - pielęgnowanie młodych sadzonek

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Fiołki afrykańskie - pielęgnowanie młodych sadzonek

Post »

Mam młode fiołki (które wyrosły z listków od Mirabilis) :D Czy powinnam je już oddzielić od listków macierzystych i wsadzić do "stałej" doniczki :?: Czy mogę je już zacząć nawozić :?: Proszę o poradę i z góry dziękuję :D

A oto one:Obrazek
Awatar użytkownika
Kamyczek87
100p
100p
Posty: 170
Od: 7 cze 2007, o 18:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Po prostu wytnij delikatnie macierzyste listki,w tych doniczkach maluchy mogą sobie jeszcze rosnąć. :wink:
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ja bym jeszcze nie nawoziła, jeszcze kilka tygodni. Niech sobie pociągną maluchy nawozu z ziemi, w jakiej siedzą. A później je dokarmisz :wink:
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Piuma
50p
50p
Posty: 77
Od: 1 lut 2007, o 21:19
Lokalizacja: kwiatowa dolinka Małopolska

Post »

WioLinKa czyżby troszkę sloneczko przypalilo mlode listki?
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

A ja radzę wyjąć z ziemi oddzielić pojedynczo każdą sadzone od liścia i posadzić na nowo do mniejszej doniczki :wink: oczywiście każdą sadzonkę oddzielnie :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A ja potwierdzę dokładnie tak jak napisała anna czarnota porozdzielaj młode sadzonki odcinając liść macierzysty i posadź je w miarę szerokie a niskie doniczki(każdą osobno) wtedy rozeta bardzo ładnie i szeroko sie rozkłada co w następstwie daje bardzo dużo kwiatów. :D
Awatar użytkownika
Kamyczek87
100p
100p
Posty: 170
Od: 7 cze 2007, o 18:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Rozsadzanie do większych doniczek jest teraz konieczne?,czytałam że średnica doniczki powinna być dopasowana do wielkości sadzonki i ja myślę,że te które mają teraz jeszcze są odpowiednie. ;:24 W dodatku fiołki podobno nie lubią rosnąć w za dużych doniczkach,patrze po swoich,przesadziłam(dorosłe) niedawno do odrobine mnieszych doniczek niż miały dotychczas i bardzo dobrze wyglądają.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Kamyczek87 ja z własnego doświadczenia wiem że fiołki uwielbiają szerokie a niskie doniczki tak jak już wcześniej napisałem bardzo ładnie wtedy wykształcają rozetę liści. :D
Awatar użytkownika
Kamyczek87
100p
100p
Posty: 170
Od: 7 cze 2007, o 18:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Wiem,wiem,mam dwa w szerokich i niskich i widzę,ze zbiera im się na kwitnienie,jeden jest w troche dłuższej i mi się chwieje :roll: ,też go czeka przesadzanie. :P Mam na myśli te maluszki,które moim zdaniem do ''dorosłych'' doniczek się jeszcze nie nadają. :P
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nadają się, fiołki sadzi sie odrazu do doniczki właściwej a jak jest szeroka a niższa to nie wymagają przesadzania przez trzy lata, bynajmniej ja tak miałem, dostawały tylko nawóz by nie wyjałowić ziemi. :D
Awatar użytkownika
Kamyczek87
100p
100p
Posty: 170
Od: 7 cze 2007, o 18:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Widocznie każdy z nas ma inne doświadczenia co do rozmnażania fiołków :) ,u mnie moje metody się sprawdzają i przy nich zostane. :D WioLinka zrobi jak uważa,życzę ładnych kwitnień. :D
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Przemo ja się tez z Tobą nie zgodzę... małe sadzonki fiołków sadzi się w jak najmniejsze doniczki ja sadzę w 4cm bo mniejszych nie mam, potem po około 2 miesiącach wędrują do większych 6cm, po następnych 2-3miesiącach do 9cm a dorosłe trzymam maksymalnie w 11cm. Fiołek jak ma za dużą doniczkę idzie w korzenie i nie rośnie tak jak powinien. Te rozmiary tycza się oczywiście dużych fiołków bo sa jeszcze miniatury i pół miniatury które muszą mieć odpowiednio mniejsze doniczki :wink:
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Dzięki wszystkim za fiołkowe porady :D Ja uważam, że mniejsze doniczki są lepsze dla fiołków gdyż na "chłopski rozum" fiołki rosnące w ciasnych doniczkach "idą" w kwiat a nie w korzenie, no i ładnie się prezentują :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”