Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Barwa światła to jedno, istotne jest widmo jakie daje dana lampa. W przypadku zwykłych świetlówek T5 można znaleźć odpowiednie dane techniczne. I co do ich barwy, to w zależności od temperatury barwowej dają różną barwę, również nie tylko fioletową i są przeznaczone dla roślin, np świetlówki Aquastar których też używam.
Jeśli chodzi o LEDy sytuacja wygląda nieco inaczej, tzw zwykłe białe o temperaturze barwowej ok. 6500K dają światło o widmie z przewagą niebieskiego i zwykle małą ilością czerwonego. Takie widmo jest dobre na wzrost, ale niezbyt sprzyja kwitnieniu. Co ciekawe w przypadku storczyków jednak się sprawdzają, co trochę mija się z koniecznością używania LED-ów czerwonych i niebieskich sygnowanych jako "grow". Wiesz doświetlam rośliny od dość długiego czasu i trochę zgłębiłem ten temat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Grigor jasne że nie masz racji, masz masę porównań na youtubie czerwone i fioletowe diody vs białe barwa zimna 6500k.
U siebie także mam porównanie, bo miałem te i te, obecnie korzystam z białych COB 50w 6500k.
Może jako dodatek do moich cob by się sprawdziły, same w żadnym wypadku.
Niech nikt nie liczy na to, że kupi 3-5w grow led i coś pomoże, dużo więcej da zwykła świetlówka kilku watowa.
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Lampy sodowe grzeją i potrzebna jest do nich wentylacja, wymagają też wyposażenia dodatkowego (nie da się ich ot tak wkręcić w zwykłą oprawkę), więc nie ma co dyskutować ich użytkowania w warunkach domowych podając jako argument cenę samej żarówki.
Co do mocy lamp typu grow, to nie znam tego rynku zbyt dobrze, ale z mocą 3-5 watt przesadziłeś tylko po to, żeby tragicznie wypadło, prawda? Moja mała ma 8,5W a większa 12W, i są to produkty do użytku domowego, dla amatorów, więc spodziewam się że te przeznaczone do upraw hodowlanych mają większą moc.
Znalazłam jedną lampę typu T8, ponoć nadającą się do doświetlania, ale nie znalazłam do niej oprawki (tzn. takiej jaką bym chciała nie znalazłam, bo w ogóle to są). Patrzę na zdjęcia Norberta, i dochodzę do wniosku, że takie coś jak Norbert ma na tej górnej by mi się przydało (odbłyśnik?), bo dolne mają już inne rozwiązanie (oprawka typu listwa?).

P.S. Właśnie zauważyłam, że udało mi się użyć w pierwszym poście nazwy zakazanej na forum. Jaką nazwą można na forum operować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Chyba T5? T5 mają lepszą wydajność, gdyż mniej się grzeją w porównaniu do T8. W handlu są do kupienia całe zestawy: świetlówka, oprawki, odbłyśnik i sterownik oraz nawet kabel zasilający.


PS. Nazwa zakazana, nie podajemy nazw używek - tych co wymieniłaś. Ale podejrzewam, że większość się domyśli o co chodzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

aberracje pisze: ale z mocą 3-5 watt przesadziłeś tylko po to, żeby tragicznie wypadło, prawda? Moja mała ma 8,5W a większa 12W, i są to produkty do użytku domowego, dla amatorów, więc spodziewam się że te przeznaczone do upraw hodowlanych mają większą moc.
Te 8-12 w wystarczy na 1 roślinę i to jedynie do doświetlania. Koszty są nie proporcjonalne do zysku, dlatego napisałem, że lepiej kupić zwykłą energooszczędną świetlówkę nawet z gwintem e27 za 8 zł w biedronce. Nie dość, że światło przyjemniejsze dla oka to i pomoże więcej. Mam znajomych, którzy powiesili zwykłe paski led niebieskie i czerwone na parapecie nad dziesiątkami roślin i uważają, że działają cuda. Czy ta naprawdę jest? Nie. Teraz popularne stają się diody full spectrum (jedna dioda ma w sobie oba kolory), ale przy nich nawet gatunek sałaty ma znaczenie, jednemu to światło będzie pasować innemu nie.

Dla mari.... ;:306 od jakiegoś czasu także stosuje się diody barwy zimnej białej (cob), właśnie po hps, świetlówkach i grow ledach.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

@Russski Kolega kupił żarówkę led grow za 30 pare złoty 80W i chyba nie powiesz mi że taka żarówka nic nie da bo da dużo więcej niż takie "energooszczędne żarówki z biedronki", może ci się po prostu wydawać że takie świetlówki są lepsze.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Wiem o którym koledze mówisz, i wiem że te 80 w to tylko na opakowaniu, a jedyne co się w niej zgadza to cena.
Teraz chyba doświetla nią rzodkiewkę i nie wygląda to jakoś spektakularnie.
Tutaj masz porównanie grow ledów do świetlówek: https://www.youtube.com/watch?v=6BBsZdm ... NPP8LQsQz7
Linka z porównaniem grow led - white cob nie wrzucę, bo są tylko porównania z wiadomą rośliną, ale także nie są na korzyść grow led.
Powiem tak, grow led się sprawdza, ale jako dodatek do ledów białych. Takie moje zdanie, możesz mieć inne, ale jak przetestujesz, to przyznasz mi rację :)
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Siemka. Ja doświetlam ledami cob 20w 30w 50w i 80w grow smd. Rzodkiewka rośnie a czy będą owocki zobaczymy https://www.youtube.com/watch?v=DbufV2F3UY0 W domu doświetlam pomidory led cob i ładnie rosną :) Sa owoce
Maniak roślin egzotycznych :)
Lante
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 sty 2018, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Mam pozostałości z akwarium świetlówkę T8 SYLVANIA GROLUX 8500K 15W z całą pokrywą, czy ta świetlówka by się nadawała do doświetlania siewek tropikalnych ? I na jakiej wysokości trzeba by ją umieścić by imitowała potrzebne światło a i nie zniszczyła roślin?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zasada jest prosta, źródło światła umieszczamy jak najbliżej rośliny. Należy pamiętać, że natężenie światła jest odwrotnie proporcjonalne do kwadratu odległości, a więc drastycznie maleje wraz z jej wzrostem.
Twoja żarówka chociaż trochę słaba nadaje się.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Russski pisze: Niech nikt nie liczy na to, że kupi 3-5w grow led i coś pomoże, dużo więcej da zwykła świetlówka kilku watowa.
Czy aby na pewno świetlówka (kilku watowa) da więcej??? Przecież to raptem dla 9W świetlówki jakieś 600 lm. A ile z tego tracone jest na długość fali odpowiadającej barwie zielonej? Warto jednako poczytać tekst z linka drugiej strony tego wątku:http://tropicjungle.blox.pl/2010/02/Dos ... oslin.html

---28 sty 2018, o 16:15 ---
Russski pisze: Tutaj masz porównanie grow ledów do świetlówek: https://www.youtube.com/watch?v=6BBsZdm ... NPP8LQsQz7
A cóż to za porównanie??? Zupełnie nieprofesjonalne, od najmniejszych po ważne detale.
Po pierwsze - boksy nie są izolowane od siebie, światło jednych oświetla inne.
Po drugie - dlaczego ten facet w pierwszym boksie umieścił większość czerwonych diód, a nie niebieskich. Nie ma się co dziwić , że w takim przypadku wzrost był mizerny.
Po trzecie - zupełnie nieporównywalne warunki. Boks 1 miał zainstalowaną moc ledów 60W ?. Boks 3 - 8 świetlówek po 23 W każda co daje 184 W. . Jak można porównywać efekty?
I tak już nawiasem mówiąc, dobijają mnie te siewki w tych pudełeczkach po jakiś serkach...żenada. Przynajmniej dla publikacji w sieci mógłby zainwestować w zwykłe doniczki szkółkarskie. Taki detal, a jednak kłójący oczy.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Pozwolicie, że włączę się do dyskusji ponieważ doświetlam ośliny od bardzo dawna. Zawsze powołuję się na artykuł w Jungle T. Kiedyś kupowałem świetlówki znanych firm z Niemiec i Japonii. Były to poważne firmy które gwarantowały na jakich długościach fal emitują światło. Stać ich było na dołączenie wykresów. Oto przykład wykresów dwu świetlówek

Obrazek Obrazek

Teraz doświetlam żarówkami led produkowanymi w chałupniczych warunkach przeważnie w Chinach. Łączna moc moich żarówek led to 270 Wat. Tu nasuwa się pytanie - na jakich częstotliwościach ledy emitują promieniowanie? Tego nie wiemy, a producenci nie mają pieniędzy na pomiary i zrobienie wykresów. Moim zdaniem doświetlamy w ciemno. Sprzedający niby podaje długości fal, ale na jakiej podstawie?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja oprócz doświetlania świetlówkami liniowymi, doświetlam żarówkami Led, które kupuję LM. Kieruję się temperaturą barwową oraz długością fali. Używam 13W 6500K oraz 4000K, 1521 lm. Właśnie ze względu na brak informacji o widmie, kupiłem na próbę. Zdała egzamin i kupiłem więcej. Doświetlam przez cały rok 10h na dobę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”