Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

A jeśli będzie utrzymywał się dzień pochmurny kilka dni z rzędu i pułapki będą robić się coraz mniej wybarwione i mniejsze?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

A w naturze nie masz pochmurnych dni? O tej porze roku decyduje nie tylko słońce, ale ilość światła którego jest wystarczająco dużo w porównaniu do okresu jesienno-zimowego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Czyli nie potrzebuję świetlówki? W sumie to dobrze :D Dzięki.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zacząłem doświetlać klementynkę, bo zawiązała owoce w sierpniu i zaczeły opadywać. Teraz zaczęła kwitnąć i zależy mi na owocach, które opadają bo dzień jest za krótki i czy doświetlanie taką żarówką coś da
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nie mam nic innego do wyboru
Obrazek
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Białe światło chyba niewiele da. Jeśli cokolwiek. Żarówki przeznaczone dla roślin świecą na coś między różem i fioletem. Niech mnie ktoś oczywiście poprawi, jeśli się mylę, ale wytwarzają światło barwy czerwonej i niebieskiej, nie białej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Doświetlanie ma przede wszystkim za zadanie uzupełnienie niedoborów światła, a nie jego całkowite zastąpienie. Chociaż ci co tworzą specjalne groowboxy używają tylko doświetlania. Niestety to wymaga odpowiedniego przygotowania i już profesjonalnego oświetlenia, a nie żarówki z marketu. Przede wszystkim powinieneś ją dać tam gdzie będzie miała jaśniej, czyli na parapet, ale...
Opadanie kwiatów, to nie tylko od małej ilości światła, ale w przypadku cytrusów od suchego i zbyt ciepłego powietrza. Cytrusy zimujesz najlepiej w chłodzie, a jeśli nie masz takich warunków to musisz zapewnić odpowiednie nawodnienie podłoża i wyższą stałą wilgotność powietrza. Nie spryskiwanie, ale najlepiej nawilżacz powietrza, który będzie chodził przez większość dnia.
Jeśli chodzi o żarówkę, to ta ze zdjęcia na pewno się nie nadaje. Powinna być o temperaturze co najmniej 6500 K, albo w parze z 4000K (m.in takich zestawów używam od wielu lat). Ta 3200 ze zdjęcia nadaje się co najwyżej do oświetlenia pomieszczeń. Oczywiście profesjonalne żarówki do oświetlenia roślin powinny być w przypadku LED mieszanką diod niebieskich i czerwonych. W handlu znajdziesz je pod nazwą "Grow".
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja się nie zgodzę by żarówki oparte na monochromatycznych LED, a czasem nawet nazywane "full spectrum" były profesjonalnymi żarówkami do doświetlania roślin. Są one najlepsze tylko i wyłącznie z punktu ekonomicznego- zużywają mniej prądu, a dają widmo, w teorii, o największej absorpcji przez rośliny, lecz często to się mija z prawdą. Naturalnie roślina będzie rosła właśnie pod białym LEDem - gdzie dzięki niebieskim LED i luminoforowi spektrum jest bardzo zbliżone do słonecznego - a jak weźniemy jeszcze diody o CRI 90 i więcej to już mamy słońce w domu. Biała LED będzie jak najbardziej ok, z tym, że jak Ci już napisałem na FB - ta 2700k będzie miała za mało niebieskiego światła przez co rośliny będą wciąż wyciągnięte. Tak jak napisał Norbert, 6000k- 4000k byłoby bardzo ok.


I jak już doświetlasz taką bańką- to przydałoby się zdjąć ten plastikowy klosz (podważyć czymś płaskim, np: śrubokręt) by nie rozpraszał niepotrzebnie światła. Z tym kloszem masz 220stopni, jak go zdejmiesz to światło będzie padało już tylko pod kątem 120stopni
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Norbert ja nie zamierzam zastąpić jej światła tylko dodatkowo doświetlić. Bo ona zawiązała owoce w sierpniu, a cytrusy powinny zawiązywać do czerwca. W dodatku teraz jeszcze zakwitła, a że jej kwitnienia są za późno w tym roku bo w sierpniu i listopadzie. Jak by zakwitła do czerwca to by owoce zdążyły urosnąć, a warunki ma prawie prawidłowe wilgotność powietrza średnio 60% stoi na najjaśniejszym oknie w domu od południa, gdzie teraz w zimie jak słońce jest nisko to świeci w nią 7 godzin, a w lecie stoi w szklarni, bo w domu wtedy jest mało słońca bo jest wyżej i świeci tylko 2 i pół godziny.



---27 lis 2018, o 07:50 ---

Ona nie jest wyciągnięta tylko zależy mi na tym żeby utrzymała owoce z sierpniowego kwitnienia i listopadowego.Zawiązała te owoce zbyt późno i teraz je zrzuca bo za krótki dzień.


Pisz poprawnie po polsku, post zmoderowałem/mod.
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Na zdjęciu powyżej nie widać było że stoi w oknie.
Jeśli masz południowy parapet, to wystarczy około 6 - 7 godzin doświetlania, czas włączenia ustawiasz na jakieś ok. 2 godz. przed końcem dnia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

A gaszenie i zaświecanie światła jej nie szkodzi i przenoszenie doniczki wieczorem, ale później daję doniczkę odwróconą w tą samą stronę jak była.
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

No nie, jak to sobie wyobrażasz?
Roślin nie powinno się przestawiać z miejsca na miejsce...
Każda roślina powinna mieć jedno stałe miejsce, inaczej za jakiś czas będziesz mógł ją wywalić na kompost.
Jak trzymasz na parapecie to weź kup oprawkę, kawałek kabla i poprowadż do najbliższego gniazdka. Oprawkę możesz powiesić np. na oknie, pokombinuj. Nie zapomnij o programatorze, który będzie włączać i wyłączać światło. Może nie jest to estetyczne, ale i tak ma być tylko tymczasowe rozwiązanie do wiosny.
Nie rozumiem, jak roślinie ma szkodzić włączanie i wyłaczanie światła. Włączanie masz przecież w trakcie trwania dnia, a wyłączanie to tak jakby kończył się dzień, tylko nieco bardziej gwałtownie, ale nie ma to wpływu na roślinę.
Ważna sprawa, wyłączanie musi być o tej samej godzinie. Regulujesz, jeśli się na to zdecydujesz tylko czas włączenia. Co około 3 tygodnie zmieniasz o około 15 minut. Osobiście z czystego lenistwa mam ustawiony jeden czas i doświetlam codziennie przez cały rok po 10h.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kaszanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lis 2018, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Potrzebuje przezimować nasturcję - zakup oświetlenia

Post »

Witam, jestem nowym członkiem forum.
Mam kilka nasturcji bardzo zmizerniałych. Potrzebuję je przezimować, używam ich jako leku więc sa mi bardzo potrzebne.
Latem jakoś dawały radę, mimo maleńkiej ilości światła (mam tu dzie mieszkam tylko małe okienka w wykuszach na poddaszu). Ale teraz zimą umierają, zostało kilka maleńkich listków na długich łodyżkach. Szukają światła.
Czy ta lampa sie sprawdzi:

jeszcze znalazłam taką lampę, jest tańsza, ale czy da radę?

Co mam kupić? Czy z którąś z tych lamp i w temperaturze około 20stopni liście będą ładnie rosły?
Jeśli nie to jakie inne oświetlenie.

Linki do platform handlowych usunięte - regulamin forum! Mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zacznij tego wątku, do którego przeniosłem Twój post, a następnym razem korzystaj z wyszukiwarki.

Poza tym przeczytaj wątek poświęcony wyłącznie uprawie nasturcji znajdujący się w zupełnie innej części forum:

viewtopic.php?f=31&t=34436&hilit=Nasturcja
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”