Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

I jeszcze jeden przykład skuteczności doświetlania białym LEDem. Jak widać na tym zdjęciu, kwiaty tego falenopsisa wykazują bardzo dokładny przykład heliotropizmu. Wszystkie są skierowane w kierunku tej świetlówki. Gdyby ta świetlówka tylko po prostu oświetlała taką roślinę, kwiaty by się kierowały w stronę światła dziennego. Oczywiście sam pęd kwiatowy, który wcześniej się rozwijał kierował się również w stronę świetlówki.
I tak w przypadku praktycznie każdego doświetlanego storczyka.
Podobnie takie samo zachowanie zaobserowałem w przypadku Anthurium (liści i kwiatów) oraz liści alokazji czy filodendrona.
To tylko potwierdza, że w przypadku amatorskiej uprawy roślin nie potrzeba przepłacać za drogie żarówki grow.

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Śledzę bardzo dokładnie dyskusję o doświetlaniu roślin w tym wątku, a w szczególności interesuje mnie doświetlanie Adenium, które to rośliny na moim parapecie goszczą od dziewięciu lat, od "podstaw", tz. od wysiewu nasion.
Senior pisze: W temacie o adenium Jerzyk dla mnie autorytet w uprawie adenium doświetla swoje rośliny lampami, takimi jak ja.
- z Jerzym znam się od samego początku mojej przygody z Adenium z tego i jeszcze innego Forum o uprawie tych roślin. Bardzo dużo skorzystałem z Jego praktycznej wiedzy o uprawie tych roślin. Faktycznie, Jerzy doświetlał swoje rośliny lampami led, ale są to typowe profesjonalne lampy do doświetlania roślin. Tak na "szybko" odnalazłem Jego dwie wypowiedzi, odnośnie czym doświetlał swoje Adenium. Niestety, nie mogę zacytować bezpośrednio Jego wpisu - część VI wątku o Adenium jest zamknięta i nie ma możliwości cytowania.
Podaję dokładne kopie Jego dwóch wpisów:

Część VI
So 30 lis 2013 18:17

Zostało już wstawione tydzień temu do boksu, pod lampę tylko z diodami niebieskimi o mocy 75W, pobudzi ona roślinę do wytwarzania przyrostów.



Część VI
":So 30 lis 2013 22:32

Stosuję profesjonalne lampy 
LED light 
1) 3 watowe x 25 szt = 75 W Ledy same niebieskie (480 nm) na typowy wzrost roślin.
LED GROW LIGHT
2) 3 watowe x 25 szt = 75 W 8 : 1 stosunek led. czerwonych do niebieskich (630:480 nm długośc fal) lampa na kwitnienie.
LED LIGHT
3) 50 W 4 : 5 stosunek stosunek led czerwonych do niebieskich (630:480 nm) lampa na wzrost (uniwersalna)
4) Zarówka LED 16 W 5:7 stosunek led czerwonych do niebieskich (630 :480 nm) wspomagająca na wzrost roślin
Cena 1 lampy w zeszłym roku to ponad 500 zł.
Przy małej ilości roślin wystarczy żarówka LED "


Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem uprawy, doświetlania i formowania Adenium, polecam lekturę tego wątku od VI części, od tej części dołączył do nas Jerzy. Niestety, od dłuższego już czasu, nie pisze nic w temacie uprawy Adenium.
Napiszę dwa zdania czym doświetlałem moje siewki i w bardzo początkowej fazie wzrostu moje sadzonki Adenium. Była to taka żarówka, nie podaję dokładnych parametrów, nie mogę dokładnie odczytać, są częściowo wytarte:

Obrazek

Gdy rozpoczynałem przygodę z Adenium, stawiałem pierwsze kroki w wysiewie, opiece nad tego typu roślinami. Zapewne nie było to najodpowiedniejsze źródło światła dla małych roślin, ale dochowałem się tak doświetlanych roślin, które teraz cieszą mnie swoimi kwiatami i w miarę ładnie "budującymi" swoje kaudexy.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

BobejGS znalazłem tylko tyle

Obrazek

A to mój miniaturowy pomidor, uginał się od owoców

Obrazek Obrazek

Jeżeli możesz to prześlij mi na pw link do tego sklepu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zaraz, jeśli na żarówce jest napisane tylko LED grow, to skąd wiesz jakie ma parametry?
Druga sprawa, pokazujesz roślinę w lecie w słoneczny dzień, a nie z okresu doświetlania. Nie uprawiam warzyw, ale mniej więcej wiem, że do obfitego owocowania, pomidor potrzebuje słońca (którego w lecie jest dużo), ale też odpowiedniego nawożenia. Dlatego trudno mi uwierzyć, że ta żarówka miała większy wpływ na takie owocowanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Druga sprawa, że to karłowy pomidor i nie na co się zachwycać nad jego plennością. ;:131

Z każdym swoim kolejnym postem tracisz na wiarygodności. ;:185

-- 8 lut 2019, o 12:42 --

Pokaż co jest napisane z drugiej strony.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

To pewnie taka świetlówka, jak tutaj na wyróżnionym zdjęciu:

https://www.google.com/search?q=Y-y+gro ... onEWnEDVYM :

(na zdjęciu wersja z niebieskimi LED-ami). Uwzględniając cenę nie sądzę żeby była lepsza od białych LED-ów i uwzględniając to co napisał wyżej Mieczysław.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
rychoo
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JL

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Miałem już nic nie pisać ale...
Senior pisze: To wykres mojej lampy, maksima są od 50 do 100% Jestem ciekawy jak wygląda wykres twoich lamp.
Obrazek
Czy to jest widmo Twojej żarówki 5W z pięcioma diodami od Epistara, czy świetlówki? Jeśli to żarówka to wydaje mi się, że jest trochę podmalowane bo która z tych 5 diod daje zielony pik lub pik w granicach 400nm? Pomijając przydatność tych pików to czy każda z diod świeci innym kolorem?
Senior pisze:(...) jeden będzie doświetlał rośliny lampą żarową o mocy 100W emitującą tylko 1% światła potrzebnego dla roślin. Drugi będzie doświetlał lampą o mocy 10W z czego rośliny będą wykorzystywać 10%
Rośliny powinny rosnąć jednakowo, lecz różnica jest w cenie za prąd. (...) Chodzi o maksymalne wykorzystanie mocy.
Z tym zgadzam się w 100%. Dlatego świetlówki zamieniłem na wysokowydajne diody LEDy, które sam sobie dobrałem pod względem wykorzystania mocy.

I ogólnie. Te żarówki ledowe, które pokazał norbert76 czy BobejGS są wykonane na diodach SMD 5630 lub 5730. Poszukajcie sobie charakterystyk takich diod a będziecie wiedzieć jakim widmem świecą i ile mocy idzie w gwizdek. Jeśli ktoś używa 1-2szt. to nie ma znaczenia i lepszej nie potrzebuje. Ale przy większym zapotrzebowaniu zaczyna mieć znaczenie ile zostaje w portfelu :)

Edit:
norbert76 pisze:Uwzględniając cenę nie sądzę żeby była lepsza od białych LED-ów i uwzględniając to co napisał wyżej Mieczysław.
Polemizowałbym :wink:
Tym bardziej, że Jerzy pisał o tym, że dobiera lampy o odpowiednim stosunku czerwonego do niebieskiego na konkretną fazę wzrostu. W białych żarówkach ledowych tego nie ma. Można co najwyżej wziąć więcej lub mniej niebieskiego.
pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Jak dostane kiedyś na free lampe od sponsora, to sobie zamienie te ledówki. :wink:

Mam na stanie trzy propozycje do doświetlania.

Tym razem przetestuje sobie te ledowe żarówki. Muszę tylko zdemontować stare oświetlenie i zmontować nowe.


Zamówiłem też orzeszki ziemne i nie omieszkam zobaczyć jak pod nimi będzie rósł. Trochę będzie kiepsko, bo wyjade na 2-3tyg w połowie lutego ale spróbuje.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

rycho nie doczytałeś do końca, to był wykres lampy liniowej.
Norbert wystarczy że producent zamiast wykresu poda długości fal emitowanych przez te diody, a konkretnie maksima.
Aktualnie używam lamp o wyższej mocy, małe mi są już praktycznie niepotrzebne i to w większości produkcji chińskiej. Dlaczego chińskich? Bo są najtańsze. Polscy producenci narzucają ceny z nieba wzięte.
Proszę się nie śmiać z chińskich produktów :D ich jakość poprawiła się niesamowicie. Kilka godzin temu wymieniłem mój stary huawei na nowy P20 Pro z trzema obiektywami do zdjęć.
To kilka z moich lamp, reszta jest w garażu

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

To teraz szpiedzy będą Ciebie mogli podglądać w jakości HD. :wink:



Powracając do oświetlenia, to już się pogubiłem z tym co piszesz. Pokazujesz jak żarówka doświetla, a wstawiasz wykresy od świetlówek liniowych. ;:131
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ponieważ nie mam już tych opakowań, a tylko na nich były wykresy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zakładając, że wykresy na opakowaniu były rzetelne.
Niemniej nie odpowiedziałeś mi Senior na pytanie, dlaczego na zdjęciu wyżej pokazałeś zdjęcie krzaczka pomidora karłowego w lecie w pełnym słońcu, skoro rozmawiamy o doświetlaniu w okresie jesienno - zimowym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ponieważ chciałem pokazać jak powinien taki krzaczek wyglądać, gdy mu światła nie brakuje. Jestem ciekawy jak poradzi sobie papryka pokazana przez Pizza, na razie wygląda to obiecująco.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”