Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

W czasie jak ty pisałeś ten post to ja zrobiłem dopisek do mojego, przeczytaj.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

To taka żarówka.

Obrazek
Obrazek

Mi wystarczy, że rozsady rosną pod nimi dobrze, a czy jest jakieś inne lepsze oświetlenie, to nie wątpie. Jesnak po co mam płacić 150zł jak mam żarówke za 20pare zł.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nie pamiętam, ile kosztowała moja żarówka, ale też chyba koło 20 zł, albo i trochę mniej, w dwupaku bodajże 36 zł wychodziło.
Nie wtrącę się do dyskusji, bo... nie mam zielonego pojęcia o doświetlaniu. :wink: I się z tym nie kryję. Ale tak mi ładnie urosła papryczka Habanero przez dokładnie miesiąc, bez żadnych nawozów pod żarówką Led Grow. Zero wyciągnięcia, więc jestem z niej zadowolona. :) To typowa "chińszczyzna", nawet dosłownie, bo była ściągana z Chin.
Bez dostępu do światła słonecznego, tylko ta żarówka.

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Za moją płaciłem 18 złotych. Dam ci taki przykład - jeden będzie doświetlał rośliny lampą żarową o mocy 100W emitującą tylko 1% światła potrzebnego dla roślin. Drugi będzie doświetlał lampą o mocy 10W z czego rośliny będą wykorzystywać 10%
Rośliny powinny rosnąć jednakowo, lecz różnica jest w cenie za prąd. Dlatego, aby tego uniknąć firmy produkujące lampy do doświetlania koncentrują się na tym, aby wykres emitowanych przez nie fal świetlnych miał maksima dokładnie w miejscach w których rośliny potrzebują go najwięcej. Chodzi o maksymalne wykorzystanie mocy.
To wykres mojej lampy, maksima są od 50 do 100% Jestem ciekawy jak wygląda wykres twoich lamp.

Obrazek

Znowu szukałem fotki i nie widziałem twego postu Pizza.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Senior, Ty chyba nie rozumiesz że rynek sprzedaży żarówek do doświetlania roślin to jest biznes?
Jeśli żarówka grow kosztuje w handlu kilka razy więcej niż zwykła biała LED, którą można kupić w pierwszym lepszym markecie budowlanym, to żaden producent nie zrezygnuje ze sprzedaży tych pierwszych, proste. Zwłaszcza, że koszt produkcji jednych i drugich raczej na pewno dużo się nie różni.
Dalej też szukasz tylko wykresów, ale żeby Twoje doświetlanie było miarodajne weź dla porównania doświetlanie białym LEDem 6500K, 13W, około 1500 lumenów i wtedy będziesz mógł napisać która żarówka jest lepsza.
Inaczej cały czas tylko teoryzujesz.
Jeśli chodzi o doświetlanie Twoich roślin na parapecie, to sprawdź jaka jest wydajność takiej jednej Twojej żarówki 5W - jaki obszar będzie efektywnie doświetlać, na konkretnej wysokości. Wątpie żeby jedna była efektywna na całym parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Wiktoria U Ciebie jak pamiętam, to Habanerka, więc ona sama z siebie jest niska i krępa. :)

Tutaj jak ktoś samemu sobie sam testu nie zrobi, to będziemy się tu przekomarzać. :wink:


Do Seniora żadne argumenty nie docierają.

Mnie interesuje czy rozsady rosną zdrowo. Żarówki są led, więc nie zbiednieje za wiele doświetlając nimi. ;:224
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Błażej, możliwe, ba, nie mam też porównania, jak rosłaby np. na parapecie tej zimy albo pod jakąkolwiek inną żarówką. Dlatego po żadnej stronie nie staję i z góry mówię, że się nie znam. Ale papryczka jak na 100% brak światła słonecznego wygląda bardzo ładnie, więc pod tym względem muszę moją żarówkę za niecałe dwie dyszki pochwalić. :D
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

To fakt, wygląda bardzo ładnie. :)

Senior Ta twoja żarówka to konkretnie jaka?

Obrazek


I czym wkońcu doswietlasz, bo widzę również jakąś liniową.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Norbert kilka postów wcześniej napisałem że to biznes :D Jakie argumenty mają do mnie dotrzeć? Gdybyście pokazali mi wykres to uwierzyłbym od razu, że zwykły biały led jest lepszy dla roślin od lampy grow.
A tak to możemy tylko gdybać. Wyniki uprawy BobejGS nie rozstrzygają niczego jeszcze. Dowodzą tylko, że biały led emituje światło potrzebne dla roślin, lecz ile tego to nie wiemy.
U mnie największe ilości światła skoncentrowane są w wąskim zakresie potrzebnym roślinom.
BobejGS miałem te pomidorki i jak znajdę fotki to wkleję. Aktualnie doświetlam tą na fotce, do liniowych nie mam obsad. wykres był dla przykładu, ale to moja lampa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dlatego ta dyskusja nie ma sensu, bo Ty uwzględniasz tylko wykresy, które nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością.
Dla mnie liczą się kwestie praktyczne i wg nich białe LEDy się sprawdzają, zresztą patrząc po dyskusji nie tylko u mnie...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Senior Napisz proszę jakich konkretnie lamp używasz.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Kupiłem dawno temu na eBay sześć sztuk, opakowań już nie mam. Z tych 6 sztuk pozostała mi jedna lampa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Żeby nie być gołosłownym używam dokładnie takich świetlówek:

Obrazek

A tak kwitnie mi przykładowy falenopsis pod taką świetlówką, gdzie światła dziennego dociera może z 10%. Doświetlam przez cały rok po 10h dziennie.
Obrazek
Storczyk rośnie w tym miejscu od ponad roku i to już jego drugie kwitnienie i co ciekawe obfitsze niż poprzednio.
Tak więc, jak widzisz Senior mylisz się że taki biały LED nie zawiera w widmie promieniowania czerwonego. Gdyby było jak piszesz, roślina by albo nie zakwitła, albo by miała mizerne kwitnienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”