Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dziad swoje a baba swoje :D . Gdybyś czytał ze zrozumieniem również moje posty a nie tylko swoje, to byś wiedzial, że co najmniej 2x napisałem , że tzw. energooszczędne CFLki mają kiepską sprawność ze względu na konstrukcję jarznika zwiniętego w chińskie S, przez co strumień świetlny nie wydostaje się na zewnątrz a zbyt optymistyczne wg. Ciebie dane, podawane przeze mnie dotyczą wyłącznie świetlówek liniowych.
Pouczająca lektura do poduszki :) http://lumen.iee.put.poznan.pl/studenci ... tlowki.pdf
Na ostatniej stronie wykładu jest bilans energetyczny świetlówki liniowej 36W, z którego wynika, że moc wypromieniowana w spektrum widzialnym, czyli potrzebnym z punktu widzenia użytkownika stanowi 28% czyli 10W z 36W. Jak odrobinę poszperasz w sieci po producentach LED i katalogach ich wyrobów, to się przekonasz, że z ogólnie dostępnymi LEDami i to przodujących marek nie jest wcale tak ślicznie. Przykładowo podaję dane katalogowe diody Helixeon emiter Royal Blue 440nm 3W chętnie używanej przez majsterkowiczów do budowy paneli Grow. Nie znalazłem nic na temat Heliopto, firmującej diody Helixeon , więc nie wiem czy to producent czy np. marka handlowa tak jak europejski Privileg, sprzedajacy pod swoim znakiem towarowym wyroby AGD znanych europejskich producentów. Podobnie może być z Heliopto który pod swoją marką sprzedaje wyroby tajwańskiego giganta Epistar. https://neoled.com.pl/royal_blue_led.tml
Wynika z nich, że dioda o max mocy 3W pracująca z prądem 0,7 A i napęciem 3,3 V czyli 2,31W emituje 515-635 energii promienistej. Zakladając, że jest to tylko zakres widzialny, sprawność tej diody jest w granicach 22-27%. Z ledami o kolorze białym jest odrobinę gorzej bo część promieniowania pochłania żółty luminofor.
Gdybyś chciał jeszcze o tym porozmawiać to zapraszam :D .
Ps. Ciekawostki o osiągnięciach laborantów i wyżyłowanych rekordach są ciekawe. Taką samą ciekawostka jest to, że na szczyt Mt Everest wdrapało się pewnie już co najmniej tysiąc śmiałków a pozostałe 7,5 miliarda wie o tym, kibicuje temu tysiącowi ale nawet nie myśli , żeby tam leźć. :lol:
PS.
Teraz wklejam ci ostatni link, myślę że dokładnie go przestudiujesz
Następna reklama sprzedawcy sprzętu oświetleniowego LED ;:oj . A do czego ma porównać? Do czegoś co ma takie same parametry?
Je Ciebie wykładami z uczelni i kartami katalogowymi a Ty mnie pierdołami mającymi podnieść sprzedaż :shock: . No ale jakie źródła wiedzy, to taka i wiedza. Amen.
Panjarek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 paź 2016, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dzień dobry.
Mam ogromną prośbę.
Marzy mi się hodowla eukaliptusa cytrynowego ale niestety okna mam skierowane na wschód i mam bardzo mało światła w mieszkaniu.
Wymyśliłem, żeby eukaliptusa doswietlic.
Czy możecie polecić jakieś konkretne źródło?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Nie ma lamp specjalnie dedykowanych do eukaliptusa.
Podałem przy okazji poprzedniego Twojego zapytania link, żebyś przeczytał ten wątek... 25 stron - znajdziesz wszystkie informacje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

:wit Czy taka żarówka będzie odpowiednia do doświetlania moich kilku fiołków afrykańskich?
Obrazek
Czy lepiej użyć tej?
Obrazek
Bardzo proszę o pomoc, jestem w tym temacie laikiem i nie wiem za bardzo która będzie odpowiednia. :(
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Wg mnie, jeśli fiołki trzymasz na parapecie to nie ma potrzeby ich doświetlać. Moja teściowa od lat uprawia fiołki i bezproblemowo jej rosną bez żadnego doświetlania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja bym wziął Philips, bo przynajmniej wiadomo jaką ma moc a ten chiński wynalazek jak będzie miał 1/3 zadeklarowanej to dobrze.Jak padnie Philips to odmienisz w sklepie od ręki.
W sumie i moje radzą sobie bezproblemowo na wschodnim parapecie, ale mają chłodek. Jeżeli Twoje mają b. ciepło to więcej światła nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

W kwestii temperatury, dodam że moja teściowa trzyma je w cieple.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

W sklepie, w którym byłem widziałem tyko taką, ale nie wiedziałem czy się nada. Oprócz fiołków mam kilka storczyków i kilka roślin ozdobnych z liści. Czy taka może być?
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Każda, która ma zimne światło czyli 6500K.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13646
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Jest trochę słabsza od tamtej ale wszystkie powyżej 10w dają rade.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja mam 9, 10 i 12 watowe tylko, że z pozdejmowanymi bańkami i spisują się świetnie.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13646
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dokładnie. Bańki trzeba zdjąć, bo jednak blokują przepływ. Później tylko dostosowywać wysokość, do doświetlanych roślin.
5ynTaX
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 31 gru 2019, o 06:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Żeby pozbyć się bańki, to rzeba po prostu użyć siły, czy jakoś na gwint jest mocowana?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”