Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Możesz je mieć załączone do czasu aż nie kupisz nowych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Gaheri pisze:Super, dziękuję!
Czyli te żarówki, które mam teraz w sumie mogę wyłączyć?

Tymi żarówkami, które pokazałaś na poprzedniej stronie w sumie też możesz doświetlać. Moim zdaniem, na ten sezon możesz sobie odpuścić kupno innych, dzień robi się coraz dłuższy, a za miesiąc zacznie się wiosna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
rychoo
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JL

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Ja jesienią zrobiłem sobie sam kilka lamp na bazie diod power LED. W zależności od potrzeb dałem 20 lub 30 diod 1W na profilu długości 120cm. Wymieszałem diody białe o różnych temp barwowych i diody full spectrum. Mam z tego odpowiednio ok. 2300lm i 3600lm światła.
Do tej pory byłem zwolennikiem świetlówek i za najlepsze doświetlacze uważałem rury typu np S. grolux. Stosowałem je od dawna m.in. w akwariach, vivariach. Po przesiadce na LEDy jestem pozytywnie zaskoczony. Rośliny rosną pod moimi lampami bardzo dobrze. Wybarwiają się zdecydowanie lepiej niż pod świetlówkami. W zasadzie chciałem je tylko bezpiecznie przezimować a tymczasem one zarastają zimowe stanowisko :wink:
Nawet dla bromeliowatych te skromne 20-30W wydaje się wystarczające do przezimowania.
pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Składając to wiedziałeś na jakich długościach fal emitują światło te lampki LED?
Awatar użytkownika
rychoo
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JL

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Tak, miałem te dane. Każda z diod ma wyraźny pik w okolicy 450nm. Full spectrum dodatkowo drugi szczyt w okolicy 640nm i wycięte wszystko co zbędne. Niestety nie mam dostępu do spektrometru, żeby zmierzyć jakie długości emituje cała lampa.
pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Czyli każdy mały led miał wykres emitowanych fal świetlnych? Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim.
Awatar użytkownika
rychoo
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JL

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Dla jasności, użyłem diod białych o 3 różnych temperaturach barwowych i diod FS. Diody FS mają swoją charakterystykę, diody o temp 6500K mają swoją, itd. To nie tak, że każda pojedyncza dioda miała inne, unikalne widmo.
pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Chyba się nie rozumiemy, aby mieć widmo promieniowania elektromagnetycznego całości, muszę mieć taki wykres dla poszczególnych żarówek. Dopiero na tej podstawie będę wiedział czym doświetlam. Z góry zaznaczam że żarówki świecące na biało są praktycznie obojętne dla roślin. Temperatura barwowa jest ważna, ja robiłem próby od 6500K do 20 000K.
Od wielu lat wzoruję się na tym artykule http://tropicjungle.blox.pl/2010/02/Dos ... oslin.html
Jest on dla mnie jak mantra :D
Zawsze doświetlałem świetlówkami znanych zachodnich firm, japońskie też miałem. Potrafiłem tak doświetlać że mogłem stworzyć warunki jakie panują np. wiosną lub latem. Doświetlając lampami led nie mam tej możliwości, po prostu doświetlam na ślepo. Sprzedający niby podają maksima, lecz jest to tylko napisane i nie poparte analizą spektrometryczną.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Senior pisze:Z góry zaznaczam że żarówki świecące na biało są praktycznie obojętne dla roślin.

Nie do końca mogę się z tym zdaniem zgodzić, jak już pisałem wcześniej używam żarówek LED o białym świetle i u mnie się sprawdzają w uprawie. Co do widma gdzieś natknąłem się na informację, że LEDy o temperaturze barwowej 6500 K dają widmo o przewadze niebieskiego. Niestety nie wiadomo jak wygląda sytuacja z widmem czerwonym.
Jeszcze jedna sprawa, istotna jest ilość lumenów, mając diody niebieskie i czerwone o wartości np. 500lm ciężko mówić o efektywności.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Co do ilości lumenów to się zgodzę, im większy strumień świetlny, tym większe będzie natężenie światła (lux). Kiedyś obliczałem jakie jest natężenie światła przypadające na poszczególne części rośliny. Jeżeli chodzi o światło białe to składa się ono z różnych kolorów (różnych długości fal). W przypadku białej żarówki led nie znam jej charakterystyki.
Lecz w przypadku zwykłej żarówki ilość emitowanego promieniowania potrzebnego roślinie jest znikoma.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Chodziło mi o białą świetlówkę LED, natomiast wiadomo zwykła żarówka jest dla roślin zupełnie nieprzydatna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Masz rację, napisałem powyżej że nie znam charakterystyki białych żarówek led.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Post »

Witam :wit nie wiedziałem gdzie znajduję się wątek odnośnie oświetlenia roślin owadożernych więc jeśli w złym wątku wstawiłem to proszę o przeniesienie ;) Chciałem kupić swojej muchołówce żarówkę LED po to, by oświetlać ja w pochmurne dni. Czy taka będzie odpowiednia? Jeśli nie to napiszcie jaką mógłbym użyć. gwint musi być E27 ;) link- link do allegro usunięto - regulamin/mod. niestety ale link się nie otwiera :C Chodzi mi o żarówkę do roślin Led Grow 5W 80 led
Kolor: Full Spectrum 5 W : 52 Czerwonych + 28 Niebieskich
Długość fali: Czerwona 630nm; Niebieska 460 nm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”