Doświetlanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin w domu przy pomocy taśmy LED

Post »

Normalnych lamp ?? czyli ??

U mnie jest problem z zagospodarowaniem, na taśmę akurat mam miejsce bo mam dwie półki równolegle i pod jedną dam ledy a na drugą postawie kwiatki...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Normalne lampy czyli albo świetlówka LED T8 (nie zajmują dużo miejsca - jak widać na zdjęciach) albo żarówki LED na gwint np. E27, jak u mnie np. w witrynie:


Obrazek

Obrazek

Dlatego napisałem wcześniej żebyś poczytał ten wątek, do którego został przeniesiony Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

No dobra a ta taśma co wkleiłem z allegro ? Duża różnica będzie ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Na pewno ma za wysoką temperaturę barwową. Czytasz co piszę, czy tylko pobieżnie?
Tą z tego linku ma 10000 K, czyli za dużo bo im wyższa wartość tym wyższy udział barwy niebieskiej. Takie wartości są dobre dla roślin akwariowych (co zresztą masz w opisie aukcji), a do roślin zielonych wartości powinny oscylować między 4000 - 6500K. W przypadku roślin kwitnących można dać nawet koło 3000, bo im niższa temperatura, tym większy udział z kolei barwy czerwonej co wpływa na kwitnienie.

Poza tym nie ma w opisie ilości lumenów, a to jest istotne bo im więcej tym trzeba uważać z odległością od roślin. Jak będzie za dużo lumenów, to dając zbyt blisko popali po prostu liście. Uwzględniając, że chcesz je do regału czyli odległość nie będzie zbyt duża, szukaj takich do max około 2 - 3 tys. lumenów. Optymalna odległość to około 25cm od górnych liści rośliny.

Natomiast trzeci raz jeszcze napiszę, żebyś poczytał przynajmniej część tego wątku, a znajdziesz więcej informacji w kwestii doświetlania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona


Czytam, tylko jeszcze na innym forum napisałem i każdy co innego pisze, do tego baba mi marudzi z tym i już sam nie wiem co mam kupić, wpisałem 4000K i pokazują się taśmy ale max na 1m taśmy jest 1000 lumenów, czyli bardzo mało.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Zawsze możesz dać przecież dwie, trzy równolegle obok siebie - w czym problem? Jeśli dasz 3 x 1000 lm, to będziesz miał w sumie 3000 lm...

Dobierając źródło światła musisz wziąć pod uwagę wszystkie parametry, a nie tylko jeden.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

https://ledstudio.com.pl/pl/products/ta ... -3375.html

takie coś znalazłem koło siebie w sklepie

1650 lumenów na metr i 4000K

czyli zrobię 2 x 1650 i będzie 3300 lumenów i 4000K i będzie ok ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Może być. Możesz też połączyć 4000K z 6500K.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

o, też pomysł, dziękuję.
emm89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 sie 2013, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Cześć,

Mam w salonie Arekę, która co prawda stoi przy oknie ale w okresie zimowym jest ciemno w salonie. Myślałam żeby ją doświetlić. Kiedyś będąc w pewnej knajpie gdzie było mnóstwo roślin tropikalnych zauważyłam że mieli lampy skierowanie od dołu do góry rośliny - czy to mogły być lampy do wzrostu roślin czy tylko zwykłe podświetlenie roślin. Bardzo mi się spodobał ten pomysł, ale nie chce zaszkodzić palmie. Czy można tak ustawić oświetlenie czy lepiej z góry?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

A w naturze światło jak pada? Z której strony blaszki liściowej masz komórki odpowiedzialne za przyswajanie światła? Odpowiedź jest oczywista. Ewentualnie można doświetlać z boku. To co na dole to tylko oświetlenie nie mające żadnego wpływu na fotosyntezę rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Witam ponownie, sprawa wygląda tak, kupiłem miesiąc temu te ledy https://ledstudio.com.pl/pl/products/ta ... -3375.html zamontowałem i działają i świecą super, widać efekty w "rośnięciu" kwiatów, przynajmniej tak mówi moja druga połówka... No i sobie wymyśliła żeby na wszystkie inne kwiaty kupić dwa regały magazynowe aluminiowe i do tego oświetlenie. Więc regały kupione ale nie ma oświetlenia... A to co wkleiłem jest dość drogie a w tym wypadku będzie droższe bo potrzebuję na 4 półki każda po 160cm i do tego dwie wersje temperaturowe...

Tak więc co polecacie tańszego ? wiem że pełno jest tego na allegro i w sklepach ale nie wiadomo jak to działa dlatego wolę spytać od kogoś kto już ma i to jakiś czas działa i daje efekty.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roślin doniczkowych

Post »

Przecież pisałem wcześniej czego używam... m.in. świetlówka LED T8. Kupisz o różnych długościach - kup wg podanych wcześniej parametrów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”