Kawa uprawa w mieszkaniu

Rośliny doniczkowe
TajPan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2012, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa w domu

Post »

Co sądzicie o uprawie kawy w doniczce samonawadniającej się?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kawa w domu

Post »

Kupiony krzaczek, w markecie okazał się być nie jednym krzaczkiem, a posadzonymi razem kilkunastoma siewkami kawy.

Kawa zaczęła niedomagać, więc córka mi ją przywiozła na konsultację. Chciałam ją przesadzić i okazało się co wyżej :)

ObrazekObrazek

Rozsadziłam je do oddzielnych doniczek i wyszło jedenaście roślinek.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Eve1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2015, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa w domu

Post »

Od około pięciu lat jestem posiadaczką kawy. Dostałam sadzonkę od znajomej z pracy. Początkowo rosła szybko i pięknie. Po około dwóch latach zaczęły się problemy. Najpierw zgubiła wszystkie liście, które uschły. "Dojście do siebie" zajęło jej dwa lata. Po tym czasie znów wyglądała pięknie przez kilka miesięcy a następnie sytuacja się powtórzyła. Czytając forum już widzę całą masę błędów które popełniłam ale czasu nie cofnę. Pytanie - co teraz? Na chwilę obecną kawa wygląda tak:
http://scr.hu/2hpi/577c3
http://scr.hu/2hpi/88xg9
http://scr.hu/2hpi/xwogi
http://scr.hu/2hpi/glioo
http://scr.hu/2hpi/zy3rr
Kawa była przesadzana kilka tygodni temu z powodu zbyt małej doniczki ale w uniwersalną ziemię. Czy mogę ją teraz przesadzić we właściwe podłoże? I jakie będzie dla niej najlepsze? Rozumiem że brązowe plamy to skutek stania kawy na słońcu? Muszę jej znaleźć nowe, lepsze miejsce, to pewne. Ale co jeszcze?
Bardzo bym chciała uratować tego kwiatka. Na chwile obecną moja kawa bardziej straszy niż zdobi ale mam nadzieje że to się zmieni. I kolejne pytanie obciąć te suche badyle?
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kawa w domu

Post »

Witam
Kupiłem dzisiaj mamie sadzonkę kawy w biedronce.
Jest tam kilkanaście małych siewek od takich tylko z liścieniami to takich wysokości 15-20 cm.
Chciałbym poprzesadzać ją do kilku doniczek po kilka lub osobno.
Czy lepiej zaczekać aż podrosną?Czy lepiej od razu póki młode?

Pozdrawiam.Patrykm ;:7
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kawa w domu

Post »

Moje kawy bardzo źle zniosły to rozsadzenie, może też nie bardzo o nie wtedy zadbałam?

W każdym razie przeżyły trzy i są bardzo mizerne. :(
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Marl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 gru 2014, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa w domu

Post »

Może chore roślinki były? Ja również kupiłam małe kawy w supermarkecie - z pełną premedytacją, wiedząc, że to siewki. Przetrzymałam je kilka tygodni w zakupionym pojemniku, by się zaaklimatyzowały, a następnie przesadziłam do większej doniczki. Wszystkie mają się świetnie póki co i rosną zdrowo. Dwie oddałam koleżance i również nie zgłaszała zgonów.

Zdecydowałam się je przesadzić, gdyż były zbite zbyt blisko (udając krzaczek) i nie miały miejsca, by się rozwijać. Poza tym rosły nie w ziemi, a we włóknie kokosowym co na dłuższą metę też chyba było dla nich średnio korzystne.
natis20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 14 lut 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa w domu

Post »

Witam serdecznie. Podobnie jak wieku przedmówców zakupiłam kawę w biedrze. Mama kiedyś miała sporą rośline, chyba długi czas bo miała nawet owoce więc się skusiłam.

Zastanawiam się co dalej- doniczka nie jest jakaś strasznie duża a roślinek na oko kilkanaście- przesadzić do większej doniczki całą bryłę czy może rozsadzić? Stoi na meblach naprzeciw okna wschodniego w oddaleniu 3m od okna. Na razie wygląda ładnie, listki błyszczą.

Pozdrawiam
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa uprawa w mieszkaniu

Post »

I jak wasze kawy po latach ? Kupujecie jeszcze ziarna czy jesteście samowystarczalni ? ;)
Awatar użytkownika
Kharoy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 kwie 2018, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa uprawa w mieszkaniu

Post »

Witam,

Moja niestety marnie... przesadziłem ją, zastosowałem mieszankę ziemi i perlitu i regularnie ją podlewałem (również nawozem do roślin zielonych). Mimo tego kawa systematycznie traci liście.

Obrazek
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa uprawa w mieszkaniu

Post »

Kharoy czy Twoja kawa nie stoi koło kaloryfera - miejsca ciepłego i suchego?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa uprawa w mieszkaniu

Post »

I jeszcze ile ma światła, stoi na parapecie czy gdzieś na podłodze?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kharoy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 kwie 2018, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa uprawa w mieszkaniu

Post »

Niestety stoi. Na parapecie, nad kaloryferem. Skręciłem ten kaloryfer do połowy, bo to dobrze naświetlone miejsce. A mam takich niewiele.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa uprawa w mieszkaniu

Post »

Niestety albo grzejnik, albo roślina. Możesz spróbować powiesić nawilżacz wypełniony wodą, a doniczkę postawić dodatkowo na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”