Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Stoi sobie w kacie z dala od okna i rzadko podlewana bo ma wilgotno , końcówki liści i środek jak na zdjęciach. nie wschodzą młode listki. ;:185
Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nieprawidłowe stanowisko oraz podłoże. Jak ma rosnąć jak ma za ciemno? Mitem jest, że paprocie w tym asplenium będzie rosło dobrze przy małej ilości światła.
Stanowisko przy oknie jeśli masz wschodnią albo północną wystawę, to nawet parapet. Podłoże musi być przepuszczalne, a przed podlaniem wierzchnia warstwa podłoża powinna delikatnie przeschnąć. Asplenium jest wrażliwe na dłuższe zaleganie wody w podłożu.
Przesadź do mieszanki ziemi do paproci oraz żwirku/perlitu.
Doniczkę postaw na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MaBo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2020, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam! bardzo proszę o poradę. Mam zanokcicę od 2 miesięcy, roślina przebywa w stałej temp. 21 stopni, około 2 metry od północnego okna w bardzo jasnym pokoju (bez firan i zasłon), z dala od grzejnika. Codzienne jest zraszana przegotowaną, odstaną wodą. Ziemia z wierzchu jest lekko przeschnięta, ziemia pod spodem lekko wilgotna. Podlewanie 2 razy w tygodniu " po trochę" do ziemi. Roślina stoi na podstawce wypełnionej keramzytem z wodą, tak by korzenie i ziemia nie dotykały wody (doniczka w osłonce). Od kilku dni niektóre liście rośliny wybarwiają się na żółto i pokrywają je brązowe"kreski" oraz przebarwienia. Czy to szkodniki? Czy raczej coś innego robie źle, że roślina zaczyna marnieć? Zostawić w spokoju czy porzesadzać? Liście obciełam. (Oglądajac dokładnie ziemie zauważyłam bardzo malutkie jakby glisty wielkości 2 mm koloru szarego/ przeźroczystego, zauważyłam tylko dwie takie, tylko w ziemi. Liście czyste. Nie są to raczej skoczogonki)

Obrazek

-- 17 kwi 2020, o 10:02 --

Dodaję zdjęcie rośliny
Obrazek


Po dalszych dogłębnych poszukiwaniach stwierdzam, że chyba mam larwy ziemiórki. :( Czy pomoże "płyn na szkodniki ? ochojniki, czerwce, przędziorki i inne przeznaczony do eliminacji szkodliwych owadów w tym: mszyc, mączlików, wciornastków, wełnowców, gąsienic motyli (we wczesnych stadiach rozwojowych), roztoczy oraz przędziorków we wszystkich stadiach rozwojowych (jaja, larwy, osobniki dorosłe)". Czy zastosować co innego? Oraz czy brązowienie liści jak na zdjęciach wyżej to wina tych larw czy np. za ciasnej osłonki?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Doniczka włożona jest do osłonki czy paproć posadzona bezpośrednio do niej, czyli nie ma odpływu?

Po pierwsze stanowisko.
Północne stanowisko nigdy nie będzie jasne, zwłaszcza 2 metry od okna... Przy tej wystawie tylko parapet.

Po drugie, spryskiwanie liści nic nie daje oprócz zmycia kurzu, a dodatkowo spryskując inną wodą niż miękka powstaje osad na liściach.

Po trzecie nie podlewamy roślin, a zwłaszcza paproci małą ilością wody i często. Paprocie potrzebują cały czas wilgotnego podłoża. Podlewasz dużą ilością wody i rzadziej, tzn. podłoże nie może za bardzo przeschnąć ani nie może być mokre. Osłonka do wywalenia.

Po czwarte, podłoże musi być dedykowane do paproci czyli najlepiej kwaśne.
Po piąte podlewamy wyłącznie miękką wodą.

To nie są żadne ziemiórki, a zwykłe glisty.


Czyli przesadzenie do właściwego podłoża, sprawdzisz stan korzeni. Podłoże wymieszaj ze żwirkiem albo perlitem.
Postaw na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
Stanowisko parapet, jak napisałem wyżej.
Grzejnik do wyłączenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MaBo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2020, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję! :)
Doniczka jest włożona do osłonki, doniczka ma dziurki, na dnie osłonki mam wysypany keramzyt --> odpływ jest, ale osłonkę i tak wywalam.
Nie wiem jaka jest ziemia, bo to ziemia w której ją kupiłam.
Grzejnik już nie grzeje.
Zawsze podlewam wodą odstaną, przegotowaną

zatem:
1. Przesadzan do podłoża do paproci i sprawdzam korzenie.
2. Przestawiam na parapet i na na tackę wypełnioną wilgotnym keramzytem (zapominam o osłonce ;P )
3. Podlewam dużą ilością wody, ale rzadziej.

<3
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No cóż, rośliny zawsze przesadzamy bezpośrednio po zakupie. Zwykle są posadzone w podłoże produkcyjne, które nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin.

Jeśli masz wodę nawet średnio twardą twardą, przygotowanie i jej odstanie niewiele zmieni. Najlepiej mieszać pół na pół z wodą destylowaną. Jeśli masz twardą i bardzo twardą, wtedy lepiej kupić torf i mały lniany woreczek. Torf wsypujesz do niego i namaczasz na dobę w wiadrze wody. Wkład starczy na 3 razy, potem go wymieniasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MaBo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2020, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wow, dzięki za patent na miękką wodę! A czy jak kupie podłoże w sklepie to mam prewencyjnie jakoś je "odkazić" ? Słyszałam o wstawianiu do piekarnika czy coś...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie ma zupełnie takiej potrzeby.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A może ktoś będzie wiedział co się dzieje z moją paprotką? Od pewnego czasu brązowieją jej końcówki liści, zaczęły też pokazywać się brązowe plamy na liściach. Ja rozumiem, że stare liście ale jak widać brązowieją mi nawet końcówki nowiutkich listków. Za sucho? Dla wilgoci stoi na podstawce z mchem i keramzytem, ziemia dla paproci dedykowana, a tu zaczęło się takie dziać. Czemu?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Plamy to najprawdopodobniej antraknoza. Suche końcówki z kolei od zbyt suchego powietrza. Tacka z keramzytem to tylko półśrodek.
Zrób oprysk Topsinem.

Żeby pocieszyć, u moich jest podobnie jeśli chodzi o plamy. Zrobiłem oprysk i jak na razie nie zauważyłem żeby pojawiały się nowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
A_eL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 paź 2020, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

asplenium crispy wave (zanokcica gniazdowa)

Post »

Witam,
Posiadana przez mnie roślina, zidentyfikowana jako asplenium crispy wave (zanokcica gniazdowa) - nie jetem pewna rozpoznania, dostała brązowych skupisk na spodniej stronie liści. W internecie nie znalazłam informacji, czy jest to choroba czy szkodnik liści. Proszę o pomoc w rozpoznaniu i leczeniu rośliny. Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To są zarodniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kszyh00
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 cze 2020, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Na mój gust są to zarodnie.
Mam ładne Asplenium już jakiś dłuższy czas, ale doczekać się nie mogę kiedy w końcu wytworzy zarodniki żeby w końcu ją rozmnożyć. :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”