Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie pamiętem ale jeśli będziesz szukać samego seramisu to trafisz na ten nawóz bo on też zwał się seramis. Różniły się dwoma nakrętkami chyba zielona do zielonych a czerwona do kwitnących. Seramis jest idealny dla epifitów ponieważ zapewnia odpowiednią ilość tlenu dla korzni. Oczywiście zakładając , że uprawia się w pojemniku ze wskaźnikiem wilgotności seramisu.
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Seramis mam, nawóz mam (storczykowy, do zielonych nie było), czujnik wilgotności zamówiony. W sobotę sadzę.
Mam jeszcze jedno pytanie, teraz paproć jest w podłożu torfowo-chyba kokosowym. Wywalić tego ile się da przed przesadzeniem, czy ładować do seramisu całą bryłę jak jest?

Nigdy nie miałam roślin w tym podłożu i będzie to pierwszy eksperyment, poza tym chyba kupię drugą zanokcicę i spróbuję w mchu i kokosie z odrobiną kory i humusu. Ciekawa jestem różnicy.
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeżeli masz ochotę na eksperymenty, to polecam również inne odmiany Asplenium. Mam dwie: A.nidus i A.antiquum. Ta pierwsza paproć, to już staruszka i bardzo żle znosi zezon grzewczy(ale nie ze względu na wiek :D ), drugą mam od roku i jestem z niej bardzo zadowolona. Liście ma wyraźnie grubsze w dotyku i nie tak wrażliwe na suche powietrze, jak A.nidus, nie wiem natomiast, czy osiąga duże rozmiary w warunkach domowych. A.nidus w lecie wypuszcza piękne duże liście, ale wszystkie, które są jeszcze mało dojrzałe, zasychają w zimie. Na mojej więcej liści obcięłam i przycięłam, niż pozostało i tak jest co rok. Natomiast A.antiquum kupiłam z kilkoma małymi listkami, a wszystkie pozostałe urosły u mnie. Po zimie nie było żadnej "wycinki".
A.nidus
Obrazek

A.antiquum
Obrazek
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

U mnie chyba antiquum. Ta twoja piękna, nawozisz ją czymś? W jakim podłożu rośnie?
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A.nidus rośnie w podłożu uniweralnym, ale już dawno nie było przesadzane, planuję to zrobić w najbliższym czasie. Tym razem posadzę w podłożu do paproci, podobnie jak A.antiquum, które rośnie w małej doniczce i podłożu, w którym go kupiłam. Były zasilane nawozem uniwersalnym, ale wreszcie nabyłam do roślin zielonych i liczę na to, że się odwdzięczą :D . Z moich obserwacji wynika, że najważniejsza jest miejscówka, jak im się spodoba, to będzie wszystko ok.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Barbaro13, klawiatura mi się rozsypała, po tym, jak moja żuchwa z hukiem na nią opadła :shock: Wszyscy tu piszą o trudnej roślinie i takich tam. A Twoje roślinki są zjawiskowe (uwielbiam to określenie zapożyczone od kogoś z tego Forum). Widzę, że masz okna narożne. Jaka to wystawa :?:
Do wszystkich.
Od dzisiaj mam zanokcicę. Nie mam pojęcia co to odmiana. Całkiem przez przypadek do mnie trafiła. Koleżanka chciała wyrzucić, bo zaczęła marnieć. Końcówki i brzegi liści zaczęły podsychać. Nie zraszała jej wcale. Posadzona jest w uniwersalną ziemię. Troszkę nawoziła nawozem do paproci.
Wyglada tak
Dostałam ją bez doniczki, oczywiście bryła korzeniowa jest wraz z ziemią. Nie mam podłoża do paproci, ale mam do rododendronów. Muszę ją dzisiaj posadzić, bo tymczasowo jest wstawiona w osłonkę. Czy to podłoże będzie dobre? Czy wymieszać z uniwersalnym? Drenaż i rozluźniacz to wiadomo. Nie mam pojęcia jakie miejsce jej znajdę, ale doniczkę musi mieć. No i co tymi podeschłymi liśćmi. Obcinać czy zostawić :?: Proszę o szybką odpowiedź, pomimo późnej pory.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Iwona, cudo!!! ;:173

To tez sie pochwalę - mam od kilku miesięcy zwyczajną, nawet nieźle zniosła zimę.
Foto z listopada i końca grudnia. Dziś wygląda podobnie, niewiele urosła, ale i nie padła :D
Obrazek Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Onectica, ale ślicznotka. Znaczy nie jest z jej uprawa tak tragicznie :D A co ja mam dalej robić? Zaraz noc, a przesadzać chcę. Pomóż proszę.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Kiedy nie mam pojęcia, co Ci doradzić, żeby było dobrze. Rododendrony lubią kwaśne, nie wiem, czy dla paproci nie będzie to zbyt kwaśne.
Moja rośnie w dedykowanym do paproci przemieszanym z agroperlitem.
Gdyby na mnie trafiło, to zabezpieczyłabym jakoś, ustawiła w nie za ciepłym, a jutro coś zorganizowała odpowiedniego.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzięki. Może worek jakiś użyję na te korzenie. Jak czytałam, to paprocie też lubią kwaśne. Czasem zalecana jest ziemia do rododendronów zamiennie z tą do paproci. Dawalię wczoraj wsadziłam w tą do rododendronów. Ot, nie miała baba kłopotu :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie dasz jej trochę czasu na aklimatyzację? Ja bym z tydzień czasu poczekał z przesadzeniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ivonar, ja zmieszałabym oba rodzaje podłoża, jakiś rozluźniacz i drenaż oczywiście potrzebne. Bardzo brzydkie liście zawsze wycinam w całości, natomiast z lekko podsuszonych misternie wycinam nożyczkami brzydkie części :)
To pomieszczenie narożne z mojego zdjęcia ma wystawę pn.- zach. Jest to wiatrołap, weranda, albo ganek, jak zwał, tak zwał, niestety nie ogrzewane i paprocie tam nie zimują, bo podczas dużych mrozów różnie może być. Twoja roślina ma duży potencjał ;:215 .
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie wytrzymałam i wsadziłam do ziemi. I faktycznie wymieszałam uniwersalne z tym do azalii + perlit i keramzyt na dno. Norbercie roślina była bez doniczki, tak ją dostałam. Ziemia osypywała się. Włożyłam w osłonkę, zresztą za dużą, tylko na chwilę. A i z drugiej strony nie pomyślałam o aklimatyzacji :oops: Jak otrzepałam z ziemi okazało się, że koleżanka nie usunęła starego podłoża, tylko dosypała trochę nowego, bez drenażu, bez rozluźniacza. Nie wiem, co to było, bo mokre i zbite na kamień. Znalazłam jedynie trochę kawałków kory. Prawie nic nie udało mi się z tego usunąć. Położyłam na ręcznikach papierowych, trochę wsiąkło. Po włożeniu do doniczki obsypałam świeżą mieszanką, prawie suchą. Nie podlewałam. Ta stara bryła podłoża nie podoba mi się, bo nasiąka mocno wodą.
Barbaro, zazdroszczę Ci takiego miejsca, choć nie jest ogrzewane. Już podsuwałam M pomysł wykucia dodatkowego okna w saloniku, na południową stronę, ;:3 , ale entuzjazmu nie widziałam w jego oczach ;:202
Dziękuję Wam za porady. Ten potencjał, o którym pisałaś, Barbaro, bardzo się mojej zanokcicy przyda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”