Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No to pozostaje jeszcze deszczówka albo filtr.

Na marginesie przez ciekawość jakie to plusy przez takie podlewanie? Czy nie prościej, szybciej, efektywniej namaczać?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Najlepiej podążać za tym jak poszczególne rośliny radzą sobie w naturze. Paprocie rosną w najniższych partiach lasów, przez co nie dociera do nich deszcz a jeśli już to bardzo mało - czerpią wodę z ziemii dlatego bardziej w zgodzie z ich naturą jest podlanie przez podstawek :wink:
Poza tym słyszałem że zanokcica nie lubi zalegającej wody w miejscu gdzie rozwijają się młode listki.
Fafolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 lis 2018, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Biorę opryskiwacz, nalewam 5 litrów przegotowanej wody i chodze po domu i robię psik psik do donicy każdemu kwiatkowi, ktory akurat sobie tego życzy. Zwykle dwie rundki wystarczają. Podlewałam z butelki- chodziłam ładne kilka razy nalewać wody i znowu do kwiatków i sie tylko denerwowałam. Poza tym wylewało mi sie często z doniczek bo jakoś wprawna nigdy nie byłam i często był taki "chlust" więc woda z ziemią szła na parapety, szafki. Oprócz tego teraz woda wchłania się jakby bardziej równomiernie, nie spływa do środka doniczki i jakoś mi tak ładniej wygląda. Co do namaczania - mam około 50 kwiatów. Nosiłam je kiedyś do wanny, żeby wstawić kilka naraz, ale się szybko poddałam. Domownicy też nie byli zadowoleni. Wstawianie po jednym do miski to też nie rozwiązanie, bo zajęłoby mi to wieki. Zainspirowana podlewaniem trawy za pomocą węża wpadłam na coś takiego i póki co działa i nieźle relaksuje.


A od jakiegoś czasu myślę o oranżerii.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

daraxus pisze:Najlepiej podążać za tym jak poszczególne rośliny radzą sobie w naturze. Paprocie rosną w najniższych partiach lasów, przez co nie dociera do nich deszcz a jeśli już to bardzo mało - czerpią wodę z ziemii dlatego bardziej w zgodzie z ich naturą jest podlanie przez podstawek :wink:
Poza tym słyszałem że zanokcica nie lubi zalegającej wody w miejscu gdzie rozwijają się młode listki.

Nieprawda, paprocie lubią właśnie obfite podlewanie, a wręcz są takie co lubią stać nawet w wodzie. Paprocie w naturze mają bardzo dużo wilgoci, gdyż cały deszcz spływa do podszycia lasu. Łatwo to porównać idąc do nawet polskiego lasu, gdzie rosną paprocie jak mokra jest ściółka, a porównaj to teraz do o wiele obfitszych opadów w lasach tropikalnych... Nomen omen, wiem że asplenium jest paprocią bardziej wrażliwe na przelanie, więc po namaczaniu do kolejnego pozwalam delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi. Jak napisałem wcześniej, oba rosną bardzo dobrze.
I jeszcze jedna uwaga, w lesie tropikalnym masz wilgotność powietrza rzędu 80 - 90% i wyżej. To o wiele mniej, niż w warunkach domowych. Więc porównywanie do naturalnych jest chybione.

Co podlewania spryskiwaczem, takie psik, psik nie jest najlepszym rozwiązaniem bo przez dyszę leje się o wiele mniej wody, niż z konewki. Żeby porównać, wystarczy porównać ile czasu potrzeba żeby woda przesiąkła na podstawkę lejąc wodę w porównaniu do spryskiwania. Nie wiem, jaki to plus.
Dlatego wg mnie, to asplenium dostaje za mało wody, stąd schnięcie liści. Co Ci szkodzi żeby w przypadku tego jednego asplenium zmienić system podlewania?
Co do namaczania to bardzo dobre rozwiązanie bo wtedy masz 100% pewność, że cała bryła korzeniowa będzie namoknięta. Jednocześnie nie potrzeba wszystkich roślin tak namaczać, u siebie namaczam paprocie i w sezonie niektóre sukulenty.
Na marginesie ja mam kilkaset roślin...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fafolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 lis 2018, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zastosuje się zatem do Twojej rady i będę podlewać mocniej :)

Obrazek

Pocieszające jest że ciągle wypuszcza nowe, zdrowe liście. Obecnie jest 5 rozwijających się. Zmierzyłam też kilka największych, niektóre mają ponad 60cm! A z czego mogę wynikać poszarpania przy rośnięciu? Niedobór jakiś składników?

Szczerze podziwiam. Ja już powoli nie daje rady z tym co mam, brakuje mi miejsca i głowy. Chociaż i tak ciagle przynoszę nowe, głównie zmarnowane kwiatki, bo lubię kupować na wyprzedażach za kilka zł super roślinki i chodzić na wymiany kwiatowe, gdzie nie wszystko jest w dobrej kondycji.
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Norbert, w takim razie mój błąd
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Najprawdopodobniej to uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas rozwijania się liści, które były zbyt mocno ściśnięte. Rozwiją się i jednocześnie pękają. Jeśli dotyczy to tylko pojedynczych liści to bym się nie martwił.
Jeśli chodzi o nawożenie to paprocie nie są żarłocznymi roślinami, w sezonie wystarczy dać nawozu co około 3 tygodnie, w okresie jesienno - zimowym nie potrzeba.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zakupiłam dziś ów okaz, szukam jak go podlewać czy z góry czy z podstawki? wyczytałam

Ponieważ kropelki nie wchodzą w rozety liści, konieczne jest podlewanie rośliny przez otwory odwadniające, zanurzenie garnka w pojemniku z wodą.Gdy tylko ziemia zostanie nasycona wilgocią, garnek zostaje podniesiony

Jak często się podlewa zimą , wszędzie piszą oszczędni. To jak 2x w tygodniu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Podlewam jednocześnie przez namaczanie i od góry wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi zaczyna delikatnie przesychać. W okresie wegetacji utrzymujemy podłoże cały czas umiarkowanie wilgotne.
Nie podlewamy roślin cyklicznie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mati1001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2019, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

posiadam moją Zanokcicę od listopada. Do tej pory rosła bardzo dobrze, jednak ostatnio na jej liściach zaczęły pojawiać się dziwne zmiany ;:145
co to może być? i co z tym zrobić?

https://imageshack.com/a/img924/4426/806zIc.jpg
https://imageshack.com/a/img924/1319/aSxl9x.jpg
https://imageshack.com/a/img922/809/zbgLHD.jpg
https://imageshack.com/a/img921/8461/eTdwEf.jpg
https://imageshack.com/a/img924/9228/WGGdKc.jpg

pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Opisz warunki uprawy. Przesadzałaś po zakupie?
Te plamy wyglądają na mokre, a przynajmniej ich część - w takiej sytuacji to efekt przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mati1001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2019, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Okno wschodnie, na parapecie, pod którym znajduje się kaloryfer, temperatura w mieszkaniu ok 21st.
Po zakupie przesadzałem do ziemi do paproci z drenażem z keramzytu.
Podlewam ok 2 razy w tygodniu odstaną wodą oraz czasami obficie zraszam liście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Za często podlewasz! W okresie jesienno - zimowym wierzchnia warstwa ziemi musi delikatnie przeschnąć.
Druga sprawa to jest paproć, więc musisz zrezygnować z grzania. To jest paproć i wymaga stałej podwyższonej wilgotności powietrza minimum około 50%, a grzejnik radykalnie je wysusza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”