Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy z tego nasionka może wykiełkować mango?

Post »

Ja właśnie czytałam,że należy moczyć w wodzie o temperaturze pokojowej
nawet 10 dni. Zastanawiałam się czy to już widać kiełek czy może jakiegoś
robala.No ,ale nie przekonam się jeżeli nie spróbuję.
Potrzymam troszkę w wodzie i dam mu szansę na rośnięcie w ziemi.
A co z tego wyniknie zobaczymy.
W tym roku dużo brzoskwiń ma popękane pestki,ale przecież to mango nie
rosło w Polsce.
Pozdrawiam Anna
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Kiełek mango

Post »

Mam pytanko czy to co wyrasta po prawej stronie na dole to korzeń czy łodyżka????
No i najważniejsze jest to pestka mango.Jak widać na zdjęciu góra pestki zrobiła się taka brązowa a nadziemna część pestki stała się miękka czy to złe???
Obrazek
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kiełek mango

Post »

taki wątek ;) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... o+z+pestki
można sobie pooglądać i poczytać ^^

Wyrastające coś to wg. mnie korzeń
bazowa czy brązowa? pisz wolniej wtedy będzie wiadomo o co chodzi
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
sztomo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2012, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Mango w Polsce

Post »

Witam

Czy drzewko mango można uprawiać w ogrodzie, czy nie wytrzyma zimy?
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mango w Polsce

Post »

nie nie wytrzyma zimy. Jest wrażliwe. Jedynie w domu.
baxxs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 gru 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

Witam, pochwalę się moim mango, obrałem pestkę ze skorupki włożyłem w ziemię i po 6 dniach pojawił się korzeń, a po około 10 dniach wykiełkowało, to z fotki ma niecały miesiąc:

Obrazek

muszę przesadzić je do wyższej doniczki ponieważ korzeń prawie rozrywa dno pojemnika

pozdr.
adam1008
100p
100p
Posty: 170
Od: 13 cze 2012, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Otwock

Re: Mango z pestki?

Post »

Okaz naprawde ładny. nawozisz? i jakie warunki ma to mango? jaka ziemia?
rose who grew from concrete
Awatar użytkownika
desty10
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 gru 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

baxxs, bardzo ladny okaz :), uwazaj na niego bo mango to piekna roslina ale nie lubi nieodpowiedniej, ciezkiej, nieprzepuszczalnej, ubogiej w skladniki odzywcze ziemi i plytkiej doniczki, to moze jej zaszkodzic, korzen rosnie w dol jak u palmy. Jest wydaje mi sie ladniejsze od awokado ktore rowniez bardzo lubie.
Trafilo Ci sie wyjatkowo zywotne nasiono, moje w tym samym czasie to takie malutkie z listkami jak koniczynka.
Na tym etapie ostroznie z nawozeniem, chyba, ze to 100% naturalny nawoz w rozsadnych dawkach.
Mango lubi swiatlo i wilgoc w powietrzu, w przypadku bliskosic kaloryfera dobrze jest donice ustawic w wiekszej postawce, te uzupelnic keramzytem i zmoczyc woda, bedzie oddawal wilgoc nawilzajac powietrze.
baxxs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 gru 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

tak szczerze, to w ogóle nie opiekuję się tym mango , ze dwa razy na tydzień podlewam, ziemia Kronen do palm (tylko taką miałem), nawozu jeszcze nie stosowałem,

pojawił się problem,
jakieś takie małe muszki siedzą na liściach i na ziemi w doniczce i te pierwsze listki trochę przysychają na końcach,, chyba będzie trzeba opryskać jakimś specyfikiem owadobójczym,

poza tym do góry na razie nie rośnie tylko te dwa duże liście robią się masywniejsze i podnoszą się do góry,

co jakiś czas będę wrzucał fotki i powiem o obserwacjach,

Obrazek

pozdro.
Awatar użytkownika
desty10
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 gru 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

z opryskiem bym uwazal jeśli nie widac szkod u tak mlodej rosliny, tez cos malego czasem kreci sie jak spryskam liscie i ziemie woda, muszka?. Ta roslina potrzebuje wilgoci w powietrzu, nie lubi suchych miejsc . Mam tez kronen ziemie ale uzylem do palmy, na jakis czas nawoz w niej wystarczy, potem trzeba zasilac . Moim zdaniem ta ziemia chodz do palm jest srednio przepuszczalna, za malo piasku, dodalem sporo perlitu zamiast piasku i wermikulit . Dla porownania co roslinom kielkujacym sluzy najbardziej : perlit vs wermikulit vs ziemia (kompost) :

http://www.youtube.com/watch?v=wPjqo6Ad1Gw

Chyba zima powinienes zmniejszyc czestotliwosc podlewania/ilosc wody. Podlewanie przegotowana miekka woda, silne zasolenie gleby czesto powoduje, ze pojawiaja sie brazowe koncowki na lisciach.
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mango z pestki?

Post »

Po jakim czasie od wysiania mniej więcej mango by zaowocowało w domowych warunkach. W lecie można wystawić do ogrodu ?:) Czy po prostu drzewko będzie zbyt duże i się w domu nie zmieści :D
baxxs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 gru 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

parę razy mi przyschło i miało jakieś robale ale opryskałem bajerem i rośnie dalej
a obok awokado
Obrazek
Silith
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

A ja postanowiłam wyjąć migdałek z twardej skorupki, zawinęłam każdą z dwóch pestek w ręcznik papierowy, postawiłam na oknie i dbałam, żeby zawsze ręcznik był wilgotny. Po tygodniu miało już długi korzeń i łodyżkę z listkami. Więc kupiłam w Castoramie wysoką, dużą doniczkę, jak dla palmy i posadziłam mangosia. Szybko zyskał przydomek "ET" :D Faktycznie, dziwacznie wyglądała malutka roślinka w wielkiej doniczce. W ciągu tygodnia rozwinęła się kosmicznie! Ma duże liście, coraz dłuższy i grubszy pęd. Rośnie w zastraszającym tempie. Na dnie doniczki ułożyłam drenaż, podlewam regularnie, żeby ziemia nie wyschła i tak sobie je obserwuję. Zastanawiam się, czy oberwać czubek. Może się ładnie rozkrzewi?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”