Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Bardzo atrakcyjnie wygląda, jakiej wielkości są liście?

B.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mango z pestki

Post »

Liście mają około 20cm długości, ogólnie fajnie ozdobne drzewo.
Awatar użytkownika
Lesia88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lip 2017, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Dokładnie. Liście mają 20 cm długości i sama roślinka jest dosyć wysoka przez swój główny pęd. Liście gdy już wyrosną to kilka naraz :D
Pozdrawiam, z bajkowego świata cudownych roślinek pestkowych.
edith
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 27 maja 2008, o 12:31

Re: Mango z pestki

Post »

Komuś przetrwało mango w domu przez zimę. U mnie padają, na oknie za gorąco od kaloryferów, dalej za ciemno.... ale maniaczka jestem, to próbuję dalej.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Wysiało mi się mango, ma jak na razie trzy liście i zastanawiam się jaką donicę potrzebuje, bo korzeń ponoć rośnie duży, na głębokość. Jakie wymiary powinna mieć doniczka, moja nie jest bardzo mała, ale tez nie duża, w obwodzie ma 22cm, a jej wysokość to 19cm
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango z pestki

Post »

Korzeń będzie Ci rósł na głębokość bo to drzewo i taką jak głęboką dasz doniczkę, to tak głęboko będzie rósł...
W pierwszym roku dwóch dajesz standardową niedużą doniczkę o średnicy 12 cm, a potem dopasowujesz do wielkości bryły korzeniowej, jeśli będzie przerośnięta to przy przesadzaniu dajesz o rozmiar większą. Traktuj Mango jak inne rośliny doniczkowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Mateusz pisze:Sprawa ma się tak: można siać wszystkie rośliny egzotyczne z pestek, tylko zakwitną ona po ok. 10 latach. Lepiej jest kupić sadzonki.
Myślałem, że nic egzotycznego z pestek nie zakwitnie... Ciekawe, czy to prawda co piszesz. Wówczas dwa cytrusy i awokado, które tata wysiał z pestek dwa, trzy, a w najlepszym wypadku cztery lata temu warte byłyby zachodu, pielęgnacji i czekania na ten cud
norbert76 pisze:Korzeń będzie Ci rósł na głębokość bo to drzewo i taką jak głęboką dasz doniczkę, to tak głęboko będzie rósł...
W pierwszym roku dwóch dajesz standardową niedużą doniczkę o średnicy 12 cm, a potem dopasowujesz do wielkości bryły korzeniowej, jeśli będzie przerośnięta to przy przesadzaniu dajesz o rozmiar większą. Traktuj Mango jak inne rośliny doniczkowe.
Dzięki za wskazówki :)
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Jaka ziemia jest najlepsza do mango?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango z pestki

Post »

Zwykła uniwersalna zmieszana z rozluźniaczem, możesz dodać trochę włókna kokosowego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

O to fajnie, zastanawia mnie tylko czemu mango wypuściło trzy liście i zastopowało, ale być może zimą nie rośnie, chociaż jak to możliwe, skoro właśnie zimą wykiełkowało... Boję się też nie przelać czasem tak jak cytrusa rok temu, liście mango zaczęły bardzo przylegać do przewodnika, chyba tak to się nazywa, ale zdaje się, że ten typ tak ma, w sensie, liście mango tak rosną. P.S. Czym jest rozluźniacz, włókno kokosowe spełnia tę funkcję?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Mango z pestki

Post »

Rozluźniacz to ccokolwiek co rozluźni zbitą ziemię i poprawi jej przepuszczalność.
Może to być żwir, piasek kwarcowy, perlit, keramzyt czy nawet styropian.
Dobrze sobie na dno doniczki wysypać warstwę większych kamyków np keramzyt.

A tak w ogóle to wam wszystkim zazdroszczę. Tyle razy sadziłam i jeszcze mi żadne mango nie urosło. Ostatnia pestka dawała nadzieję ale jak to mówią ' jadło aż zdechło '.


A co do włókna kokosowego to jak masz skłonności do przelewania to trzeba uważać, bo ono dość chłonie wodę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango z pestki

Post »

Logiczne, że o tej porze roku wolniej rośnie, skoro masz malo światła i krótszy dzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Foxowa pisze:A co do włókna kokosowego to jak masz skłonności do przelewania to trzeba uważać, bo ono dość chłonie wodę.
Rany, przelałem mango, najlepiej widać po małym listku, ale i po dwóch dużych też... Suszę suszarką do włosów doniczkę jak na amatorskie warunki przystało, szkoda będzie jeśli je zabiłem :(
Pamiętam, że lałem dużo wody ostatnio, co mi odbiło, przecież liście były w dobrej kondycji, mango nie potrzebowało w ogóle podlania :!: ... znowu to samo co przy cytrusie wysokim dokłasdnie rok temu na początku 2018, wstyd... :roll: Co można teraz zrobić poza dramatycznym osuszaniem tej ziemi suszarką...

Co do wysiewu to musisz wyjąć sam migdał z pestki, włożyć płytko pod ziemię i przykryć donicę folią uprzednio podlewając, woda osiada na foliówce i tworzy jakby taki tropik. Ja tak zrobiłem i mi wykiełkowało
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”