Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Mango z pestki

Post »

Mango sadzonke ciężko utrzymać przy życiu w zimie. Ja próbowałam już dwa razy i pięknie urosła ale jak tylko ściągam plastikowa butelkę to padła. Będę próbować na wiosnę. Zielone kuleczki przy migdale to mogą być jaja ziemiorek. Przy przelaniu to duże prawdopodobieństwo. Ja z nimi walczę już kilka lat aż wreszcie zamówiłam nicienie. Ja mam kiełkowanie zawsze 100%. Oczyszczam pestkę z resztek owocu, wysuszaniu ja przez kilka dni. Sądzę do ziemi i przykrywam butelka plastikowa i owijam folia cała doniczkę by ziemiorkami się nie dostały. Pojawił się nawet mech bo taki stworzył się tam mikroklimat. Ale roślinie to odpowiadało.
Marzena
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Mango z pestki

Post »

Nie wygląda to za pięknie prawdę m?wiąc. Rozumiem że odpadł migdał a roślina w całości została? Jeśli tak to nie jest wielka strata, ważniejsze jednak żeby były jakieś korzenie, a na zdjęciu ich nie ma.

Tak szczerze- czy to przelania jest kwestią ostatnich dni czy dłuższego czasu?

Masz nową ziemię czy masz zamiar włożyć do starej? Jeśli są tam jakieś pasożyty ( przędziorek nie mieszka w ziemi tylko plecie pajęczynki na roślinie, a w zobaczenie mikroorganizm?w też lekko wątpię) to nawet by było wskazane jak już ją wyjąłeś. Lub jeśli nie ma ziemi ja bym tą starą wsadził do piekarnika.
Doprawdy szokujące co piszesz o bogatym życiu w tej ziemi. Czy to była ziemia kupna?

Źle wspominam taki stan u mojego drzewka ale mam jednak nadzieję że Tobie się uda. Trzymam kciuki.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Tak, kupowałem tę ziemię. Ma korzeń długi. Przelana została naprawdę niedawno, kwestia ostatnich dni. Migdał odpadł, ale roślina została w całości, nie było jakiś pobocznych korzonek, tylko jeden korzeń. Nie mam nowej ziemi, chyba zawalczę i włożę tą donicę do piekarnika, bo inaczej co, włożyć mango z powrotem do tej czarnej i pachnącej ziemi nie bardzo, ziemia jest zbita :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango z pestki

Post »

Oderwanie się nasiona od tak małej siewki to niedobrze. Nie zapominajmy, że to z nasiona roślina czerpie składniki pokarmowe, dopóki nie rozbuduje systemu korzeniowego. W obecnej sytuacji, przy utracie i tak marnych korzeni, rokowania są słabe.
A wystarczyło posadzić do mieszanki ziemi i rozluźniacza, wtedy ryzyko przelania spada.
W dodatku wielkość doniczki jest zdecydowanie za duża w porównaniu do wielkości siewki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Najgorsze jest to, że 2,5 tygodnia mojej nieobecności w domu chyba spowodowało myślenie, że trzeba lać na umór, a przecież kondycja rośliny po moim powrocie do domu była dobra, liście jeszcze tak dojrzały w ten czas, zzieleniały ładnie :| Dało się spokojnie "kapnąć" wody a ja pamiętam, że lałem i lałem ile fabryka, w tym przypadku konewka, dała :roll: Już chyba nawet nie robię sobie nadziei, zwłaszcza, że potwierdziła się moja obawa z tym oderwaniem od migdału, jak pisze @norbert76 :roll: Pytanie pozostaje czy ewentualnie na wiosnę z nasiona może cokolwiek jeszcze odbić :roll:
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Liście już właściwie są na wiór przesuszone, pytanie czy cokolwiek ma szanse odbić z tej pestki... I jeśli nie i potrzebny nowy owoc, to kiedy, teraz to chyba może nic z tego nie wyjść nie wyjść, lepiej w marcu może :roll:
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Mango z pestki

Post »

Z pestki nie. Ale jak masz nadal zielony to jest cień szansy że może puścić nowe pąki z liśćmi.
Możesz pokazać jak to wygląda?
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Łodyżka jest zielonkawa, ale zdjęcie teraz nie pokazuje dobrze, za ciemno.
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

amator27 wg mnie jak posiejesz teraz to też się nic nie stanie - wiadomo lepiej na wiosnę. Ale jak ma wyrosnąć to wyrośnie i teraz. U mnie wsadzone w grudniu wyrosło teraz i ma się dobrze rośnie wysoko i rozwija liście - jednak trochę końcówki przysychają, wie ktoś może czemu? Przydało by się zdjęcie ale zawsze możesz namoczyć dobrze korzenie i próbować. Powodzenia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango z pestki

Post »

Końcówki przysychają od zbyt suchego powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Witam
Wracam wraz z moim mango. Urosło bardzo duże ma ogromne liście ale jest jeden problem liście kiedy zmieniają kolor z czerwonego zaczynają mieć szare plamy. Można to zobaczyć na zdjęciu. Gdzie leży przyczyna problemu?
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango z pestki

Post »

Niedobór składników pokarmowych?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki

Post »

Powiedziałabym to samo ale to są pierwsze liście jakie mango wypuściło. Nie powinno zatem brać składników pokarmowych z pestki? Chyba że tak młodą roślinę mam nawozic ale ma dopiero 3 liście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”