Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
rakumr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2020, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję. Faktycznie problem zbliżony do tego z awokado, bo i podlewanie, podłoże, rodzaj wody oraz wystawa południowa są takie same.
Shaq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 paź 2020, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry.
Hoduję mango z pestki od 2 lat. Obecnie przeprowadziłem się do innego mieszkania i moje rośliny umierają- liście schną, gubią je (obecnie jest to może 30% liści, co wcześniej). Okna na północny zachód, , mieszkanie jednostronne z wentylacją mechaniczną (jak ja tego dziadostwa nienawidzę). I mój magiczny ogród po 2 miesiącach wygląda tak ;(
https://imagizer.imageshack.com/img922/5425/lDLvMz.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/8965/OhgQ3X.jpg
Kupiłem nawilżacz powietrza- jest około 2m od roślin. Wilgotność 50-60% (ta wentylacja wyciąga wszystko i hałasuje. Na noc zamykam wszystkie drzwi). Podlewam odstaną wystygniętą przegotowaną wodą. Ziemia do roślin egzotycznych, niestety bez keramzytu (miałem zamiar zmienić na prawidłową na wiosnę).

Jak mogę im pomóc? Czy jest jeszcze jakaś szansa?

Edit- mogę prosić o usunięte tego posta oraz tego w dziale głównym- ma Pan rację, nie ma sensu zaśmiecać wątku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Napisałem żebyś poczytał poszczególne wątki, znajdziesz w nich wszystkie odpowiedzi. Przeczytaj to co dopisałem w poprzednim moim wpisie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Shaq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 paź 2020, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Przeczytałem i rozumiem Panie Norbercie. Szafka była jakieś 0,5m od okien, myślałem, że wystarczy. Ostatnie pytanie- resztę doczytam. Czy jest sens teraz przesadzać mango do nowej ziemi czy lepiej poczekać na wiosnę? Spróbuję powalczyć o mango, inne raczej przygotuję nową serię i od początku zastosuję się do porad. Dziękuję.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Nie no zostaw w tej starym nieprzepuszczalnym podłożu, niech korzenie zgniją do końca. Wtedy na pewno wylądują w śmietniku...
Napisałem co jest na pewno główną przyczyną, nieprawidłowe zbyt zbite podłoże, wskutek czego korzenie nie mają dostępu do powietrza i zaczynają gnić.
Przesadzenie, ocena stanu korzeni, wycięcie chorych to pierwszy krok żeby coś próbować ratować.
Poza tym woda do podlewania musi być miękka, a ja jeśli dobrze widzę na podłożu wykwity soli wapnia, czyli podlewasz twardą wodą.
Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym, np. Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Trzeba szukać alternatywy dla topsinu bo za rok zakaz sprzedaży i nie kupi nigdzie
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Shaq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 paź 2020, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Jutro postaram się dorwać ;)
Akcja ratowania mango rozpoczęta. Miałeś rację, mokroooo. Mam nadzieję, że nowe podłoże jest ok i spodoba się roślince (ziemia do cytrusów+ keramzyt- dałem ile miałem pod ręką+ kilka cm samego keramzytu na spodzie doniczki).
https://imagizer.imageshack.com/img922/1402/TwKLfD.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/271/R2eeKu.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/4040/7keavk.jpg
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Moje mango wysiane w czerwcu 2019
Obrazek
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Zaraz Ci sufitu zabraknie. :wink:

Moje niestety ubiłam- chciałam je przesadzić i chrupnęła mi łodyga. Korzenie miało przepiękne ,ale zostały osobno A pęd osobno. Próbowałam je ukorzenić od nowa, ale się nie udało.
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich,

Z wiadomego powodu spędzam więcej czasu w domu więc z nudów zbudowałem sobie mini szklarenkę.
Wysiewam tam Mango, Awokado i Liczi.
Mango zostało wyjęte z pestki, zasadzone w ok 50% w ziemi.
Niestety pomimo, iż roślina kiełkuje, to na nasionku pojawia się pleśń.
Dzień w dzień ją usuwam, ale nie mogę znaleźć odpowiedniego środka.
Na pierwszy ogień poszedł Topsin (stara mieszanka więc może związek czynny był już nieefektywny), potem cynamon, mikstury spirytusu, Neem, octu, mydła, płynu do naczyń itp...
Nic nie pomaga więc proszę o poradę :roll:
W środku szklarni panuje bardzo duża wilgoć, ale codziennie ją wietrzę.
Obawiam się, że wyciągnięcie roślinki ze szklarni na etapie kiełkowania mogłoby jej zaszkodzić.
Znacie jakiś pewny środek na pozbycie się pleśni? Być może watro zakopać całe nasiono pod ziemią, albo jednak wyjąc doniczkę z tej szklarni :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Płyn do mycia naczyń, Neem, ocet,... Chcesz wykończyć tą siewkę?

Jeśli preparaty grzybowe nie działają, to jedynym wg mnie rozwiązaniem jest wyjęcie rośliny ze szklarenki albo uchylenie jej na stałe i umożliwienie dostępu świeżego powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Nie chodziło o sadystyczne wykończenie biednej siewki :wink: ale o sprawdzenie kilku preparatów.
Stosowałem wszystko miejscowo (nawet punktowo) więc jestem dobrej myśli.
Wieczorem rozrobię minimalną ilość świeżego Topsinu, jeżeli nie pomoże to obniżymy wilgotność i docelowo wyjmiemy ze szklarni.
Ostatnio zmieniony 8 sty 2021, o 15:04 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

Z metod naturalnych nie ma co szydzić, bo te wszystkie wymienione działają. Ale nie są to sposoby na pleśn.
Na pleśń z naturalnych jest polecany cynamon lub też węgiel , możesz spryskac delikatnym roztworem nadmanganianiu ale przede wszystkim myślę że jest problem z wilgotnoscią.
Nasiona bardzo często przy kielkowaniu plesnieja, szczególnie przy nakrywaniu czy szklarenkowaniu. Ja bym po prostu zdjęła pleśń delikatnie. Przesuszyła i dała temu czas i oddech.
A możesz pokazać foto jak to wygląda?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”